Mame Rijeke i PGŽ-a održale sastanak u prostorijama PGŽ-a: S jedne strane država se zalaže za pronatalitetnu politiku, a s druge strane djeca ne mogu ostvariti pravo na vrtić

Autor: Portal Torpedo 06.07.2023

novi_namjestaj_vrtic Foto: ilustracija

Tko su Mame Rijeke te o čemu se govorilo na sastanku donosimo u priopćenju u nastavku.

Rijeka - U organizaciji županijskog vijećnika Lea Pavele i riječke odvjetnice Diane Milin u prostorijama Primorsko-goranske županije, održan je sastanak skupine Mame Rijeke i PGŽ-a na temu zbrinjavanja sve djece u jaslicama i vrtićima. Tko su Mame Rijeke te o čemu se govorilo na sastanku donosimo u priopćenju u nastavku.

Mame Rijeke i PGŽ-a predstavljaju preko 300 obitelji koje ove godine nisu uspjele upisati svoju djecu u jaslice i vrtiće zbog čega roditelji nisu u mogućnosti započeti svoj radni odnos, što im generalno ruši životni standard, ali ih dovodi i do opasnosti da ostanu bez svojih poslova.

Na početku se na sastanku pridružio i pročelnik Ureda Županije Goran Petrc, koji je bio načelnik općine Viškovo u pet mandata i koji je uspio sagraditi mnoge vrtiće u navedenoj općini pa vrlo dobro razumije tematiku. Pročelnik Petrc dao je podršku mamama u nadi da će se pronaći rješenje, te istaknuo da Županija razumije važnost ove teme i upravo zato su ustupili prostor Županije za sastanak.

Mame Rijeke i PGŽ-a naglasile su da su vrlo nezadovoljne odnosom Grada Rijeke prema rješavanju ovoga problema budući da grad Rijeka nije ništa poduzeo pitanju upisa djece u dječje vrtiće čiji je osnivač grad Rijeka.

Mame su navele da su trenutačno u velikom strahu za svoju budućnost te da nisu mogle vjerovati da će imati toliko problema sa upisom djece u dječji vrtić, i da problem upisa djece u jaslice i vrtić, neće biti u interesu grada, Županije i države.

S jedne strane država se zalaže za pronatalitetnu politiku, a s druge strane djeca i njihovi roditelji ne mogu ostvariti temeljno pravo, pravo na vrtić, koji je zajamčen Ustavom Republike Hrvatske, u odredbama o gospodarskim, socijalnim i kuturnim pravima, kao i čl.18.st.3. Konvencije o pravima djeteta, koja propisuje da “Države stranke iskoristit će sve odgovarajuće mjere da djeca zaposlenih roditelja mogu uživati zaštitu i skrb ustanova i službi koje im u tom smislu stoje na raspolaganju”.
Iz svega navedenoga, vidljivo je da Hrvatska generalno nije spremna za novu djecu i za podršku mladim obiteljima, kao niti da primjenjuje odredbe Konvencije o pravima djeteta, koje je potpisnica.

Generalno predškolski sustav ne funkcionira, a koji sustav je izuzetno važan za daljnje obrazovanje i odgoj djece. U vrtiću se djeca prvi put susreću sa osnovnim ljudskim potrebama, emocijama, nagonima, stoga je izuzetno važna gdje će naša djeca odrastati i tko će ih prvi “oblikovati”.

Mame smatraju da su liste čekanja za jaslice i vrtiće napravljene nedovoljno transparentno te da je, u načelu, sve svedeno na to da ako nekoga poznaš na pravom mjestu da ćeš lakše upisati svoje dijete, što ukazuje na nejednako postupanje.
Županijski vijećnik Leo Pavela vodio je sastanak i motivirao mame Rijeke i PGŽ-a, da cijelu ljutnju i strah zbog novonastale situacije usmjere u konstruktivne prijedloge jer je uvjeren da će upravo takve prijedloge prihvatiti Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija i Republika Hrvatska.

Pavela je još jednom napomenuo da niti na jednoj razini jedinica lokalne samouprave ne bi smjeli imati trivijalni pristup prema prioritetima.

Novac iz gradskog proračuna, trebao bi između ostaloga biti utrošen na otvaranje novih jaslica i vrtića, podizanje plaća djelatnicima u predškolskom odgoju, te subvencioniranje jaslica i vrtića, čime bi roditeljima smanjili troškove i povećali standard.

Na održanom sastanku trenutačno se isprofiliralo 3 točke:

1. Potrebno je pronaći kapacitete i financijsku podršku za otvaranje novih gradskih vrtića sa jasličkom i vrtičkom skupinom. Ukoliko to nije moguće, potrebno je bolje i jednostavnije urediti zakonski okvir za otvaranje obrta, te poticati otvaranje obrta. Ukoliko je moguće, može se obrtima omogućiti poticaje za otvaranje obrta.

Također je potrebno urediti zakonski okvir za ostvarivanje subvencije kod upisa u obrte za čuvanje. Naime, kako bi roditelj uopće ostvario subvenciju u obrtu za čuvanje, mora imati dvije odbijenice od gradskog i privatnog vrtića da se dijete nije upisalo. Također, za ostvarivanje subvencije, oba roditelja moraju biti zaposleni.

Ovakvi uvjeti nisu potrebni za subvencioniranje gradskih vrtića niti privatnih vrtića. Molimo izjednačavanje u pravilima za ostvarivanje subvencioniranja, kao i u iznosima subvencije u gradskim vrtićima, privatnim vrtićima i obrtima za čuvanje!

2. Potrebno je hitno mijenjati pravilnik o upisu u dječji vrtić Rijeka, i dozvoliti mamama, iznošenje svoga mišljenja o navedenome.

Naime, svake godine se donosi novi pravilnik. Ove godine je taj pravilnik najlošiji, zato što više ne postoji dodatan bod ako ranijih godina dijete nije primljeno u ustanovu, i dodatan bod ako novoupisano dijete već ima od ranije upisanog brata ili sestru u ustanovi. To bi mnogim roditeljima donijelo prednost. No toga ove godine nije bilo.

3. Transparentnost. Dakle, prema pravilniku o upisu djece u dječji vrtić Rijeka, ako djeca imaju isti broj bodova, upisat će se u vrtić starije dijete. Kako da itko zna da li se to primjenjuje?! Trebalo bi pri objavljivanju liste djece koja su upala u vrtić napisati javno ime i prezime djeteta, i datum rođenja, uz prethodnu obavijest roditelja o tome, te uz njihov pristanak za to. Upravo sa šiframa pod kojima se objavljuju upisana djeca, postoji mogućnost lažnih prikazivanja činjenica. Prihvaćamo i bilo koji drugi način koji bi riješio pitanje transparentnosti.

Mame Rijeke i PGŽ-a

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...