Manifestacija „Oda svjetlosti“ u Astronomskom centru Rijeka
Autor: Marina Pauletić 16.05.2024
Otkrijte koliko je svjetlost važna.
Rijeka - Astronomski centar Rijeka pridružuje se inicijativi UNESCO-a koja je 16. svibnja proglasila International Day of Light (IDL), Međunarodni dan svjetlosti. Trodnevni program organizira Astronomski centar Rijeka – Rijeka sport d.o.o. u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci, Fakultetom za fiziku, Centrom za promociju i popularizaciju znanosti, Akademijom primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Akademskim astronomskim društvom Rijeka s ciljem predstavljanja važnosti svjetla za život kroz aspekte znanosti, umjetnosti i kulture.
Otkrijte koliko je svjetlost važna!
Trodnevni program:
16. SVIBNJA
10:15 – 11:00 Planetarij, film: Pogled na planete, ACR
11:00 – 11:30 Planetarij, kviz: Sunce i Sunčev sustav, ACR
11:30 – 12:00 Terase, promatranje: Gledaj Sunce!, AAD
18:00 – 19:00 Planetarij, film: Priča o pogledu, ACR
19:00 – 20:00 Predprostor planetarija, Svečano otvorenje, Andrea Cvitan i Ingeborg Fülepp
20:00 – 21:00 Velika dvorana, predavanje, Petar Jelača: Fermijev paradoks
21:00 – 22:00 Vanjski zid ACRa ili predprostor planetarija, Svjetlosna video projekcija – Fraktali, Marko Mrvoš i Bojan Crnković, tehničko vostvo Damjan Sporčić, kustos Ingeborg Fülepp;
Video u predprostoru: "Sun", muzika JMZM (Josip Maršić i Zoran Medved), video Dino Topoljnjak
22:00 – 23:00 Terase i zvjezdarnica, Igre svjetla - pokazivanje nebeskih tijela laserom i vođena promatranja teleskopima, AAD
10:00 – 11:00 Kampus Trsat: Radionica Što je svjetlost i zašto vidimo predmete? - Ivana Poljančić Beljan, SOCRI
11:00 – 12:00 Kampus Trsat: – Izložba Znanost inspirirana prirodom, otvorenje i vođenje izložbom, SOCRI
17. SVIBNJA
18:00-19:00 Planetarij, live: Mračna strana svjetla, ACR
19:00-20:00 Planetarij, umjetnički planetarij film: Fraktali, Emil Vargović
20:00 – 21:00 Velika dvorana, predavanje – radionica: Što nam svjetlost govori?, Marin Karuza, UNIRI, FAKULTET ZA FIZIKU RI
21:30 – 22:30 Terase, Igre svjetla - promatranje i pokazivanje neba s laserom, AAD
18. SVIBNJA
10:00 – 10:45 Planetarij, film: Priča o pogledu - o izvoru svjetla, fotonu, putovanje od zvijezda do ljudskog oka i uma, ACR
11:00 – 13:00 Velika dvorana, Radionica fraktala – Bojan Crnković, Vedrana Mikulić Crnković, Ivona Traunkar, SOCRI
12:00 – 13:00 Velika dvorana, Radionica, Edukativne matematičke igre i slagalice– Vedrana Mikulić Crnković, Bojan Crnković, Ivona Traunkar, SOCRI
18:30 – 19:15 Planetarij, live: Mračna strana svjetla – o ispravnom korištenju rasvjete, ACR
19:30 – 20:15 Planetarij, film: Carstvo svjetlosti – o životu, mogućem zahvaljujući svjetlu, ACR
20:30 – 21:15 Velika dvorana, popularno predavanje: Svjetlost nad Kvarnerskim zaljevom, AAD
21:30 – 22:15 Terase, Igre svjetla - promatranje i pokazivanje neba s laserom, AAD
VIŠE O MEĐUNARODNOM DANU SVJETLOSTI:
„Međunarodni dan svjetlosti“ je globalna inicijativa koja pruža godišnju žarišnu točku za kontinuirano uvažavanje svjetlosti i uloge koju ima u znanosti, kulturi i umjetnosti, obrazovanju i održivom razvoju, te u različitim područjima kao što su medicina, komunikacije i energija. Široka tema svjetla omogućit će mnogim različitim sektorima društva da sudjeluju u aktivnostima koje pokazuju kako znanost, tehnologija, umjetnost i kultura mogu pomoći u postizanju ciljeva UNESCO-a – obrazovanje, jednakost i mir.
Zašto 16. svibnja?
Međunarodni dan svjetlosti održava se 16. svibnja svake godine, na godišnjicu prve uspješne operacije lasera 1960. godine koju je izveo fizičar i inženjer Theodore Maiman. Laser je savršen primjer kako znanstveno otkriće može donijeti revolucionarne dobrobiti društvu u komunikacijama, zdravstvu i mnogim drugim područjima.
- Radi interesa, ovdje možete pronaći dio povijesti lasera, ali imajte na umu da Međunarodni dan svjetlosti nije samo laser i znanost. Također uključuje aspekte umjetnosti, kulture, zabave – zapravo svugdje gdje je svjetlost prisutna!, poručuju organizatori.
VIŠE O PROGRAMU:
Što nam svjetlost govori? Marin Karuza
U predavanju – radionici biti će riječi o tehnikama i metodoma u kojima se koristi svjetlost. Što možemo saznati iz takvih mjerenja i gdje se to može upotrijebiti? Također će biti prikazani modeli nekih instrumenata.
Mračna strana svjetla, planetarij live program
U live programu pokazati će se problemi uzrokovani prekomjernom umjetnom rasvjetom i načini kako svaki može doprinjeti očuvanju tamnog neba, ekonomičnijim korištenjem javne rasvjete i očuvanju prirode na Zemlji.
Fraktali, matematička čuda u prirodi
Kroz više različitih djela – svjetlosne video projekcije, umjetničke full dome planetarij prezentacije, matematičke igre – bit će predstavljeni fraktali. Oni su matematička čuda koja pronalazimo posvuda oko nas, od mikroskopskih kristala do beskrajnih obala. Ovi beskrajno kompleksni obrasci, koji se ponavljaju na različitim razinama, nisu samo osnova za brojne prirodne fenomene, već i inspiracija za umjetnike kroz povijest. Ono što ih čini posebno fascinantnima jest njihova sposobnost da pruže uvid u kaos i red koji oblikuju naš svijet.
Svjetlost, osnova za život
Kroz različite programe – planetarij prezentacije i filmove, predavanja, radionice, kviz, promatranja teleskopom i pokazivanja laserom – svjetlost će biti prezentirana kroz astronomiju, znanost, tehnologiju i umjetnost.