Možemo! Rijeka: Tražimo zaustavljanje rasprodaje gradskih prostora i jeftinije pokazne za srednjoškolce!
Autor: Marina Pauletić 04.06.2024
Iz Možemo! su se ujedno i ispričali građanima Rijeke jer su 2022. izmjenama dotadašnje odluke dali jedan podržavajući glas.
Rijeka - Možemo! od gradonačelnika Rijeke Marka Filipovića traži zaustavljanje rasprodaje gradskih poslovnih prostora, ozbiljan pristup stavljanju u funkciju gradskih stambenih prostora za dugoročni najam građanima Rijeke te subvencioniranje pokaznih karti za riječke srednjoškolce kako bi se u pravima izjednačili sa srednjoškolcima riječkog prstena.
To su tri ključne teme o kojima Možemo! u više navrata razgovarao s gradonačelnikom Filipovićem pa i u kontekstu podrške predloženom rebalansu Proračuna na predstojećoj sjednici Gradskog vijeća.
U detaljnijem izlaganju na konferenciji za medije pojasnili su da je gradonačelnik Filipović Gradskom vijeću u protekle dvije godine predložio prodaju 51 poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke koji koriste zakupci te da se u toj brojci ne radi o neuređenim ili derutnim i praznim poslovnim prostorima, nego o funkcionalnim poslovnim prostorima koji su u zakupu i koji predstavljaju dugoročni prihod Grada. „Kolokvijalno rečeno, gradonačelnik je kroz dvije godine predložio prodaju 51 vrijednog komada gradskog obiteljskog srebra! I, kako se čini, ili se bar do sada činilo, s takvim prijedlozima on ne namjerava stati!“, navode u Možemo!
Od 51 ponuđenog prostora, Gradsko vijeće je do sada donijelo odluke o mogućnosti prodaje 42 poslovna prostora, a od toga je 18 poslovnih prostora u istom dvogodišnjem razdoblju i prodano, odnosno u postupku je prodaje. Podsjetili su i da je tek za 9 od 51 prostora Gradsko vijeće odbilo donijeti Odluke o prodaji. Od do sada prodanih 14 poslovnih prostora, Grad je prihodovao oko 1,26 milijuna eura, a iz Možemo! se pitaju – u što su uložena ta sredstva obzirom da ni jedan novi objekt odgoja i školstva nije izgrađen, a upravo je tim ulaganjima Filipović u veljači 2022. na Gradskom vijeću obrazlagao i pravdao izmjene Odluke o prodaji poslovnih prostora kojima je ta prodaja u protekle 2 godine bitno olakšana.
Iz Možemo! su se ujedno i ispričali građanima Rijeke jer su 2022. izmjenama dotadašnje odluke dali jedan podržavajući glas. Kako su naveli, citirajući Filipovića, sam je gradonačelnik tada u svojem izlaganju na Gradskom vijeću pojašnjavao da izmjene Odluke o prodaji poslovnih prostora, „ne znače da će doći do rasprodaje poslovnih prostora“, da se iza formulacija iz pisanog obrazloženja Odluke „krije ulaganje u objekte odgoja i školstva“, odnosno da će se vrijednost imovine „zarobljene najmovima preliti u vrtiće i škole“. Dvije godine kasnije, navode u Možemo!, „mislimo da možemo ustvrditi da nas je gradonačelnik izigrao“ te dodaju „kako drugačije nego „rasprodajom“ nazvati primjerice prijedlog prodaje trenutno funkcionalnog poslovnog prostora na Pećinama, tik uz samo more, po procijenjenoj vrijednosti kvadrata od oko 1.300 eura, kada istovremeno pratimo kako cijene nekretnina na Pećinama dosežu i preko 3.000 eura po kvadratu? Kako nego „rasprodajom“ nazvati prodaju ili prijedloge prodaje poslovnih prostora u strogom centru grada, u prizemljima na samom Korzu?“
Naime, za nadolazeću sjednicu Filipović Gradskom vijeću predlaže odluke o prodaji još 10 poslovnih prostora. Možemo! se ovim Odlukama o prodaji protivi te podsjećaju i da su glasali protiv svih dosadašnjih odluka o prodaji konkretnih funkcionalnih poslovnih prostora, pogotovo s obzirom na zone u kojima se ti prostori nalaze. Kako su naveli, od ukupno 61 poslovnog prostora koje je Filipović predložio ili predlaže Gradskom vijeću za prodaju: 10 je u 0. zoni, 20 je u 1. zoni, 6 je u 2. zoni te su 24 prostora u 3. zoni. Pritom Možemo! posebno problematičnom smatra prodaju poslovnih prostora u 0., 1. i 2. zoni pa i u dijelu 3. zone na specifičnim lokacijama, te tumače to činjenicom da, jednom kada poslovni prostor postane privatno vlasništvo, Grad više nema mehanizme kojima bi utjecao na djelatnost koja će se u prostoru obavljati kao ni na mogućnost da se u poslovnom prostoru uopće ikakva djelatnost obavlja. To može rezultirati praznim prostorima u središtu grada ili pak otvaranjem neprimjerenih sadržaja poput kladionica i kockarnica ili nečeg trećeg u strogom centru na vrlo atraktivnim lokacijama.
Možemo! će stoga, kako su najavili, uskoro predložiti i zatražiti izmjene trenutno aktualne Odluke o prodaji poslovnih prostora, odnosno njen povratak na raniju verziju koja je također bila usklađena sa Zakonom, ali je imala i specifični dio u članku 20 kojim je „obiteljsko srebro“ u obliku gradskih poslovnih prostora bilo kvalitetno čuvano.
Što se tiče gradskih stambenih prostora, Možemo! je više puta, pa čak i kod Odluke o prodaji poslovnih prostora, predlagao da se proračunska sredstva usmjere u uređenje postojećih gradskih stanova te da se oni, umjesto prodaje, daju u dugoročni najam građanima Rijeke.
U Prijedlogu rebalansa Proračuna za 2024. godinu nalaze se određena sredstva, oko 250.000 eura, za ova uređenja, što iz Možemo! pozdravljaju te ujedno apeliraju i da se zaustavi svaka daljnja prodaja stanova koji su derutni i neuvjetni za stanovanje. „Umjesto prodaje, te stanove treba urediti i dati u dugoročni najam. To je odgovorni odnos prema gradskoj imovini u kontekstu demografske politike, motiviranja mladih ljudi na ostanak u Rijeci a može biti i motivacija stručnjacima različitih profila za dolazak i rad u Rijeci.“ Iz Možemo! dodaju „Ipak, žao nam je da se u ovu mjeru nije išlo ranije i da se sada na ponudi za dugoročni najam nalazi samo jedan stan i to uz sufinanciranje PGŽ umjesto većeg broja koji je mogao biti dostupan da nas je gradonačelnik ranije poslušao i već prije barem dvije godine krenuo s ovim našim prijedlogom.“
Također, iz Možemo! najavljuju i amandman koji će uputiti na prijedlog rebalansa proračuna, a kojim će tražiti da Grad Rijeka subvencionira pokazne karte riječkim srednjoškolcima s obzirom na apsurdnu situaciju da oni trenutno najskuplje plaćaju gradski prijevoz iako mahom žive u prvoj zoni. Ostalima cijenu srednjoškolskih karata subvencioniraju Primorsko-goranska županija i jedinice lokalne samouprave pa su ostali srednjoškolci u bitno povoljnijem položaju od onih koji žive u Rijeci. Za ovaj amandman je predviđeno 60.000 eura što smanjuje cijenu pokaznih karata za 25 posto povrh najavljenog smanjenja cijena zbog poremećaja voznog reda. Ali ujedno su i najavili da će na sljedećem rebalansu tražiti još dodatno smanjenje da bi se cijene karata trajno recipročno izjednačile sa onima koje plaćaju srednjoškolci iz ostalih zona.