[FOTO] Na riječkom Korzu održan „Dan eura“
Autor: Marina Pauletić 16.10.2022
U sklopu informativne kampanje „Euro – naš novac“ na Korzu je održan „Dan eura“ na kojem su građani imali priliku saznati više o uvođenju eura.
RIJEKA - Za dva i pol mjeseca, točnije 1. siječnja 2023. godine euro postaje službeno sredstvo plaćanja u Hrvatskoj. Informativnu kampanju upoznavanja građana s uvođenjem eura organiziraju Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka, a kampanja se provodi uz sufinanciranje Europske unije.
„Kao najbolji način za to napraviti preporučamo polaganje kuna na račune u bankama jer će se u tom slučaju kune automatski od 1. siječnja konvertirati u eure prema fiksnom tečaju. Valja reći i kako će Hrvatska narodna banka novčanice kuna zamjenjivati i u idućih 5, 10 i 15 godina, dok će se kovanice kuna u eure moći zamijeniti u naredne 3 godine“, objasnila je viceguvernerka Jakir Bajo i dodala kako će se zamjena valute vršiti u bankama, Hrvatskoj pošti i poslovnicama FINA-e.
Spomenula je i bankomate kao važan kanal opskrbe. „S ciljem lakše dostupnosti eura, u razdoblju od 15. prosinca do 15. siječnja banke ukidaju naknadu za podizanje gotovine na bankomatima, tako da u tom periodu će se moći podizati novac i na bankomatima banaka koje osoba nije klijent“, izjavila je Jakir Bajo.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović istaknuo je kako vjeruje da će se građani brzo prilagoditi novonastaloj situaciji promjene valute. „Na lokalnoj razini, potrudit ćemo se da usluge koje pružamo, prije svega one komunalne, kada budemo zaokruživali iz kuna u euro, budu zaokružene na točne iznose, a ako je moguće i na manje iznose“. Dodao je i kako će prelazak na euro i kasnije ulazak u Schengen biti i poticaj gospodarstvu. „Uvođenje eura u tom smislu pridonijet će tome da se transakcije odvijaju brže, da se ubrza i gospodarska aktivnost, a samim time otvara se i mogućnost stvaranja novih radnih mjesta“, zaključio je Filipović.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović istaknuo je kako uvođenjem eura Hrvatska ulazi u ekskluzivni klub 20 zemalja članica Europske unije koje koriste euro kao službenu valutu, odnosno da se hrvatski građani pridružuju brojci od 350 milijuna ljudi koji koriste euro. „Nestat će valutni rizik, strah od gubitka vrijednosti novca, a troškovi kamata biti će manji u odnosu na zemlje koje nisu u eurozoni“, kazao je ministar Filipović i dodao kako će uvođenje eura pomoći i hrvatskom turizmu budući da ćemo dijeliti valutu s brojnim europskim zemljama. Osvrnuo se i na zaštitu potrošača. „Vodimo računa da u procesu prelaska na euro trgovci ispravno preračunavaju cijene“, rekao je ministar i zaključio kako uvođenje eura ima puno koristi, da se otvara puno prilika koje valja znati iskoristiti.
U zabavnim aktivnostima, poput kola sreće „Euroznalac“, građani su mogli provjeriti svoje znanje o euru, a za najmlađe je bila organizirana „Euroškolica“, igra koja ih je na zanimljiv i zabavan način upoznala s eurom. Svi posjetitelji na Photoboothu imati su priliku izraditi personaliziranu fotografiju, a na informativnom kutku infoEuro mogli su dobiti odgovore na brojna pitanja i dvojbe. Na ključna pitanja o uvođenju eura odgovarao je i Toni Milun, javnosti poznati profesor matematike i financijski vloger.
Programu su prisustvovali ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, riječki gradonačelnik Marko Filipović i viceguvernerka Hrvatske narodne banke Ivana Jakir Bajo, koja je istaknula kako nema potrebe za panikom i gužvom vezanom za promjenu novčanica i kovanica kuna u eure jer će biti dovoljno vremena za napraviti zamjenu.
„Dan eura“ realizira se u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije te s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj. Prvi se „Dan eura“ održao u Osijeku, a nakon Rijeke do kraja listopada održat će se još i u Splitu i Zagrebu.