Obilježena 30. obljetnica nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 02.03.2022

Obiljezavanje-Dana-neovisnosti-Bosne-i-Hercegovine-1

1. ožujka 1992. godine građani Bosne i Hercegovine su dvotrećinskom većinom na referendumu odlučili da se Bosna i Hercegovina proglasi neovisnom i samostalnom zemljom.

Obiljezavanje-Dana-neovisnosti-Bosne-i-Hercegovine-8-901x600

Rijeka - Tribinom „Bosna i Hercegovina – 30 godina nakon Daytona“ i predstavljanjem knjige prof. dr. Ive Komšića „Tuđmanov haški profil“ obilježen je Dan nezavisnosti BiH.

1. ožujka 1992. godine građani Bosne i Hercegovine su dvotrećinskom većinom na referendumu odlučili da se Bosna i Hercegovina proglasi neovisnom i samostalnom zemljom. Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine kao nezavisne države.

Gosti tribine održane u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke bili su prof. dr. Ivo Komšić, bivši gradonačelnik Sarajeva i član ratnog Predsjedništva BiH, predsjednik Udruge književnika BiH Hadžem Hajdarević, a tribinu je moderirao predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke Mensur Ferhatović. Također, u sklopu programa predstavljena je i knjiga prof.dr. Ive Komšića „Tuđmanov haški profil“.

Okupljenima se uvodnim riječima obratila i zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke Sandra Krpan čestitavši na početku Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine i istaknuvši kako je Rijeka grad u kojem svi građani s ponosom čuvaju i njeguju svoj jezik, kulturu, vjeru kao i svaku drugu osobitost uz međusobno uvažavanje i skladan suživot.

Obiljezavanje-Dana-neovisnosti-Bosne-i-Hercegovine-13-901x600

„Bogatom riječkom identitetu kojim se ponosimo doprinose i mnogobrojne nacionalne manjine koje njeguju svoju kulturu, jezik i baštinu. Bošnjačka nacionalna manjina u Rijeci vrlo je aktivna što se vidi iz brojnih aktivnosti koje organizira. Vi ste živo vrelo kulture, obrazovanja i suradnje i na tome smo vam neizmjerno zahvalni. Dan nezavisnosti BiH prilika je da jedni druge podsjetimo na zajedništvo i na potrebu međusobnog poštovanja i razumijevanja. U svijetu u kojem je nasilje nad drugima i drugačijima postalo normalno, Grad Rijeka uporno pokazuje kako biti putokaz za humanost, solidarnost i dijalog. Rekla bih da je to danas potrebno više nego ikada. Bošnjaci sa svojom vjerom, sa svojom kulturom, tradicijom i svojim doprinosom u obrani Republike Hrvatske su svijetla točka Hrvatske i mi se ponosimo bošnjačkom zajednicom, kako u Rijeci tako i na razini države. Vi ste najbolji primjer kako se poštuje tuđe, a cijeni i čuva svoje“, rekla je Krpan.


Uoči tribine u Salonu Grada Rijeke održan je i prijem na kojem su zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan i predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Ana Trošelj primile prof. dr. Ivu Komšića, Hadžema Hajdarevića i Mensura Ferhatovića te predsjednika bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice Denisa Beganovića i Ivicu Pandžu iz izdavačke kuće Synopsis koja je izdala Komšićevu knjigu „Tuđmanov haški profil

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...