Jeste li spremni za lansiranje? Slijedi svemirski STEM piknik

Autor: Marina Pauletić 03.04.2025

Bencic_projekt_piknik-19845 Foto: arhiva

Program STEM piknika i ove godine sačinjava izvedbeno-scenski program s predstavama i glazbom, predavanjima znanstvenika koja se kriju iza naslova STEM ćakule, te najvažniji dio -STEM expo - koji čini trideset praktičnih aktivnosti koje priprema stotinjak znanstvenika, edukatora, muzejskih pedagoga, knjižničara i volontera iz 19 organizacija.

Rijeka – Sunčev sustav, zvijezde, Sunce, roboti, astronauti, svemirski brodovi, svemirske rakete i galaksije samo su neke od tema s kojima će se kroz radionice, predavanja i predstave moći upoznati posjetitelji i posjetiteljice trećeg STEM piknika, najavili su na konferenciji za medije organizatori, partneri, donatori i sponzori događanja pod vodstvom Centra tehničke kulture Rijeka. Manifestacija koja postaje vjesnik proljeća za sve ljubitelje i istraživače znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike iz Rijeke i okolice, održat će se u subotu, 12. travnja na Međunarodni dan svemirskih letova pod motom „Svemir – spremni na lansiranje!“ u prostorima Art-kvarta Benčić.

I treći STEM piknik rezultat je sjajne suradnje, dobre volje i odličnih ideja svih uključenih u njegovu realizaciju, rekla je izvršna direktorica CTK Rijeka Zagorka Prce Veseli te se posebno zahvalila donatorima – Gradu Rijeci, Primorsko-goranskoj županiji, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Europskom socijalnom fondu plus, Uredu za udruge Vlade Republike Hrvatske, Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva – te ovogodišnjim sponzorima događanja - Jadran Galenskom Laboratoriju i Infobipu. „Sjajno je raditi uz ovakvu podršku i tim!“ zaključila je Prce Veseli.

"Infobip s ponosom podržava STEM Piknik, projekt koji odražava naše vrijednosti i predanost promicanju STEAM obrazovanja. Kroz Infobipovu Zakladu ulažemo u inicijative koje potiču inovativnost, kreativnost i razvoj ključnih vještina za budućnost. Ove godine posebno nas veseli sponzoriranje stanice „Osvježavajuće rakete“, gdje najmlađi istražuju principe znanosti kroz igru i eksperimentiranje", rekao je Saša Erak, potpredsjednik za inženjerstvo u Infobipu.

Program STEM piknika i ove godine sačinjava izvedbeno-scenski program s predstavama i glazbom, predavanjima znanstvenika koja se kriju iza naslova STEM ćakule, te najvažniji dio -STEM expo - koji čini trideset praktičnih aktivnosti koje priprema stotinjak znanstvenika, edukatora, muzejskih pedagoga, knjižničara i volontera iz 19 organizacija.

Zaljubite se u STEM na jednoj od 30 radionica

Znanstvenici riječkog sveučilišta okupljeni oko Centra za popularizaciju znanosti Sveučilišta u Rijeci svoja će područja istraživanja i interesa na zabavan i interaktivan način približiti djeci i mladima. Da matematika nije bauk pokazat će profesori i studenti Fakulteta za matematiku kroz matematičke trikove, svemirsko izdanje sudoka za male i velike, slagalice, svemirsku matematiku te matematički escape room. Kako se ponašaju vinske mušice u bestežinskom stanju saznat ćemo od istraživača s Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova. Koji su sastojci galaksije te kako postati svemirski kuhar naučit će nas astrofizičarke s Fakulteta za fiziku. Zainteresirani posjetitelji moći će upotrebom VR naočala uroniti u virtualni svijet brodske strojarnice u kojoj dolazi do požara koji su osmislili i izradili znanstvenici s Pomorskog fakulteta u Rijeci. S Građevinskog fakulteta pripremaju radionicu o zidanim lukovima koji su neizostavni elementi kamenih zidanih zgrada i mostova na kojoj će s posjetiteljima istražiti koje je najveće opterećenje koje luk može nositi. Članovi RITEH racing tima dolaze s uvijek popularnim formula simulatorom.

Akademsko astronomsko društvo Rijeka prisutne će kroz bojanje planeta Sunčeva sustava upoznati s osnovnim karakteristikama nebeskih tijela. Astronomsko društvo Višnjan osmislilo je radionicu na kojoj će sudionici oblikovati svemirsko jedro koje u složenom/origami obliku treba stati unutar kutijice koja predstavlja svemirski brod. Ekipa iz Višnjana udružila se s udrugom Connect IT iza Slavonskog Broda na radionici koju su nazvali „Osvježavajuće rakete“, a na kojoj će se izrađivati i lansirati rakete na vodeno-zračni pogon. Hrvatski savez brodomaketara dolazi s maketarskom radionicom „Mali škver – Star Wars edition“, a interaktivnu računalnu igricu Moon base defender koja koristi umjetnu inteligenciju za detekciju poze isprogramirao je tim Hrvatskog robotičkog saveza. Udruga Točka bavit će se pokusima kroz koje će u nekoliko minuta posjetitelji moći učiti o svemirskom plesu metala, planetnim jezgrama, udaru meteora, vatri na Marsu te drugim pojavama u svemiru. Iz uzoraka morske vode, potoka i barske vode posjetitelji će pomoću mikroskopa moći vidjeti brojne oku nevidljive organizme, praživotinjice, fitoplankton, zooplankton te alge na radionici „Svemir u kapljici vode“ koju priprema Zajednica tehničke kulture Zadarske županije. Na radionici „Otkrivamo zviježđa“ koju donosi TinkerLabs Rijeka izrađivat će se mini teleskopi s pripadajućim zviježđem te makete papirnatih raketa.

Predstavnice Prirodoslovnog muzeja u Rijeci pripremaju dvije aktivnosti za STEM piknik – radionicu o planetu Zemlji i životu na njemu nazvanu „Treći kamenčić od sunca“ te radionicu „Kometi, asteroidi i meteori“ na kojoj će budući astronomi spoznati zašto kometi imaju rep, kako nastaju meteori te što sve čini asteroide tako posebnima. Tri radionice koje su osmislili u JGL Muzeju farmacije posjetitelje STEM piknika uvest će u svijet apotekarstva – (1) putem VR naočala posjetitelji će moći postati virtualni ljekarnici ili putovati ljudskim tijelom prateći djelovanje antibiotika, (2) upoznati se s atraktivnim kemijskim elementima i (3) zaigrati igru farmakognozije.

Domaćini STEM piknika, Gradska knjižnica i Dječja kuća, pripremaju cijeli niz zanimljivih aktivnosti za različite uzraste. U Dječjoj kući na radionici „Naselimo Galaksiju Sretna staza“ djeca će osmišljavati svoje planete, a potom će zaigrati utrku kroz novoosmišljenu Galaksiju. U Dječjem odjelu Stribor sve ljubitelje priča očekuje drop-in pričaonica „3, 2, 1… Lansiramo priču!“. Oni nešto stariji, u American Corneru moći će si izraditi bedževe inspirirane svemirom, saznati kako uz pomoć 3D printanja mogu osvojiti Svemir te putem VR naočala otkriti tajne njegove beskonačnosti. Ekipa okupljena oko Radija Benčić snimit će podcast maraton o znanosti za trajanja STEM piknika, a posjetitelji će od njih moći saznati kako nastaje i kako se uređuje audio podcast te sudjelovati u snimanju maratona. Možete se pridružiti i posebnom obilasku knjižnice s naglaskom na RFID tehnologiju, kojom se digitalno označavaju knjige u Gradskoj knjižnici Rijeka.

CTK Rijeka stiže s još nekoliko radionica – izrađivat će se čašorakete, igrati svemirski memory, pronalaziti izlazak iz labirinta uz pomoć okruglog robota te zaputiti u svemirsku pustolovinu s edukacijskim robotom Cubettom. Na samom ulazu u Art-kvart Benčić posjetitelje će dočekati volonteri i volonterke okupljeni oko Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sušak s vatrogasnim igrama, prezentacijama i natjecanjima.

Gotovo sve navedene aktivnosti odvijat će se cijelo vrijeme trajanja STEM piknika, a sudjelovanje je besplatno za sve sudionike.

STEM ćakule o svemiru, dvije predstave i koncert banda Marinada

Organizatori očekuju veliki interes za popularno-znanstvena predavanja koja tematiziraju svemir i život u svemiru. Prvo po redu je ono arhitektice Gorane Stipeč Brlić, inače predsjednice Društva arhitekata Rijeka, zakazano u 12:15 u Dvorani susreta Gradske knjižnice Rijeka, a ono će se baviti arhitekturom na Marsu. Potom slijede dvije astrofizičarke. Ivana Poljančić Beljan u 13:30 će održati predavanje "Lansiranje u srce Sunca: Tajne solarne aktivnosti i magnetskog polja", dok je u 15 sati zakazano predavanje „Kako je nastao Sunčev sustav?“ Vernese Smolčić.

STEM piknik će svojom STEM ćakulom pod naslovom „Svemirski obzor“, koja počinje u 16 sati, zatvoriti Korado Korlević, jedan od vodećih hrvatskih astronoma i pokretača Zvjezdarnice Višnjan (koja je početkom prošle godine pretekla NASA-u te postala vodeća na svijetu po praćenju asteroida).

STEM piknik će i ove godine ugostiti Marka Klauna, koji će premijerno izvesti predstavu „EURIJEKA, EURIJEKA, EURIJEKA!“ koja spaja znanost, humor i dosad neviđene trikove. Markov spektakl svemirskih razmjera zakazan je u 12:30 ispred Dječje kuće. Posjetitelji će imati priliku gledati i sudjelovati u nagrađivanoj predstavi „Astronauti“ umjetničke organizacije SHOOMA, koja je namijenjena djeci od 4 do 9 godina. Zbog ograničenog broja gledatelja predstava će igrati u dva termina – u 11 i 14 sati – u Kontejneru Dječje kuće.

Riječki band Marinada, poznat po svojim energičnim i originalnim nastupima uživo te jedinstvenoj glazbenoj viziji, odlično će se uklopiti u ovogodišnji svemirski đir STEM piknika. Koncert je zakazan u 11 sati ispred Dječje kuće. Za opuštenu atmosferu i odabir glazbe tijekom cijelog događanja brinut će se rezidentica STEM piknika od njegova prvog izdanja DJ-ica Molekulica aka DJ Mirilo.

Na STEM pikniku bit će proglašeni pobjednici nagradnih natječaja za vrtiće i škole „Avantura kroz mliječnu stazu“ te „Videozapis budućnosti“. Na STEM pikniku moći ćete zaigrati neku od nagrađenih igara koju su osmislili riječki vrtičarci i učenici te pogledati kakvu nam budućnost proriču učenici.
Cjelokupan program STEM piknika, kao i informacije o točnoj satnici možete pronaći na internetskoj stranici i društvenim mrežama Centra tehničke kulture Rijeka.

STEM piknik prvo je javno događanje projekta STEM(AJMO!)

Iz CTK Rijeka najavili su da zajedno s partnerima u projektu STEM(AJMO!), financiranom iz Europskog socijalnog fonda plus i Državnog proračuna Republike Hrvatske, pripremaju cijeli niz javnih događanja većeg ili manjeg razmjera poput STEM piknika na kojima će popularizirati znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Pozvali su djecu i mlade da im se priključe na nekoj od 300 besplatnih STEM(AJMO!) radionica koje će organizirati u iduća 24 mjeseca koliko traje projekt.

Projekt STEM(AJMO!) CTK Rijeka provodi u suradnji s partnerima: Dječjim vrtićem More, Gradom Rijeka, Gradskom knjižnicom Rijeka, Hrvatskim savezom brodomaketara, Osnovnom školom Centar, Osnovnom školom Malinska-Dubašnica, Srednjom školom Andrije Ljudevita Adamića i Fakultetom za matematiku i Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...