Na Veleučilištu u Rijeci predstavljen Odjel za sigurnost na radu i časopis Zbornik Veleučilišta u Rijeci

Autor: Marina Pauletić 24.07.2024

veleuciliste_press

Odjel sigurnosti na radu okuplja iskusne i visoko obrazovane profesore, istraživače i stručnjake iz gospodarstva koji aktivno sudjeluju u istraživanjima i imaju bogato iskustvo u praktičnoj primjeni sigurnosnih mjera.

Rijeka - Veleučilište u Rijeci danas je održalo konferenciju za medije. Tema je bila predstavljanje Odjela sigurnosti na radu i časopisa Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka.

Na konferenciji su sudjelovali Zlatko Perić, mr.sig., pred. – pročelnik Odjela sigurnosti na radu, Kristina Dundović, dipl.ing.sig., v.pred. – voditeljica stručne prakse Odjela sigurnosti na radu, dr. sc. socio. Eda Ribarić Čučković, prof. struč. stud., izvršna urednica časopisa Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka.

Odjel sigurnosti na radu posvećen je obrazovanju i istraživanju u području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu. Pružamo studentima kvalitetno obrazovanje koje ih osposobljava za prepoznavanje, procjenu i kontrolu rizika na radnim mjestima, čime doprinosimo sigurnijem i zdravijem radnom okruženju. Naš Odjel vodeći je regionalni centar izvrsnosti u obrazovanju i istraživanju na području sigurnosti na radu. Težimo stvaranju generacija stručnjaka koji će svojim znanjem i inovacijama doprinijeti sigurnijem i zdravijem radnom okruženju za sve. Vjerujemo u kontinuirano unapređenje naših programa i istraživanja kako bismo uvijek bili u korak s najnovijim trendovima i potrebama tržišta, istaknuo je Zlatko Perić, mr. sig., pred., pročelnik Odjela sigurnosti na radu.

Misija Odjela sigurnosti na radu je obrazovati visoko kvalificirane stručnjake koji će svojim znanjem i vještinama moći učinkovito upravljati sigurnosnim i zdravstvenim rizicima u različitim industrijskim sektorima. Naš pristup temelji se na kombinaciji teorijskog znanja i praktičnih vještina, omogućujući studentima da steknu sveobuhvatno razumijevanje svih aspekata sigurnosti na radu.

Od osnutka Veleučilišta u Rijeci 1998. godine do danas, studij Sigurnosti završilo je gotovo 1000 studenata, a mnogi od njih danas ostvaruju uspješne karijere kao vodeći stručnjaci zaštite na radu unutar renomiranih tvrtki na čitavom području Republike Hrvatske.

Što se tiče studijskih programa, pročelnik je rekao kako stručni prijediplomski studij sigurnosti na radu pruža temelje u ključnim područjima sigurnosti na radu. Studenti stječu znanja iz osnova sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, upravljanja rizicima, ergonomije, prava i propisa u sigurnosti na radu, higijene i toksikologije, psihologije rada. Stručni diplomski studij, s druge strene, pruža dublje razumijevanje i specijalizaciju u sigurnosti na radu. Obuhvaća napredne teme kao što su upravljanje kriznim situacijama, industrijska sigurnost, napredne metode procjene rizika, sigurnost u specifičnim industrijskim granama (npr. građevinarstvo, kemijska industrija), metodologije istraživanja i razvoj sigurnosnih protokola.

Odjel sigurnosti na radu okuplja iskusne i visoko obrazovane profesore, istraživače i stručnjake iz gospodarstva koji aktivno sudjeluju u istraživanjima i imaju bogato iskustvo u praktičnoj primjeni sigurnosnih mjera. Redovito surađuju s gospodarstvom, državnim institucijama i međunarodnim organizacijama kako bi osigurali da naši studenti dobivaju najnovija znanja i vještine iz područja sigurnosti na radu. Također su i dobitnici priznanja za promicanje zaštite na radu od strane nadležnog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Aktivno suradnja s tvrtkama, javnim ustanovama i stručnim organizacijama omogućuje nam da naš program odgovara stvarnim potrebama tržišta rada, rekla je Kristina Dundović, dipl. ing. sig., v. pred. voditeljica stručne prakse Odjela sigurnosti na radu. Studenti imaju priliku sudjelovati u stručnim praksama, projektima i istraživanjima koja im omogućuju primjenu stečenih znanja u stvarnim radnim uvjetima. Kroz partnerske projekte, stručne prakse i gostujuća predavanja, studenti imaju priliku primijeniti svoje znanje. Naša suradnja s gospodarstvom omogućava studentima stjecanje dragocjenog iskustva, dok istovremeno tvrtkama nudimo najnovija saznanja i inovativna rješenja u području sigurnosti na radu.

Odjel sigurnosti na radu kontinuirano provodi istraživanja usmjerena na unapređenje sigurnosnih standarda i praksi u različitim industrijama. Profesori i studenti sudjeluju na brojnim međunarodnim konferencijama i simpozijima, te objavljuju zajedničke radove u uglednim znanstvenim časopisima doprinoseći globalnoj zajednici sigurnosti na radu.

Odjel je opremljen suvremenim laboratorijima i učionicama koje pružaju optimalne uvjete za učenje i istraživanje. Naši studenti imaju pristup najnovijoj tehnologiji i opremi koja im omogućava stjecanje praktičnih vještina potrebnih za rad u industriji. Ponosni smo na našu knjižnicu koja sadrži bogat fond stručne literature i resursa.

Organiziramo razne seminare, radionice i konferencije na kojima studenti mogu proširiti svoja znanja i povezati se s profesionalcima iz gospodarstva. Također, imamo bogat program terenskih nastava u sklopu određenih kolegija gdje studenti imaju priliku ostvariti kontakte sa poslodavcima i stručnjacima iz područja sigurnosti na radu, a istovremeno im je omogućen uvid u stvarne radne uvjete i izazove.

Naši bivši studenti (alumni) zauzimaju važne pozicije unutar područja sigurnosti na radu. Ponosni smo na njihova postignuća i održavamo snažne veze s našom alumni zajednicom. Naši alumni često sudjeluju u našim događanjima, pružaju mentorstvo i podršku našim sadašnjim studentima.

Svi zainteresirani su dobrodošli da nam se pridruže u stvaranju sigurnijeg i zdravijeg radnog okruženja, za kraj je istaknula Kristina Dundović, dipl.ing.sig., v.pred. voditeljica stručne prakse Odjela sigurnosti na radu.

Dr. sc. socio. Eda Ribarić Čučković, prof. struč. stud., izvršna urednica časopisa Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka istaknula je činjenicu da je Veleučilište u Rijeci u povodu petnaeste obljetnice djelovanja, 2012. godine pokrenulo izdavanje međunarodnog recenziranog časopisa Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka, otvorenog za suradnju znanstvenicima i stručnjacima iz područja prirodnih, biotehničkih, tehničkih i društvenih znanosti, odnosno područja iz kojih se na Veleučilištu u Rijeci izvode studiji.

Od prvoga broja koji je objavljen u svibnju 2013. godine do danas Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka postao je renomirani časopis usmjeren promicanju i unaprjeđenju znanosti i struke u područjima ekonomije, informacijskih i komunikacijskih tehnologija, računarstva, prometa i prometne tehnologije, agronomije i primijenjene matematike.

Kako bi se doprinijelo lakšoj razmjeni znanja, u skladu sa suvremenim trendovima u znanstvenoj komunikaciji i pristupu informacijama, časopis podržava politiku otvorenog pristupa pa je radovima objavljenim u časopisu moguće slobodno pristupiti neposredno nakon njihove objave putem Portala hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa - Hrčak te web mjesta u okviru mrežnih stranica Veleučilišta u Rijeci veleri.hr.

Zbornik Veleučilišta u Rijeci - Journal of the Polytechnic of Rijeka je indeksiran u bibliografskoj bazi Emerging Sources Citation Index (ESCI) - Web of Science Core Collection (Clarivate Analytics) i u bazi ERIH PLUS (European Reference Index for the Humanities and Social Sciences) te je uvršten u Norwegian Register for Scientific Journals, Series and Publishers („Nordic list“). Kako bi osigurali najvišu razinu etičkih standarda, časopis slijedi preporuke renomiranog međunarodnog odbora COPE (Committee on Publication Ethics) u čije je članstvo primljen 2021. godine.

Časopis izlazi jednom godišnje, a radovi koji po svom sadržaju mogu pobuditi interes znanstvene i stručne javnosti, nakon što su prošli postupak dvostruko slijepe recenzije, objavljuju se na hrvatskom ili engleskom jeziku. Kvaliteti svakoga broja časopisa svojim znanjem i stručnošću doprinosi svake godine više od 50 recenzenata i recenzentica iz Hrvatske i inozemstva.
Međunarodni Urednički odbor čine priznati stručnjaci i znanstvenici iz područja koja časopis pokriva. Osim iz Hrvatske, to su znanstvenici iz Kanade, Njemačke, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije, Portugala, Ukrajine i Australije.

Radujemo se što su naši napori da učinimo ovaj časopis prepoznatljivim i vrijednim pažnje urodili plodom te da su brojni stručnjaci i znanstvenici koji su nam u proteklih desetak godina slali radove u njemu prepoznali kvalitetu i visoku stručnost uredničkog i recenzentskog tima. Zahvalni smo svim autoricama i autorima znanstvenih i stručnih radova koji su svoje rezultate istraživanja odlučili objaviti baš u našem časopisu te vjerujemo da ćemo i ubuduće dobivati kvalitetne i aktualne radove koji će doprinijeti razvoju, kako znanosti, tako i struke za kraj je istaknula dr. sc. socio. Eda Ribarić Čučković, prof. struč. stud.

Više o časopisu dostupno je na službenim stranicama Veleučilišta u Rijeci https://www.veleri.hr/hr/zbornik.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...