More spaja – #EUBeachCleanup Rijeka 2025: dva dana zajedništva i preko tonu i pol otpada manje u moru i na obali
Autor: Nikola Cvjetović 06.10.2025

U dva dana okupilo se više od 200 sudionika – učenika, volontera i ronilaca – u zajedničkom cilju čišćenja obale i podmorja Preluka.
Rijeka - Završena je ovogodišnja ekološka akcija „More spaja – #EUBeachCleanup Rijeka 2025“, koja je u dva dana okupila više od 200 sudionika – učenika, volontera i ronilaca – u zajedničkom cilju čišćenja obale i podmorja Preluka.
Akciju je organizirao EUROPE DIRECT Rijeka, koji djeluje u sklopu Riječke razvojne agencije Porin, u suradnji s Udrugom Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“, Gradom Rijekom i europskim projektom Re-Value, uz podršku brojnih partnera i suradnika.
Prvi dan – energija mladih i poruka odgovornosti
U petak, 3. listopada, više od 70 učenika Osnovne i Srednje waldorfske škole i 30 volontera čistilo je obalu Preluka. Učenici su, podijeljeni u grupe, marljivo uklanjali otpad s plaže i obalnog područja te pokazali veliku razinu odgovornosti i predanosti.
Prikupljeno je ukupno 380 kilograma otpada, a među pronađenim predmetima bilo je opušaka, sitne plastike, omota od hrane, ali i automobilska guma, komadi namještaja, zapakirana hrana, ambalaža, građevinska šuta, kupaći kostimi i odjeća. Nakon akcije među učenicima i volonterima vladao je osjećaj ponosa i zajedništva, jer su svojim radom mogli vidjeti konkretne rezultate – očišćenu obalu i jasnu poruku da promjene počinju malim, ali važnim koracima.
Drugi dan – ronioci u akciji za čišće podmorje
U subotu, 4. listopada, akcija se nastavila čišćenjem podmorja Preluka. U ronilačkom dijelu sudjelovalo je više od 75 ronilaca iz Primorsko-goranske županije, Zagreba, Zagorja, Slavonskog Broda i Slovenije, a podržalo ih je više od 50 volontera s kopna i barki.
Na svečanom otvorenju drugog dana akcije sudionicima su se obratili Perica Prpić, predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“, Nenad Antolović, direktor Riječke razvojne agencije Porin, Robert Matić, zamjenik župana Primorsko-goranske županije, te Iva Rinčić, gradonačelnica Grada Rijeke, koja je i službeno otvorila akciju.
Govoreći o važnosti ovakvih inicijativa, gradonačelnica Rinčić istaknula je da je Rijeka grad koji, iako smješten uz more, često bio odvojen od njega, zbog čega su prostori uz obalu posebno dragocjeni. Naglasila je da je nužno zajednički djelovati – ne samo osvještavati mlade, nego svi zajedno dati svoj doprinos čišćem moru i obali, jer more spaja, ali ljudi su ti koji povezuju.
Zamjenik župana Robert Matić istaknuo je kako ovakve akcije povezuju ljude te potiču zajedništvo, solidarnost i brigu za okoliš, zahvalivši Udruzi „Ajkula“ na kontinuiranom doprinosu zajednici i primjeru koji daju svojim društvenim angažmanom i volonterskim radom.
Zajedničkim naporima iz mora je izvađeno preko tonu i pol otpada. Među pronađenim predmetima bili su automobilske i kamionske gume, stari mobiteli, vrše i ribarske mreže, limeni poklopci, plastične stolice, kante i željezne konstrukcije. Ova količina otpada jasno pokazuje koliko je važno kontinuirano provoditi ovakve akcije i podizati svijest o zaštiti mora.
Zajednički doprinos i zahvalnost partnerima
U organizaciji i provedbi akcije sudjelovali su brojni partneri. Grad Rijeka i Autotrolej organizirali su prijevoz učenika do lokacije, KD Čistoća osigurala je rukavice, vreće, kontejnere i odvoz otpada, dok je Udruga Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“ koordinirala ronilački dio i sigurnost na terenu. Volonteri Hrvatskog kulturnog doma pomagali su u logistici i podršci grupama oba dana akcije, a učenici Osnovne i Srednje waldorfske škole svojim su entuzijazmom i predanošću dali poseban ton cijeloj manifestaciji.
Posebnu zahvalnost zaslužuje europski projekt Re-Value, koji je ovu akciju financijski i organizacijski snažno podržao. Zahvaljujući njihovoj potpori osigurane su majice, hrana i piće za učenike, ali i cjelokupna logistika potrebna za provedbu prvog dana akcije. Re-Value, koji okuplja europske gradove u zajedničkoj misiji klimatske neutralnosti i održivog urbanog razvoja, u riječke je aktivnosti unio europsku perspektivu i konkretno pokazao kako europski projekti doprinose lokalnim zajednicama.
EUROPE DIRECT Rijeka zahvaljuje svim partnerima, školama, volonterima i roniocima na predanosti i entuzijazmu koji su ovu akciju učinili mogućom. Ovogodišnji EUBeachCleanup još je jednom pokazao da more nije samo prirodni resurs, već prostor koji povezuje ljude, generacije i zajednice – jer more doista spaja.