Nepravomoćna presuda: Dr. Ingrid Belac Lovasić dobila spor protiv KBC-a Rijeka, otkaz proglašen nedopuštenim

Autor: Marin Aničić 28.07.2025

Ingrid_Belac_Lovasic_w800-76539

- Ova presuda je za mene očekivana, jer sam tijekom tri godine dokazala da sam časno i profesionalno obavljala svoj posao, izjavila je dr. Belac Lovasić nakon presude.

Rijeka – Općinski sud u Rijeci donio je nepravomoćnu presudu kojom se proglašava nedopuštenim izvanredni otkaz ugovora o radu dr. Ingrid Belac Lovasić, donesen u kolovozu 2022. od strane KBC-a Rijeka. Sud je naložio riječkom KBC-u da vrati liječnicu u radni odnos, no odbio je zahtjev da se ponovno imenuje predstojnicom Klinike za radioterapiju i onkologiju.

Podsjetimo, dr. Belac Lovasić dobila je otkaz 4. kolovoza 2022., nakon što je u prostorijama klinike otkriveno neadekvatno skladištenje lijekova i pronađen niz spornih predmeta, uključujući alkoholna pića, umjetnine i promotivne materijale. Uz nju su otkaz dobile i Vlasta Predovan (bivša glavna sestra) te Dinka Milinković, također djelatnice klinike.

Unatoč ozbiljnim optužbama, Županijsko državno odvjetništvo Rijeka je 7. kolovoza 2024. odbacilo kaznenu prijavu protiv dr. Belac Lovasić, čime je dodatno oslabila pravna podloga za otkaz.

– Zadovoljna sam što je sud prepoznao istinu i prihvatio moje argumente. Sve optužbe bile su plod osobnih animoziteta i laži. Ova presuda je za mene očekivana, jer sam tijekom tri godine dokazala da sam časno i profesionalno obavljala svoj posao, izjavila je dr. Belac Lovasić nakon presude, ali smatram da bih bila do kraja obeštećena da me trebaju vratiti na radno mjesto s kojeg sam maknuta zato ću uložiti žalbu.

Istaknula je da se nada kako će se "ova farsa primaknuti kraju" te da će se uskoro vratiti svom pozivu onkologinje i pomoći pacijentima koji su joj tijekom procesa pružali snažnu podršku.

Presuda još nije pravomoćna, no predstavlja važan korak u pravnoj borbi koja je trajala gotovo tri godine. Vlasta Predovan (bivša glavna sestra) te Dinka Milinković, također djelatnice klinike također su podnijele privatnu tužbu te bi njihovi parnički postupci trebali biti gotovi do kraja godine.

- Ono što je bitno i što ne piše u zapisniku o objavi presude jest da je i danas riječki KBC zatražio izuzeće uređujuće sutkinje, koje je ona odbacila kao nedopušteno jer je već jednom takav zahtjev bio podnesen. Ovo je već drugi put u ovom predmetu da tužena strana traži izuzeće sutkinje kad želi spriječiti neke učinke. Radi se o evidentnoj zlouporabi procesnih ovlasti i smatram da je KBC Rijeka kao veliki poslodavac s nekoliko tisuća zaposlenih u Rijeci izuzetno utjecajan i vrši pritisak na sudionike postupka i sudsko vijeće. Smatram da bi se, s obzirom na to da se pred istim sudom vodi još postupaka među strankama u kojima je tuženik riječki KBC, u tim postupcima trebalo odrediti delegaciju na zagrebački radni sud koji je jedini specijalizirani radni sud u zemlji, a sve zbog sprječavanja daljnjih zlouporaba prema sudionicima postupka - rekao je pravni zastupnik dr. Belac Lovasić, odvjetnik Ivo Farčić.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...