„Ministarstvo turizma nas SEGREGIRA“: Udruga malih iznajmljivača SMOI optužuje za diskriminaciju i šalje službeni dopis predsjedniku i pučkoj pravobraniteljici

Autor: Marina Pauletić 17.05.2025

turisti_ilustracija_2023__1_ Foto: ilustracija

Povod za ovakvu reakciju je od prije nekoliko dana javno prezentirana oznaka prepoznatljivosti „Local Host“, koju Ministarstvo i HTZ promoviraju kao priznanje kvalitetnim, predanim i educiranim domaćinima u privatnom smještaju.

Rijeka – Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) službeno je uputila dopis na adrese ureda predsjednika Republike Hrvatske, pučke pravobraniteljice, Ministarstva turizma i sporta i Hrvatske turističke zajednice, upozoravajući na grubu segregaciju, moralno upitnu i ustavno nedopustivu diskriminaciju koju provodi Ministarstvo turizma i sporta – upravo ono tijelo koje bi iznajmljivače trebalo štititi.
Povod za ovakvu reakciju je od prije nekoliko dana javno prezentirana oznaka prepoznatljivosti „Local Host“, koju Ministarstvo i HTZ promoviraju kao priznanje kvalitetnim, predanim i educiranim domaćinima u privatnom smještaju, ali čiji arbitrarni kriteriji izravno u startu isključuju 65.000 malih iznajmljivača od njih ukupno 125.000 u RH, što čini više od 50% legalnih iznajmljivača. Isključeni su svi oni koji nemaju prijavljeno prebivalište u istoj županiji, iznajmljuju apartmane u stambenim zgradama ili u obiteljskim kućama koje imaju četiri ili više etažirane jedinice.

„Nakon sustavne demonizacije svih privatnih iznajmljivača koji su proglašeni „nepovoljnom strukturom smještaja“, dijelu građana se podilazi uvođenjem statusa „domaćina“, a sve ostale legalno kategorizirane iznajmljivače etiketira se pogrdnim nazivom „rentijeri“. Rentijerstvo se, po svojoj definiciji, odnosi na prihod od imovine bez vlastitog angažmana i rada, te je puno primjereniji najmodavcima u dugoročnom najmu nego malim iznajmljivačima koji se bave kratkoročnim turističkim najmom“, pojašnjavaju.

„Nedopustivo je da u 2025. godini država dijeli građane na 'zle rentijere' i ‘dobre domaćine’ i za to još izdaje oznake. Apsurdno, sramotno i protuustavno. Ovo nije nikakav razvoj i promocija turizma – ovo je čista diskriminacija i evidentan pokušaj segregacije koju Ministarstvo turizma provodi s ciljem postupne eliminacije većine hrvatskih iznajmljivača. Sama oznaka „Local Host“ egzibicija je uzaludnosti – i to pod logom HTZa i na trošak svih legalnih iznajmljivača”, izjavio je Vedran Tomić, predsjednik udruge SMOi.

„Ustav Republike Hrvatske u čl. 14 jamči jednakost svih građana pred zakonom i zabranjuje diskriminaciju po bilo kojoj osnovi. Osnovni kriterij prema kojem oznaku „Local Host“ mogu dobiti samo iznajmljivači s prebivalištem u istoj županiji ili oni koji ne iznajmljuju u stambenim zgradama čak ni ako u toj zgradi žive, predstavljaju očiglednu diskriminaciju po geografskoj osnovi i vrsti objekta, čime se određene skupine iznajmljivača stavljaju u nepovoljniji položaj bez objektivnog i razumnog opravdanja. Oznaka „Local Host“ ne dodjeljuje se prema objektivnim parametrima kvalitete usluge ili zadovoljstvu gostiju, već prema „samoprocjeni“ i arbitrarno postavljenim uvjetima, i to samo jednom dijelu privatnih iznajmljivača. Time je za 65.000 legalno kategoriziranih privatnih iznajmljivača povrijeđeno pravo na jednakost pred zakonom i zabranu diskriminacije jer su svoje objekte kategorizirali svi po istim uvjetima“, navode dalje.

„Ključno je da kvalifikacijski kriteriji za dodjelu oznake „Local Host“ krše članke 3., 14. i 32. Ustava Republike Hrvatske, jer uvode razlike među građanima isključivo na temelju mjesta prebivališta i vrste nekretnine – diskvalificirajući u startu veliki broj legalnih malih iznajmljivača. Mjesto prebivališta ili tip objekta ne smije biti temelj za isključivanje iz nacionalnog brendiranja privatnog smještaja jer ne odražava autentičnost ni stvarnu kvalitetu usluge, educiranost, informiranost, a ni razinu gostoljubivosti koji su istaknuti kao cilj ove promotivne oznake prepoznatljivosti“, odlučni su.

Udruga SMOi zahtijeva:

Bez odgode u javnom prostoru, a osobito od strane visoko rangiranih državnih dužnosnika, prestanak korištenja svih pogrdnih, diskriminatornih, etiketirajućih i neutemeljenih izraza poput „rentijer“ koji stvaraju društvenu stigmu i narušavaju sklad zajednice.

Prestanak institucionalnog omalovažavanja lokalnih iznajmljivača koji iznajmljuju stanove u zgradama – jer njihova gostoljubivost, trud i predanost ne stanuju u katastarskim izvadcima, već u svakodnevnom radu, a ogledaju se u ocjenama i recenzijama gostiju.

Hitno preispitivanje i korekcija diskriminatornih kriterija vezani uz oznaku „Local Host“.

Uključe autentični predstavnici malih iznajmljivača u izradu svakog budućeg pravilnika ili projekta koji se tiče privatnog smještaja.

„Udruga SMOi ovim putem poziva sve male iznajmljivače, medije i građane da dignu glas i prekinu šutnju – jer nepravda koju danas trpe neki, sutra može postati norma za sve“, zaključuju.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...