„Mostovi među državama“, konferencija o povijesnim i kulturnim fenomenima multinacionalnih gradova Europe
Autor: Portal Torpedo 12.11.2024
Revalorizacija ove multikulturne tradicije, ove povijesne višejezičnosti, mora se nastaviti, uključujući i revalorizaciju ponekad nepravedno prešućene mađarske komponente nekadašnje riječke realnosti.
Rijeka - Na znanstvenom skupu „Mostovi među državama: Multinacionalni gradovi Europe u interkulturalnoj perspektivi“ u Rijeci, sudionici su imali priliku slušati različite teme koje su obradili istaknuti znanstvenici i povjesničari.
Skup su otvorili pozdravni govori Antonella Nassonea iz Fondacije Coppieters, Marina Micicha iz Società di Studi Fiumani te predstavnika udruge Slobodna Država Rijeka, Danka Švorinića. Organizatori su naglasili kako je cilj ove konferencije izbjegavanje etnocentričnog pristupa te osvjetljavanje povijesnih fenomena iz više perspektiva.
Članica organizacijskog odbora Laura Marchig istaknula je kako je ovo već sedma konferencija u suorganizaciji udruge Slobodna Države Rijeka I Fondacije Coppieters te se etablirala kao prepoznatljiv brand koji podržava i Europski parlament.
Politolog i diplomat Damir Grubiša govorio je o važnosti gradova kao mostova Europske unije, naglašavajući kako su multinacionalni gradovi često žrtve sukoba interesa velikih sila. Objasnio je kako se ovi gradovi mogu koristiti kao platforme za izgradnju europske kohezije, ukazujući na potrebu bolje suradnje između povijesnih i suvremenih perspektiva. Istaknuo je kako su riječke gradske vlasti prihvatile inicijative revalorizacije riječke prošlosti u duhu izgradnje nove koiné, postavljene su ploče s povijesnim nazivima ulica, no to je ostalo ograničeno samo na riječki Stari grad. A kao što se administrativnim mjerama na državnoj razini onemogućuje Rijeci da vrati u službenu uporabu svoju povijesnu trobojnu zastavu ljubičasto-žuto-plave boje s grbom na kojem je dvoglavi orao s natpisom „Indeficienter“, tako se, izgleda, u administrativnim labirintima između države i grada izgubio opravdani zahtjev da se na ulazu u grad postave ploče sa sadašnjim i povijesnim imenom grada Rijeke, Fiume, pod kojim se u posljednje vrijeme pojavila brojna publicistička djela o gradu.
Revalorizacija ove multikulturne tradicije, ove povijesne višejezičnosti, mora se nastaviti, uključujući i revalorizaciju ponekad nepravedno prešućene mađarske komponente nekadašnje riječke realnosti. Zato su važne inicijative i kao što je ova konferencija u organizaciji građanske udruge Slobodna Država Rijeka pod egidom Coppieters fundacije, koja pokazuje da je dijalog moguć i da gradovi Europe, koji imaju bogatu prošlost kulturnih kontakata mogu postati mostovi između građana i njihovih država u jednoj novoj Europi, u kojoj se ide, ponekad, korak naprijed – dva koraka natrag i obrnuto, ali usprkos svega, i svim proturječnostima modernog svijeta, budućnost leži baš u prevladavanju granica među ljudima, njihovim političkim zajednicama i kulturama.
Giovanni Stelli (Rijeka/Fiume naglašava važnost razlikovanja kulturne nacije od moderne političke nacije. Koncept kulturne nacije potječe iz srednjeg vijeka i označava pripadnost jezičnoj i kulturnoj zajednici, dok moderna ideja nacije, povezana s nacionalizmom, pretpostavlja podudarnost nacije i države. Upravo je ova moderna ideja stvorila mnoge sukobe među narodima na prostoru istočnog Jadrana.
Marino Micich (Rijeka/Fiume) predstavio je doprinos Società di Studi Fiumani europskom dijalogu kroz povijesna istraživa Micich je naglasio važnost očuvanja povijesne baštine Rijeke i kako povijesni dijalog može pomoći u suočavanju sa suvremenim izazovima.