Kvarner stiže na milijun njemačkih ekrana: Wunderschön! snima 90-minutnu emisiju o regiji
Autor: Nikola Cvjetović 21.08.2026

Ekipa poznatog njemačkog putopisnog serijala deset dana obilazi Kvarner, od Rijeke i Opatije do otoka, Gorskog kotara i Crikveničko-vinodolske rivijere.
OPATIJA – Kvarner će ove jeseni dobiti veliku turističku promociju na njemačkom tržištu. Ekipa jednog od najpoznatijih njemačkih putopisnih televizijskih serijala Wunderschön! od 17. do 26. kolovoza boravi na Kvarneru, gdje snima 90-minutnu emisiju posvećenu regiji, njezinim ljudima, gastronomiji, prirodi, otocima i lokalnim pričama.
Voditeljica Stephanie Müller-Spirra i produkcijska ekipa tijekom desetodnevnog snimanja obilaze brojne kvarnerske destinacije, a emisija bi trebala njemačkoj publici predstaviti regiju kroz autentična iskustva i susrete s ljudima koji stvaraju njezin identitet.
– Kvarner je za nas na prvi pogled jedna doista wunderschöne, odnosno prekrasna regija. Uživamo u odličnoj hrani i mediteranskom načinu života, ali ponajviše u ljubaznim i srdačnim ljudima koje ovdje susrećemo – rekla je Müller-Spirra.

Od riječke ribarnice do opatijskog Lungomarea
Jedna od prvih lokacija snimanja bila je riječka ribarnica, gdje je voditeljica zajedno s Danielom Kramarić, vlasnicom restorana Plavi podrum iz Voloskog i poznatom stručnjakinjom za vino i gastronomiju, pripremala riblja jela.
U Opatiji je Müller-Spirra vrijeme provela s poduzetnicom i barkajolkom Edit Zadković. Snimanje je uključivalo plovidbu drvenom brodicom, ali i obilazak opatijskih ulica, parkova i Lungomarea.
Ekipa je posjetila i Crikveničko-vinodolsku rivijeru, čime će u emisiji biti predstavljena dodatna dimenzija Kvarnera – od obale i gastronomije do lokalne tradicije i autentičnih iskustava.
Kvarner kroz otoke, gastronomiju i prirodu
Na Rabu ekipa istražuje morske špilje kajakom s vodičem Joškom Matušanom – Yogijem, priprema tradicionalnu peku te upoznaje staru gradsku jezgru i poznate rapske zvonike. U večernjem dijelu programa snimljena je i glazbena priča uz Marka Štokića i njegov bend.
Krk donosi priču o ljekovitom blatu u Solinama, vinarstvu Vrbnika, klapi Vejanke i berbi grožđa s obitelji Katunar. Dio snimanja odvija se i u Jurandvoru, gdje ekipa upoznaje Bašćansku ploču.
Putopisna ekipa potom odlazi u Gorski kotar, gdje je Stephanie Müller-Spirra u kanjonu Kamačnik provela vrijeme s Valentinom Egelom, dirigentom i ravnateljem Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci.
Na Lošinju kamera prati istraživanje dupina u suradnji s Markom Radulovićem i Institutom Plavi svijet, dok se na Cresu predstavlja tradicionalna otočna vuna. Vesna Jakić iz Udruge Ruta tehnikom filcanja izrađuje prepoznatljive creske proizvode.

Emisiju bi moglo gledati oko milijun ljudi
Snimanje se realizira uz podršku Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Kvarnera i lokalnih turističkih zajednica koje sudjeluju u organizaciji i realizaciji snimanja.
Producent Joachim Günther posebno je istaknuo pomoć Turističke zajednice Kvarnera.
– Tim Turističke zajednice Kvarnera radi sjajan posao za nas. Njihova podrška znatno nam je olakšala rad – kazao je Günther.
Direktorica Turističke zajednice Kvarnera Marijana Kalčić istaknula je važnost projekta za međunarodnu promociju regije.
– Snimanje emisije Wunderschön! velika je prilika da njemačkoj publici predstavimo Kvarner kroz njegove ljude, mjesta i priče. Vjerujemo da će upravo takav susret s našom regijom biti najbolji poziv gledateljima da Kvarner požele doživjeti i uživo – poručila je Kalčić.
Premijera emisije o Kvarneru najavljena je za nedjelju, 22. studenoga 2026. u 20.15 sati, u udarnom terminu. Očekuje se gledanost od oko milijun gledatelja, što projekt čini značajnim promotivnim iskorakom za Kvarner na njemačkom turističkom tržištu.
Serijal Wunderschön! već godinama europske destinacije predstavlja kroz krajolike, lokalne ljude, kulturu i gastronomiju. Od 2026. godine u njegovoj zajedničkoj realizaciji sudjeluju WDR, MDR i SWR, tri velike regionalne javne radiotelevizijske kuće u Njemačkoj.
- #Kvarner
- #Wunderschön
- #WunderschönKvarner
- #StephanieMüller-Spirra
- #Kvarnerturizam
- #turizamKvarner
- #promocijaKvarnera
- #njemačkituristi
- #njemačkotržište
- #TurističkazajednicaKvarnera
- #Hrvatskaturističkazajednica
- #Rijeka
- #Opatija
- #Crikveničko-vinodolskarivijera
- #Rab
- #Krk
- #Cres
- #Lošinj
- #Gorskikotar
- #Kamačnik
- #riječkaribarnica
- #kvarnerskagastronomija
- #kvarnerskavina
- #Kvarnergastronomija
- #turističkapromocija
- #WDR
- #MDR
- #SWR
- #hrvatskiturizam
- #putopisnaemisija
- #Kvarner2026



