Jadranka Komšić: Kod nas na brodu nema razlike između žena i muškaraca

Autor: Portal Torpedo 17.02.2024

jadranka_komsic_foto_jadrolinija Foto: Jadrolinija

Jadrolinija je brodar koji povezuje kopno i otoke kroz cijelu godinu, ali i uvelike sudjeluje u kreiranju turističke ponude cijele zemlje.

Kada spomenemo flotu Jadrolinije, kada je riječ o zanimanjima prvo pomislimo na kapetane, mornare, časnike. Cijela ona dobro poznata hijerarhija koja se očekuje na jednom brodu. Međutim, Jadrolinija je brodar koji povezuje kopno i otoke kroz cijelu godinu, ali i uvelike sudjeluje u kreiranju turističke ponude cijele zemlje, a ta ponuda na 56 bijelih brodova ne staje samo na prijevozu putnika i vozila.

Kroz sezonu bijelom flotom prođu milijuni turista što svakako stvara potrebu za dodatnim sadržajima, a brodar se novim zahtjevima vješto prilagođava. Maloprodaja i ugostiteljski objekti na lokalnim linijama, a na međunarodnima i kabinski smještaj upotpunjuju uslugu Jadrolinije kroz cijelu godinu. Ove dodatne usluge otvaraju i potrebu za dodatnim osobljem. Kuhari, kuharice, konobari, konobarice, prodavači i prodavačice, sobari i sobarice koji su svoj zanat odabrali brusiti na moru.

Kako izgleda svakodnevica na bijeloj floti kada si djelatnik ugostiteljstva ili maloprodaje saznali smo kroz razgovor s Jadrankom Komšić, prodavačicom i sobaricom koja na međunarodnim linijama Jadrolinije putnike dočekuje sa širokim osmijehom više od 5 godina.

wp-content/uploads/2020/06/jadrolinija-dubravka.jpgFoto: arhiva

Recite nam za početak kako je počela vaša priča na Jadroliniji – zašto ste se odlučili za rad na brodu.

Sve je počelo sasvim slučajno. Naišla sam na oglas u kojem je Jadrolinija tražila djelatnike i odlučila se javiti s mišlju da nemam što izgubiti. Međutim, nakon mog prvog poziva se sve toliko brzo odvilo da sam u roku od tjedan dana bila na brodu Dubrovnik, koji je nekada održavao međunarodnu liniju Dubrovnik - Bari. Svi su me ispitivali jesam li sigurna i jesam li svjesna da to znači zaista život i boravak na brodu, kao pravi pomorac. Mene je baš to i privuklo. Nakon razgovora za posao sam vrlo brzo položila sve potrebne ispite kako bih dobila brevete i jednostavno – zaplovila!

Kako je izgledao vaš poslovni put u Jadroliniji? Koje poslove obavljate i što sve uključuje vaša svakodnevica?

Prije pet godina sam počela s plovidbom na liniji Dubrovnik – Bari kao sobarica. Taj je posao jednak bilo kojem poslu u hotelu, samo što se umjesto soba za goste pripremaju kabine za putnike. Danas obavljam i poslove u Jadrolinija Souvenirs&Gifts trgovini na Marku Polu koji održava cjelogodišnju međunarodnu liniju Split – Ancona. Volim raditi u trgovini, a susreti s putnicima su ono što me najviše raduje. Putnici zaista jako vole Jadroliniju. To je jedan poseban odnos kojeg nisam doživjela prije početka rada na brodu. Svakodnevica u sezoni je ponekad zahtjevna – od pripreme kabina, dočeka putnika, do smjene u trgovini. Vrijeme zaista proleti. Brod je velik, a posla ima dosta. Uspije se uloviti i pokoji slobodan trenutak u plovidbi koji volim provesti na najvišoj palubi te promatrati horizont na kojem se niti iz jednog pravca ne nazire kopno. Poseban je to osjećaj. Isprva mi je stvarao nelagodu, ali sada kada sam doma mi nedostaje. „Navukla“ sam se na plovidbu i zadovoljna sam ovdje.

Kako je biti žena na brodu? Slažete li se s posadom?

Kod nas na brodu nema razlike između žena i muškaraca. Međusobno se poštujemo i nikada se nisam osjetila manje vrijednom ili zakinutom. Također, Jadrolinija ima i nekoliko časnica na svojim brodovima – žena na brodu više nije nesreća!

foto_jadranka_komsic Horizont s palube na liniji Dubrovnik - Bari (foto: Jadranka Komšić)

U radu s ljudima zasigurno ima svakojakih situacija. Koja vam se situacija u ovih 5 godina posebno urezala u sjećanje?

Ono što sam naučila u ovih 5 godina je da i najzahtjevniji putnik nježnom riječju, osmijehom i razumijevanjem postaje smiren i spreman na suradnju. Vjerujem da je to recept za rad s ljudima koji se može primijeniti u svakom poslu. Ono što mi se svakako urezalo u sjećanje jest susret s jednom mladom obitelji koja se borila sa svojom djevojčicom jer je jako plakala. Prišla sam joj i uspješno je utješila. Djevojčica i ja smo se družile, a roditelji su na miru razgledali suvenire koje Jadrolinija ima u svojoj trgovini. Na kraju druženja teško smo se odvojile jedna od druge – stvarno smo kliknule.

Koje bi prema vašem iskustvu kvalitete trebala imati osoba koja se javlja na ovaj posao?

Prije svega tu je marljivost i spremnost na rad – u sezoni zaista ima mnogo posla i nikada nije dosadno. Također, kako sam ranije spomenula, strpljivost s putnicima i osmijeh. Ugostiteljski poslovi na brodu možda jesu isti kao i na kopnu, ali kod broda je tu i faktor odvojenosti od obitelji. Mi baš kao i pomorci imamo smjene i periode kada smo ukrcani i kada smo iskrcani. Zato se često među ugostiteljima na brodovima može čuti da onaj koji je radio na kopnu, ne mora nužno biti spreman za rad na brodu. No, onaj koji se okušao u poslu na brodu, svakako je spreman za svaki posao na kopnu.

Za kraj – nekoliko ili – ili pitalica da i vas osobno bolje upoznamo:

- Sjeverni ili južni Jadran? - Južni

- Zadar ili Marko Polo? – Marko Polo

- Bolonjez brodskih kuhara ili u a la carte jelo u restoranu? – Bolonjez, naravno

- Izlazak ili zalazak sunca? - Zalazak

- More ili planine? – Samo more

- Aktivni ili opušteni odmor? - Aktivan

- Komunikacija s putnicima ili s posadom? – S putnicima

Zbog povećanja obujma posla, Jadrolinija i ove godine zapošljava bijelo osoblje za rad na brodovima. Ako želite zaploviti u ovoj avanturi, javite se na 051/666-179 ili pomorci@jadrolinija.hr.

Izvor: Jadrolinija

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...