„Jednakost IN Stereotipi OUT – Nastavnici za buduće generacije“: Škole su pravo mjesto za osvještavanje i uklanjanje rodnih stereotipa

Autor: Marina Pauletić 19.04.2023

grupna-29874

Djeci i mladima treba primjerom pokazati da mogu raditi ono što vole i žele.

Rijeka – U sklopu projekta „Jednakost IN Stereotipi OUT – Nastavnici za buduće generacije“ na Veleučilištu PAR u Rijeci održano je regionalno predstavljanje edukativne platforme „Pobudimo jednakost“ i panel rasprava „Tko će im reći? – Škole za budućnost bez rodnih stereotipa“. Cilj ovog edukacijskog programa je pomoći obrazovnim djelatnicima i djelatnicama prepoznati i otkloniti stereotipe kako bi djevojčice i dječaci birali svoje buduće profesije sukladno osobnim talentima, sposobnostima i željama. Poseban je cilj potaknuti više djevojčica da odaberu STEM obrazovanje i karijeru, te ih usmjeriti razmišljanju o poslovima budućnosti.

Događanje je u ime domaćina otvorila Martina Jurković, prodekanica PAR-a koja je istaknula: „Mi smo jedna od prvih visokoobrazovnih institucija u Hrvatskoj koja je donijela Plan jednakosti spolova”, praksa je to koja postaje obavezna za sve znanstveno-istraživačke institucije Europske unije kako bi se podržalo ostvarenje strateškog plana rodne ravnopravnosti. Prisutne je uvodno pozdravio i župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina istaknuvši posvećenost županije tom važnom pitanju: „Kad govorimo o rodnoj ravnopravnosti, naša je županija primjer dobre prakse. Stereotipi su, nažalost još uvijek prisutni, ali mi dosta radimo na tome da ih iskorijenimo. Prvi smo uveli predmet Škola i zajednica u srednje škole“. Dodao je kako je dobro da je sve više žena u STEM području u kojem je i najmanje nezaposlenih.

Predstavljene su i aktivnosti EU sufinanciranog projekta „Pobudimo jednakost“ čiju provedbu koordinira udruga MODE1. Aktivnostima projekta se radi na smanjenju rodnih stereotipa u suradnji s nastavnicima. Razvijena je edukacija i popratna digitalna platforma na kojoj se može naći niz situacija u kojima se pojavljuju i nesvjesno podržavaju rodni stereotipi koji su prisutni u našoj svakodnevici. Platforma služi nastavnicima kao podloga za lakše prepoznavanje i suzbijanje rodno stereotipnih komentara, razgovora, situacija koje doprinose kasnijoj rodnoj segregaciji u zanimanjima. „Cilj je doprinijeti promjeni očekivanja dječaka i djevojčica o njihovim budućim zanimanjima jer su škole pravo mjesto za profesionalno usmjeravanje sukladno prepoznatim talenatima, a ne kulturalnim i društvenim očekivanjima“, istaknula je mr.sc. Diana Kobas Dešković, predsjednica MODE 1 prezentirajući edukativnu platformu.

panel-73951

Održana je i panel diskusija na kojoj su sudjelovali Lana Golob koordinatorica za programe odgoja i obrazovanja, kulture, sporta i mladih Grada Rijeke; prof. dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić, dekanica Fakultata za fiziku; prof. dr. sc. Sven Maričić, Tehnički fakultet u Puli i Medicinski fakultet u Rijeci; Martina Pejić, direktorica operativne podrške u Konačaru; Lovorka Lučić, direktorica Ljudskih resursa za Rafinerije, marketing i funkcije INA-e i Diana Kobas Dešković, predsjednica MODE1.

Kroz panel diskusiju se diskutiralo kako su gradovi osnivači škola te time i značajni partneri u promjeni društva. Grad Rijeka odgovorno pristupa izazovima: „Osim Građanskog odgoja kojeg smo prvi uveli u osnovne škole, u Rijeci smo uveli i besplatnee higijenske uloške za djevojke, financiranje produženog boravka i druge mjere koje pomažu kvalitetnijem obrazovanju i društvu“, istaknula je Lana Golob, iz Grada Rijeke.

U diskusiji je istaknuta i važnost primjera mladima.

„Djeci je važnije pokazati primjerom, nego govoriti”, izjavila je prof. dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić, koja je osobnim primjerom srušila rodni stereotip po kojem su samo muškarci zainteresirani za fiziku. “Doktorirala sam atomsku fiziku i imala sam mentoricu ženu. Na našem fakultetu je među zaposlenima 60 % žena i 60 % naših studentica su žene. Jedino je na doktorskom studiju 50 posto žena i 50 muškaraca. Očito nešto dobro radimo u fizici i tu poruku želimo prenijeti i na mlađe naraštaje“, zaključila je Jurdana-Šepić.

Sven Maričić je istaknuo kako je educirano društvo ono u kojem se miču stereotipi. Istaknuo je i vlastito iskustvo koje je obilježeno ženama u znanosti - prva osoba dobitnica Nobelove nagrade koju je imao priliku upoznati je žena – Elizabeth H. Blackburn, a danas je mentor dvjema doktorandicama. Smatra da je potrebno razblažiti STEM i na zabavan način rješavati probleme važne za društvo.

Bilo je vrijedno čuti i iskustva iz radnog okruženja, iz industrija koje povijesno nisu privlačile žene, a što se razvojem tehnologije i sazrijevanjem društva značajno promijenilo. Tako je danas Končar izvrsno radno okruženje za mlade inženjerke jer imaju priliku raditi sa stručnjacima Končara koji imaju visoku razinu rijetkih i posebnih tehnoloških znanja. Ujedno, „Prednost Končara je što mladim ženama omogućuje rad na vrlo zahtjevnim projektima na kojima se u praksi upoznaju s najnovijim tehnologijama na kojima rade timski s iskusnim kolegama i kolegicama. To im daje odličnu priliku za njihov osobni i profesionalni razvoj“, izjavila je Martina Pejić, iz Končara.

INA je još jedan odličan primjer kompanije koja već ubire plodove veće orijentacije na uvažavanje raznolikosti te unutar toga i ženske radne snage u donedavno netipično ženskim zanimanjima. Istaknute su benzinske postaje na kojima je sve više zaposlenih žena, kao i brojna inženjerska zanimanja. „Ranije se vjerovalo da žene nemaju što raditi u rafineriji, ali se kroz godine pokazalo da su izvrsne menadžerice i inženjerke. Na benzinskim postajama imamo sve više žena. Nama su potrebni stručni ljudi bez obzira na spol. Uz ovakve programe i projekte MAMFORCE i DADFORCE dajemo podršku svim zaposlenima neovisno o spolu i raznolikostima. Pozivamo mlade kad završe školovanje, ako imaju afiniteta za rad kod nas, da nam se jave. Veselimo im se“, izjavila je Lovorka Lučić iz Ine.

„Istraživanja koja smo proveli u Hrvatskoj pokazala su kako su djeca egalitarna do sedmog razreda osnovne škole, kada se djevojčice počinju više prepoznavati u poslovima skrbi za druge, a dječaci se počinju baviti razmišljanjima o poslovima koji donose moć i zaradu“, dodala je Kobas Dešković. „Zbog toga su nastavnici i nastavnice, te stručni suradnici i suradnice važni agenti promjene u školskom okruženju, koji svojim proaktivnim djelovanjem mogu pomoći u prepoznavanju i otklanjanju pristranosti. Ključna aktivnost ovog projekta su besplatne radionice koje se provode na primjerima stvarnih situacija u školskom okruženju“.

Tijekom protekle godine u okviru projekta „Jednakost IN Stereotipi OUT – Nastavnici za buduće generacije“ održane su radionice za preko 500 nastavnika i nastavnica, te stručnih suradnika i suradnica iz više od 40 škola u Hrvatskoj. Održana je i radionica u sklopu konferencije o rodnim stereotipima u nastavi koju je organizirala Agencija za odgoj i obrazovanje, a u kojoj je sudjelovalo 300 nastavnika i nastavnica, stručnih suradnika i suradnica iz osnovnih škola. Radionice se održavaju i dalje do kraja svibnja.

Dodatne informacije o projektu

Provedbu projekta „Jednakost IN Stereotipi OUT – Nastavnici za buduće generacije“ sufinancira Europska komisija putem programa REC (Rights, Equality and Citizenship/Prava, Jednakost, Građanstvo), te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Koordinator projekta je Udruga MODE1, provodi se u partnerstvu s Gradom Zagrebom i organizacijom AFA iz Srbije.
Pristup edukacijskoj platformi i više informacija o projektu na www.kindle-equality.com

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...