Nova predavanja iz ciklusa kratkih predavanja Sveučilišta za 3. dob

Autor: Ivana Grabar 07.01.2022

wp-content/uploads/2021/12/umirovljenici-penzioneri-stariji-ljudi-osteoporoza-2400x1524_c.jpg

Sveučilište u Rijeci, u suradnji s Gradom Rijekom, zainteresiranim građankama i građanima s prebivalištem u PGŽ, starijim od 55 godina, sa završenom srednjom školom i više, nudi ciklus kratkih besplatnih predavanja u sklopu projekta Sveučilište za 3. dob

Rijeka - Izv. prof. art. mr. sc. Ingeborg Fülepp, Ed.M. s Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, održat će u srijedu, 12. siječnja s početkom u 17 sati predavanje pod nazivom "Razmišljanja o novo-medijskoj umjetnosti". Predavanje će biti održano online putem platforme Zoom, a održava se u sklopu programa cjeloživotnog obrazovanja ”Sveučilište za 3. dob”.

Direktna poveznica: OVDJE (ID: 828 0608 2123, Pass: 425265)
Predavačica: Izv. prof. art. mr. sc. Ingeborg Fülepp, Ed.M., Akademija primijenjenih umjetnosti
Kontakt: inga.fuelepp@gmail.com

Medijska umjetnost je umjetnost koja koristi razne vrste tzv. medija: fotografiju, film, video, računalnu grafiku i animaciju. Također se mogu odrediti neki tehnički elementi medija koji se koriste kao što su analogni i digitalni video, analogna i digitalna fotografija, 2D i 3D print, virtualna stvarnost.
Jedna od razlika između novo-medijske umjetnosti i ostalih umjetnosti je korištenje reproduktivne tehnologije. U povijesti medija pod nazivom “arheologija medija” možemo naći mnoštvo članaka i knjiga o medijima i medijskoj umjetnosti koja postoji već dugi niz stoljeća, od vatre preko Gutenbergovog štamparskog stroja pa do prvih računalnih tehnika još pedesetih godina prošlog stoljeća. U posljednje vrijeme, mnogi umjetnici razvijaju projekte u okviru svojih istraživanja u suradnji sa znanstvenicima te poneki izrađuju radove čak i u znanstvenim laboratorijima. Tim načinom povezuje se umjetnosti i znanosti uključujući informatiku, biologiju, matematiku ili fiziku.
Sadržajno se umjetnici u novije doba bave ekologijom, sociologijom, futurologijom, globalnim vremenskim promjenama, migracijama, otkrićem svemira i drugim. Za to je korištenje novo-medijske tehnologije umjetnicima posebno privlačno i zanimljivo.
U predavanju će se putem video i fotografskih primjera predstaviti neke od istaknutih primjera novo-medijske umjetnosti iz Hrvatske i svijeta.

S3D_vizual_IngeF_novi_mediji

O predavačici:
Izv. prof. art. mr. sc. Ingeborg Fülepp, Ed.M., Rođena 1952 u Zagrebu. Živi i radi u Rijeci, Berlinu i Zagrebu. 1973 maturira na Školi primijenjene umjetnosti u Zagrebu, Odjel grafika. 1977 diplomira filmsku montažu na Akademiji za kazalište, film i televiziju (danas Akademija dramske umjetnosti) u Zagrebu (mag.art.) Od 1985 – 1988 postdiplomski studij filma, videa i multimedija na Harvard University i Massachusetts Institute of Technology, the Media Lab. Magisterira 1988 na Harvard School of Education (Ed.M.)
Od 1978 do 1993 predaje Filmsku i TV montažu na Akademiji dramske umjetnosti (APU). Od 1983 predaje film, video i multimedije na raznim visokim školama i univerzitetima u SADu, UK, Nizozemskoj, Austriji i Njemačkoj. Od 1997 do 2002 kao gost profesor predaje Video scenografiju na Hochschule für Film und Fernsehen (HFF) Potsdam, Babelsberg, a od 1997 do danas predaje video produkciju na Hochschule für Technik und Wirtschaft (FHTW) u Berlinu. 2013 godine postaje izvanredni profesor na APURI gdje do danas predaje nove medije. Od 2013 do 2016 prodekanica je za međunarodnu suradnju. 2017 osniva Centar za inovativne medije (CIM APURI) na Akademiji primijenjenih umjetnosti, čija je i voditeljica.
U svojstvu montažera slike i zvuka radila je na mnogim igranim dugim i kratkometražnim filmovima, dokumentarnim televizijskim produkcijama, reklamnim i muzičkim spotovima te kao asistent montaže na hrvatskim i međunarodnim filmskim produkcijama. Među ostalim s četvero Oskarovca: Branko Lustig, Hoton Foot, Dušan Vukotić i Stirling Silliphant.


Sveučilište u Rijeci, u suradnji s Gradom Rijekom, zainteresiranim građankama i građanima s prebivalištem u PGŽ, starijim od 55 godina, sa završenom srednjom školom i više, nudi od prosinca 2021. do travnja 2022. ciklus kratkih besplatnih predavanja u sklopu projekta Sveučilište za 3. dob.

Sve informacije o programu Sveučilišta za 3. dob pratite na UNIRI na mrežnim stranicama posvećenim S3D, ali i slobodno zatražite putem maila 3dob@uniti.hr i telefona 051 854-861

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...