Na savjetovanju prijedlog Odluke o socijalnoj skrbi

Autor: Marina Pauletić 14.01.2025

ruke_ilustracija Foto: ilustracija

Nacrt prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi temelji se na odredbama Zakona o socijalnoj skrbi.

Rijeka - Na stranicama eKonzultacija Grada Rijeke otvoreno je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi.

Ovo savjetovanje ostaje otvoreno do 13. veljače 2025. godine. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče se prvenstveno socijalno ugroženih kategorija građana, kao i svih institucija i udruga koje se bave zaštitom socijalno ugroženih građana, no potiče se i ostala zainteresirana javnost da se u njegu uključi.
Grad Rijeka započeo je 1993. godine s provedbom Socijalnog programa, reguliranog gradskom Odlukom o socijalnoj skrbi, u čijem su fokusu osobe izložene siromaštvu i/ili socijalnoj isključenosti, kojima se pruža socijalna zaštita ili se u njih ulaže kako bi prevladali nepovoljne životne okolnosti.

Važeću Odluku o socijalnoj skrbi donijelo je Gradsko vijeće Grada Rijeke 8. prosinca 2022. godine, a objavljena je u „Službenim novinama Grada Rijeke“ broj 15/22.

Nacrt prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi temelji se na odredbama Zakona o socijalnoj skrbi. Sukladno zakonu, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dužni u svom proračunu osigurati sredstva za ostvarivanje prava za podmirenje troškova stanovanja, dok su veliki gradovi i gradovi sjedišta županija dužni u svom proračunu osigurati sredstva za uslugu prehrane u pučkim kuhinjama, kao i pružati usluge smještaja u prihvatilišta ili prenoćišta za beskućnike. Jedinice lokalne samouprave mogu osigurati sredstva za ostvarivanje novčanih naknada i socijalnih usluga stanovnicima na svom području u većem opsegu nego što je to utvrđeno zakonom, ako u svom proračunu imaju za to osigurana sredstva.

Predloženo uvođenje inkluzivnog dodatka i novih gradskih cenzusa


U međuvremenu, stupio je na snagu novi Zakon o inkluzivnom dodatku. Inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. Inkluzivni dodatak zamjenjuje i objedinjuje dosadašnje novčane naknade: doplatak za djecu za dijete s oštećenjem zdravlja, težim ili teškim invaliditetom koje su se ostvarivale na temelju Zakona o doplatku za djecu, novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom koja se ostvarivala na temelju Zakona o tržištu rada, doplatak za pomoć i njegu i osobnu invalidninu koja se ostvarivala na temelju Zakona o socijalnoj skrbi. Slijedom navedenoga, potrebno je donijeti novu Odluku o socijalnoj skrbi te uskladiti sa važećom zakonskom terminologijom.

Budući da se pokazala potreba za dodatnom zaštitom građana s prihodima nižim od dosadašnjih gradskih cenzusa prihoda, Nacrtom prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi predlaže se uvođenje novih gradskih cenzusa prihoda koji su za 20% viši od ustanovljenih pragova siromaštva obzirom na brojčanu strukturu kućanstava. Naime, prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske u zadnje objavljenom Priopćenju o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti u 2023. godini, prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo iznosio je 5.924,00 eura na godinu (cca 494,00 eura mjesečno), a za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina 12.440,00 eura na godinu (cca 1.037,00 eura mjesečno). Treba istaknuti da prag rizika od siromaštva kontinuirano raste te je potrebno uvoditi mjere s ciljem ublažavanja rizika od siromaštva.

U nacrtu i povećanje mirovinskog cenzusa za priznavanje prava na novčanu pomoć za svakodnevne troškove umirovljenika

Nadalje, s obzirom da se u socijalnim politikama skupina osoba starije životne dobi prepoznaje kao jedna od najugroženijih skupina, Nacrtom prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi predlaže se povećanje mirovinskog cenzusa za priznavanje prava na novčanu pomoć za svakodnevne troškove umirovljenika na 460,00 eura. Naime, prema podacima iz Priopćenja o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti za 2023. godinu, Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, stopa rizika od siromaštva u 2023. godini u Republici Hrvatskoj iznosila je 19,3% (udio osoba koje imaju dohodak ispod praga siromaštva). Za sve osobe u dobi od 18 ili više godina izračunana je stopa rizika od siromaštva prema najčešćem statusu u aktivnosti (status u kojem je osoba provela najmanje sedam mjeseci u referentnom razdoblju). Ti podaci pokazuju da je stopa rizika od siromaštva za osobe koje ne rade (nezaposleni, umirovljenici i ostali neaktivni) 45,2%, a za osobe koje rade (zaposlenici, samozaposleni) 5,8%. Pri tome je stopa rizika od siromaštva za umirovljenike iznosila 31,6%, što ukazuje da se radi o rizičnoj skupini stanovništva. Nadalje, prema tipu kućanstva veći rizik od siromaštva općenito imaju kućanstva bez uzdržavane djece (23,7%) nego kućanstva s uzdržavanom djecom (14,9%). U kućanstvima bez uzdržavane djece najveća stopa rizika od siromaštva zabilježena je kod jednočlanih (samačkih) kućanstva (50,0%), a posebice ako je pri tome riječ o ženi koja živi sama (56,5%) ili osobi starijoj od 65 godina koja živi sama (59,9%).

Zaključno, Nacrtom prijedloga Odluke o socijalnoj skrbi predlaže se uvođenje novog oblika novčane pomoći u vidu sufinanciranja rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju te novčana pomoć u slučaju teške iznenadne situacije.

Kako se uključiti u savjetovanje?

Zainteresirana javnost se u postupak Savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju, a može se uključiti i upisujući svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice pojedinog savjetovanja. Proučite navedene prijedloge odluka i javite Vaše sugestije, primjedbe i prijedloge kako bi odluka bila što kvalitetnije u konačnici formirana.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...