Knjige: papir ili ekran?

Autor: Sanja Tumara 10.03.2022

e-knjige01

Čitate li klasične ili digitalne knjige? U moru raznoraznih obilježavanja neobičnih svjetskih dana upravo se ovog tjedna, od 6. do 12. ožujka, u svijetu obilježava Tjedan čitanja e-knjiga

RIJEKA – Tiskana knjiga ili e-knjiga? Pitanje je to oko kojeg i dalje traju rasprave, a zanimljivo je da se u moru raznoraznih obilježavanja neobičnih svjetskih dana upravo ovog tjedna, od 6. do 12. ožujka, u svijetu obilježava Tjedan čitanja e-knjiga.

Šuškanje papira još je uvijek prvi izbor većine čitatelja, a zanimljiv je podatak iz 2020. godine da su Kinezi najveći ljubitelji e-knjiga. Klasična knjiga prevladava i u Hrvatskoj, no digitalne knjige bilježe brzi rast, a raste i trend posudbe e-knjiga. Naravno, uz elektroničke knjige, mnoštvo je blogova i časopisa u digitalnom izdanju, uostalom poznat je podatak da danas dnevno dobijemo više informacije nego ikad do sada. Puno je za i protiv argumenata s obje strane - u čitač možeš spremiti puno knjiga, mnoge e-knjige su besplatne, čitač zauzima malo prostora, možeš ga čitati i u mraku, a s druge se strane čuje - nema do listanja klasičnih knjiga, šuškanja papira, prevrtanja u rukama…

e-knjige03

Istraživanje Global English Editinga pokazalo je da je u vrijeme pandemije čitanost na globalnoj razini porasla 35 posto, a s obzirom na lockdown, najviše je knjiga bilo prodano u elektroničkom obliku. Mnogo je e-čitača koje tržište nudi, a digitalne knjige dolaze u raznim formatima. Postoje i e-knjižare, najveću ima Amazon, no tu su i Barns i Noble. eBooks i mnoge druge.

Kod nas postoji, primjerice, projekt Besplatne elektroničke knjige koji navodi da je „trenutno na njihovim mrežnim stranicama od objavljenih 267 dostupno 234 naslova. U istom razdoblju, prema podacima servisa Google Analytics, mrežne stranice projekta zabilježile su rekordnih 689.517 korisnika koji su online čitali 184.457 e-knjiga te na svoje uređaje preuzeli još njih 113.733, što znači da su korisnici projekta tijekom 2020. ukupno čitali 298.190 e-knjiga.“

e-knjige02

Projekt ima i Biblioteku elektroRi u sklopu koje objavljuju pjesničke i prozne naslove suvremenih riječkih autorica i autora, a koja je pokrenuta uz financijsku potporu Grada Rijeke. Tu su, navedimo samo neke, i stranice TookBook, kako sami kažu - jedine eKnjižnice s eKnjigama na hrvatskom jeziku te e-knjiga koja se hvali „najvećom ponudom e-knjiga na hrvatskom jeziku“.

Prošla godina bila je u Hrvatskoj proglašena Godinom čitanja, ali kultura pismenosti zahtijeva da nam svaka godina barem dijelom bude i godina čitanja. Ljubići, trileri, publicistika, priče, drame… bitno je čitati, koji god format bio u pitanju. A ako baš niste ljubitelj knjige, ni klasične ni digitalne, možda vas na čitanje potakne poslovica koja kaže kako su knjige jedinstvena prijenosna čarolija!

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...