NZZJZ PGŽ: Preporuke za zaštitu zdravlja od hladnoće
Autor: Marina Pauletić 16.12.2024
Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
Rijeka - Zimsko doba zbog izlaganja niskim temperaturama nosi određene zdravstvene rizike koji se mogu spriječiti primjenom jednostavnih preventivnih mjera.
Od štetnih djelovanja hladnoće na tijelo najopasnije su ozebline i smrzotine koje najčešće zahvaćaju periferne dijelove tijela (prsti, nos, uši) koji su izloženi hladnoći te opća pothlađenosti tijela (hipotermija), koja može imati i smrtni ishod. Štetnim posljedicama osobito su podložne socijalno ugrožene osobe (beskućnici), starije osobe i kronični bolesnici.
Kako biste se zaštitili, pridržavajte se sljedećih preporuka:
Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, osim ako to nije prijeko potrebno.
Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu.
Nosite kapu koja prekriva uši, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka (navedeno je posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva).
Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganju niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju. Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu s neklizajućim đonom.
Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami. Osobito treba provjeravati starije, bolesne, nemoćne, dementne osobe.
Prva pomoć kod pothlađivanja: Postepeno zagrijavanje
Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
Ako se kod osoba koje duže borave na otvorenom po hladnom vremenu (npr. izletnici, planinari, alpinisti, vojnici) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline.
Smrznute dijelove tijela ne smije se trljati ni masirati, a zagrijavanje nikad nije naglo. Topli predmeti, npr. termofori nikad se ne stavljaju direktno na kožu. Preporučljivo je skinuti sav nakit, sat i sve što može stezati, jer nakon zagrijavanja promrzli dijelovi tijela oteknu.
Preporučuje se konzumirati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha, kakao) te u slučaju da se osoba ne oporavlja ili osjeća loše potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati Hitnu medicinsku službu na broj 194 ili Centar za žurne službe na broj 112.