Održana radionica „Horizontalna načela u EU fondovima 2021. – 2027.“

Autor: Marina Pauletić 20.12.2024

radionica_horizontalna_nacela

Na radionici su prezentirani su praktični primjeri koji su sudionicima omogućili jasnije razumijevanje izazova i rješenja povezanih s horizontalnim načelima u kontekstu projekata financiranih iz EU fondova.

Rijeka – U Art kvartu Benčić održana je radionica „Horizontalna načela u EU fondovima 2021. – 2027.“, koju je organiziralo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u suradnji s Gradom Rijekom.

Radionica je bila namijenjena korisnicima Integriranog teritorijalnog programa (ITP) na kojoj su sudjelovale članice Urbane aglomeracije Rijeka, članice urbanih područja Pula i Gospić te otočke jedinice lokalne samouprave triju županija: Primorsko-goranske županije, Istarske županije i Ličko-senjske županije.

Cilj radionice je bio približiti sudionicima ključna horizontalna načela poput antidiskriminacije, ravnopravnosti spolova, prava osoba s invaliditetom s naglaskom na pristupačnost te načela održivog razvoja (načelo „ne nanositi bitnu štetu“ – DNSH) u kontekstu projekata financiranih sredstvima EU.

Radionicu je otvorila Sandra Krpan, zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke, koja je pozdravila sve prisutne.

„Teme borbe protiv diskriminacije, teme o ravnopravnosti spolova, pravima osoba s invaliditetom s naglaskom na pristupačnost te načelima održivog razvoja i mnoge druge u okviru integriranih teritorijalnih ulaganja izrazito važne za daljnji rast i razvoj ovoga područja te da o njima trebamo govoriti i, još važnije, po ovim temama, moramo djelovati“, kazala je Krpan, istaknuvši važnost Integriranih teritorijalnih ulaganja za Grad Rijeku. Naime, upravo su putem bespovratnih sredstava koja su pratila mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja u proteklom financijskom razdoblju revitalizirane dvije brownfield lokacije u Art kvartu Benčić – zgrada takozvanog T-objekta preuređena je u Gradsku knjižnicu Rijeka, a Ciglena zgrada postala je u Hrvatskoj jedinstvena Dječja kuća.

Uz predstavnice Ministarstva regionalnoga razvoja, Nataliju Šimunović i Anu Karačić Matajz, edukaciji su svojim stručnim znanjima pridonijeli Tea Rubeša, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda Rijeka, Adisa Raković Kranjac, viša savjetnica – specijalistica iz Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo iz Grada Rijeke, Vlasta Linić, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade iz Grada Rijeke te Dominik Damiš, ravnatelj Javne ustanove u kulturi Kuća halubajskega zvončara.

Na radionici su prezentirani su praktični primjeri koji su sudionicima omogućili jasnije razumijevanje izazova i rješenja povezanih s horizontalnim načelima u kontekstu projekata financiranih iz EU fondova.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...