Međunarodna ljetna konferencija: Prevencija seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju

Autor: Marina Pauletić 03.07.2023

konferencija_kampus

Ova međunarodna ljetna konferencija, koja se održava od 3. do 7. srpnja, usredotočuje se na važno globalno pitanje oblikovanja i provođenja učinkovitih programa i politika za prevenciju seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju, s naglaskom na istraživanje međunarodnih i komparativnih perspektiva.

Rijeka - Na Sveučilišnom kampusu svečano je otvoren Međunarodni ljetni institut na temu „Prevencija seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju – Međunarodni pristup teoriji i učinkovitoj praksi“.

Ova međunarodna ljetna konferencija, koja se održava od 3. do 7. srpnja, usredotočuje se na važno globalno pitanje oblikovanja i provođenja učinkovitih programa i politika za prevenciju seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju, s naglaskom na istraživanje međunarodnih i komparativnih perspektiva.

Organizatori konferencije su Social Justice Education i Centar za medije, kulturu i obrazovanje, Ontario Institute for Studies in Education, Sveučilišta u Torontu, Kanada, potom Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci i Grad Rijeka, uz podršku Veleposlanstva Kanade u Hrvatskoj i Kosovu.

Ovo je druga godina za redom da Rijeka i Sveučilište u Rijeci ugošćuju ljetnu konferenciju na temu prevencije seksualno i rodno uvjetovanog nasilja u obrazovanju, a u međuvremenu je održan i studijski posjet predstavnika Grada Rijeke Sveučilištu u Torontu s ciljem razmjene iskustva vezano uz provedbu odnosno uvođenje Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u obrazovne institucije.

Zamjenica gradonačelnika Krpan: Moramo djelovati razvijanjem politika, provođenjem praksi prevencije i rane intervencije

„Nažalost, u Hrvatskoj i široj regiji nije se puno toga promijenilo od prošle godine. Naime, s obzirom na nedavni monstruozni događaj u osnovnoj školi u susjednoj nam državi kao i istovremena događanja koja su uslijedila u regiji, prevencija nasilja, bilo seksualnog, rodno uvjetovanog ili bilo kojeg drugog, mora biti apsolutni prioritet za sve nas“, kazala je zamjenica Krpan, dodavši:

„Ovo je naš način da kažemo, da vičemo, da nije prihvatljivo jednostavno odbaciti prava onih koji su bili marginalizirani zbog svog percipiranog odstupanja od onoga što su društvo i sustavi konstruirali kao ‘normalno’. Tko od nas ima pravo reći što je ‘normalno’? Je li normalno da Rusija napadne Ukrajinu, što dovodi do rata u 21. stoljeću? Je li normalno da žena u Hrvatskoj nakon duže od tri mjeseca trudnoće nema pravo na pobačaj, iako je to medicinski indicirano? Je li normalno da se muškarci svake prve subote u mjesecu na glavnom trgu u Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske, mole da žene budu razboritije, skromnije, obiteljskije i manje neovisne? O tome je pisala Margaret Atwood 60-ih, a takav društveni konstrukt doveo je do Gileada.

Unatoč tehničkom napretku naših društava, Chat GPT-ovima, AI-jima i činjenici da bismo trebali rasti u svakom segmentu, još uvijek se nalazimo uključeni u sve više polarizirane javne diskurse o pitanjima kao što su osnovna ljudska prava i prava žena, uzrokujući provedbu i sveukupnu politiku temeljnih ljudskih prava da skrene krivim putem.

Smjer kojim idemo neće nas odvesti u socijalno pravedno i ravnopravno društvo, već u zatvoreno i konzervativno društvo. U ovim složenim vremenima jednostavno nije dovoljno hodati i vikati. Moramo djelovati razvijanjem politika, provođenjem praksi prevencije i rane intervencije, obrazovanjem naše mladeži i stvaranjem ovakvih partnerstava kako bismo ojačali naše napore“, poručila je zamjenica Krpan, podsjetivši na brojne projekte Grada Rijeke u riječkim školama, od uvođenja Građanskog odgoja i obrazovanja u riječke škole, osiguravanje besplatnih higijenskih uložaka do iniciranja uvođenja Zdravstvenog odgoja, a podsjetila je i na činjenicu da je prije mjesec dana riječko Gradsko vijeće izglasalo je da Rijeka postane „Grad siguran za žene“.

Nadalje, istaknula je kako je prevencija svih vrsta nasilja, a posebice seksualnog i rodno uvjetovanog, jedno je od najvažnijih tema za bilo koje društvo.

„Sve institucije trebaju pridonijeti na sve moguće načine: sveučilišta i instituti kroz istraživanje i obrazovanje, lokalne samouprave kroz sustavnu podršku edukaciji učenika, što je Grad Rijeka i učinio, i socijalnim uslugama, a udruge kroz konkretne akcije. Svi mi kao predstavnici naših institucija, ali i kao građani, moramo se društveno angažirati na podizanju svjesnosti o važnosti jednakosti, ravnopravnosti, slobode i pravde za svih“, poručila je rektorica Prijić Samaržija.

Prof. dr. sc. Njoki Wane sa Ontario Institute for Studies in Education istaknula je kako je cilj njihovog rada, među kojima se ubraja i organizacija ovakve konferencije posvećenost, usmjerenost zajednici i poticanje suradnje.

Nj. E. Alan Bowman, veleposlanik Kanade za Hrvatsku i Kosovo, istaknuo je kako je podrška kanadskog veleposlanstva ovakvom događaju, koje se bavi prevencijom seksualnog i rodnog nasija, ujedno potpora napretku i stvaranju veće sigurnosti, kako na lokalnoj, tako i na globalnoj razini.

Glavna tema konferencije prevencija nasilja u multikulturalnim i multietničkim društvima

Na konferenciji sudjeluju znanstvenici, studenti, odgojno-obrazovni djelatnici, aktivisti te stručnjaci iz Hrvatske, Kanade i Kenije.

Konferencija će se usredotočiti na prevenciju nasilja u multikulturalnim i multietničkim društvima, koristeći intersekcionalne, post-socijalističke, postkolonijalne i teorije socijalne pravde u kojima se prevencija seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja razumijeva u odnosu na strukturalne, kulturne, socijalne i ponašajne čimbenike. Ti čimbenici proizvode i jačaju ono što se u lokalnom i globalnom kontekstu smatra temeljnim uzrocima seksualnog nasilja: patrijarhat, socijalistička i kapitalistička ekonomija, rasne, etničke i rodne i seksualne identitetske formacije, te s tim povezana uloga obrazovanja, medija i državnih institucija u odgovoru na nejednakosti koje proizvode oblike nasilja u obrazovanju i izvan njega.

Program konferencije organiziran je u tematskim panelima koje će voditi međunarodni tim kanadskih i hrvatskih stručnjaka za rodnu ravnopravnost i seksualne studije, filozofiju, istraživanje i financiranja istraživanja usredotočenih na žene, obrazovne kurikulume i odnose između rasa i etničkih skupina u Europi i Sjevernoj Americi. U posebnim panel-diskusijama prikazat će se studentska istraživanja i analize isprepletenih oblika seksualnog, rodno uvjetovanog, rasnog, (post)kolonijalnog, političkog i kulturnog nasilja, predstavljajući interese i rad mlade generacije studenata u ovome području iz cijelog svijeta. U panelima će se predstaviti studentska istraživanja koja uključuju Rusiju, Indiju, Hrvatsku, Kanadu, Kinu, Sjedinjene Američke Države i druge lokalitete, mapirajući globalne manifestacije nasilja, ali i posvećene napore odgojno-obrazovnih djelatnika, stručnjaka, aktivista i donositelja odluka da zaustave takvo nasilje i podrže ravnopravnost i društvenu pravednost diljem svijeta.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...