Održana svečanost obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke od fašizma
Autor: Portal Torpedo 03.05.2024
- Antifašizam je dio našega identiteta, jedna od temeljnih vrijednosti Hrvatske i Europe, kazao je gradonačelnik Filipović.
Rijeka - Povodom 79. godišnjice oslobođenja Rijeke u Drugom svjetskom ratu, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana je svečanost obilježavanja 3. svibnja, Dana oslobođenja Rijeke od fašizma.
Dan oslobođenja Rijeke od fašizma od povijesne je važnosti za naš grad. Na današnji dan, prije 79 godina Rijeka je nakon žestokih borbi i velikih razaranja konačno oslobođena, a Sušak i Rijeka postali su jedan grad.
Uzvanicima, u do posljednjeg mjesta ispunjenoj vijećnici tom su se prigodom obratili gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Vojko Obersnel. Uoči prigodnih govora, minutom šutnje odana je počast svima koji su poginuli za slobodu Hrvatske, u borbama u Drugom svjetskom ratu i u Domovinskom ratu.
Svečanosti su prisustvovali i zamjenici riječkog gradonačelnika Sandra Krpan i Goran Palčevski, predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Ana Trošelj, zamjenik primorsko-goranskog župana Petar Mamula, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije Dinko Tamarut, rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija i brojni drugi uvaženi gosti, među kojima i jedan od triju živih Riječana, sudionika Narodno-oslobodilačke borbe, Josip Tatalović.
Filipović: Naša je zadaća ustrajno i bez posustajanja boriti se protiv svakog i najmanjeg oblika mržnje i netrpeljivosti
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović istaknuo je kako je prošlo dugih 79 godina od strahovitih borbi, okova terora, okupacije i konstantnih bombardiranja, žrtava i stradanja, otkako je naš grad oslobođen od fašizma. Ta borba, dodao je, mora se spominjati, njihova žrtva ne smije se zaboraviti, a današnji praznik slobode, Dan oslobođenja Rijeke od fašizma, nikada se neće prestati s ponosom obilježavati.
„Valja uvijek iznova podsjećati, ponajviše one koji su to nerijetko spremni smetnuti s uma – antifašizam je temelj ove države, ali i cijele Europe, utkan je u ustave europskih država pa tako i ovaj naš, o kojem se u zadnje vrijeme puno pričalo.
Da podsjetim one koji ne znaju, prvi hrvatski predsjednik jasno je izrekao svoj stav o ustaškom znakovlju, pokazao je razum i u Ustav Republike Hrvatske unio antifašizam kao tekovinu i temelj na kojem je nastala naša država!
Antifašizam je dio našega identiteta, jedna od temeljnih vrijednosti Hrvatske i Europe i nije mi jasno zašto se pri spomenu antifašizma javljaju razno razni kvazi domoljubi i stavljaju ga u kontekst nečeg ‘antihrvatskog’, ‘antidomoljubnog’, nečeg što se protivi načelima ove države. Svatko tko je branio ovu našu domovinu, bio on partizan ili hrvatski branitelj, volio je ovu zemlju i s ponosom branio svoju grudu! Jednako kao što je Hrvatska 95′ izborila svoju slobodu pod vodstvom Tuđmana, ne možemo zanijekati činjenicu da je narodnooslobodilačka vojska, pod vodstvom Tita, fašizam trajno otjerala u zaborav“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Gradonačelnik Filipović kazao je kako smo opet svjedoci ratnih stradanja u zemljama u našoj blizini, dok u našoj zemlji prečesto nailazimo na govor mržnje, netrpeljivost i netoleranciju i suočavamo se s pojavama nacističkog i fašističkog znakovlja.
„Kada sve to gledamo, čitamo ili pak doživljavamo, prvo se zapitamo nalazimo li se danas u modernom dobu, u slobodnom svijetu za koji su se borili partizani, a potom i naši branitelji? Je li se doista borba za slobodom, žrtva koju su podnijeli, vodila zato da bismo mi danas raspravljali o tome je li prvo crveno ili bijelo polje? Jesu se li borili za to da mi danas brišemo grafite sa spomenika antifašistima, ili bilo kojim drugim zaslužnim pojedincima u našim gradovima? Mislim da bi svi oni zajedno, jasno i glasno, na ova pitanja odgovorili negativno. Dapače, bili bi razočarani i, bili bi u pravu. No upravo zato, danas, više nego ikada, naša je zadaća ustrajno i bez posustajanja boriti se protiv svakog i najmanjeg oblika mržnje i netrpeljivosti. Ne može i ne smije nam biti svejedno, ne smijemo samo slegnuti ramenima i okrenuti glavu“, poručio je gradonačelnik Filipović, dodavši:
„Rijeka je grad koji se ponosi svojom multikulturalnošću, tolerancijom i otvorenošću prema svim ljudima, bez obzira na njihovu nacionalnost, vjeru, spolnu ili rodnu orijentaciju. Te su vrijednosti utkane u identitet našega grada. Te su vrijednosti izborene onoga dana kada je Rijeka oslobođena od fašizma. Naša je obveza, ne samo čuvati ih, već i prenositi dalje, na sve generacije koje dolaze, kako bismo očuvali slobodu, prava i dostojanstvo svih ljudi“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Svoj govor zaključio je čestitkom svim građanima Rijeke:
„Svim Riječankama i Riječanima, sa željom da i dalje zajedno, s ponosom čuvamo vrijednosti antifašizma i razvijamo naš grad, kao slobodan, moderan grad otvorenih pogleda – čestitam 3. svibnja – Dan oslobođenja grada Rijeke!
Obersnel: Ostanimo ponosni na povijesni i suvremeni antifašizam koji živi u građanima Rijeke
Predsjednik riječke UABA-e Obersnel istaknuo je kako valja još jednom podcrtati kako je 3. svibnja Dan oslobođenja Rijeke od fašizma, jer se u posljednje vrijeme sve češće događa da se s istinama, koje smo ranije podrazumijevali, sada poigrava i iskreće ih se, a ono što se naziva kulturom sjećanja, sve više postaje kultura laži.
„Danas obilježavamo dan u kojem je Rijeka oslobođena i u kojem su joj tu slobodu donijeli antifašisti, tadašnji partizanski borci, pobjednici u II. svjetskom ratu. Ta je sloboda od fašizma u krvi rođena, za nju su poginuli mnogi, mladi i stari, hrabri i srčani, žene i muškarci, svjesni da se bore na pravoj strani. A prava strana bila je tada ona koja se suprotstavila ugnjetavanjima, rasnim zakonima, mučenjima, logorima smrti, ideji o čistoj arijevskoj rasi, kvislinzima, prodaji dijelova naše domovine, ove domovine u kojoj i danas živimo“, kazao je Obersnel.
U svom je govoru naglasio kako danas pojmove fašizma i antifašizma ne možemo doživljavati na način na koji su doživljavani sredinom 20. stoljeća. No, naglasio je, i danas postoji fašizam, u nešto drugačijem obliku, pa isto tako mora postojati i antifašizam u drugačijem obliku.
„U svakom slučaju, kao što je to bilo 40-ih godina prošlog stoljeća, tako je i danas prava strana – antifašistička. Nema oružane borbe, na svu sreću. Barem je nema na ovom našem prostoru. Ali vodi se borba riječima i riječi su zato neizmjerno važne. Jednako kao i djela“, poručio je Obersnel.
Istaknuo je kako je suvremeni antifašizam vizija svijeta u kojem vlada mir, uvažavanje i prihvaćanje. Suvremeni antifašizam prije svega zna svoje povijesne korijene i mora biti osjetljiv na svako izazivanje ili izrugivanje povijesnim istinama.
„Ako želimo živjeti antifašizam danas, onda moramo znati zaštititi slabije, boriti se za prava onih koji sami svoja prava ne mogu izboriti jer ih je malo, jer nisu glasni, jer se boje. Moramo znati pružiti ruku solidarnosti i pomoći onima kojima je teško i koji traže utočište ili bolji život, a ne okretati glavu od njih ili tjerati ih iz našeg dvorišta. Moramo znati biti plemeniti i dostojanstveni i proste grubijane naučiti životu u civiliziranom društvu, ne dozvoliti im utjecaj na mase dok se ne nauče pristojnosti.
Jednako hrabri u ovim suvremenim nastojanjima moramo biti kao što su bili hrabri borci koji su u ratu pobijedili fašizam!
Jer naravno, suvremeni antifašisti prepoznaju neofašističke poruke i ustaju protiv njih.
Nažalost, takvih je poruka danas mnogo, jer nema odgovornosti za izrečenu ili napisanu riječ.
Golema mržnja prema migrantima, nepoštovanje prema ženama, uz otvorene zahtjeve da se naše majke, supruge, sestre i kćeri vrate u Srednji vijek, izrugivanje pojedincima na osnovi seksualne orijentacije, neuvažavanje manjina, gruba kršenja prava radnika, prijetnje, prostački vokabular… sve to čitamo na društvenim mrežama, pratimo putem medija, čujemo na ulici, u kafićima.
To nisu usputne riječi i ne smijemo oguglati na takve poruke mržnje. To su opasni izrazi agresije. I nimalo nas ne smije tješiti da su samo ili pretežito verbalni. Jer riječi postaju djela. I nažalost, sve češće čujemo i svjedočimo da su pojedinci s agresivnih riječi prešli na agresivna djela.
Zato je izuzetno važno njegovati antifašistički svjetonazor. On nas je oslobodio od fašizma prije gotovo 80 godina. On nas jedini može spasiti od novih fašizama.
Čestitam vam svima Dan oslobođenja Rijeke. Čuvajmo slobodu od fašizma. Ne dajmo da naš grad zarobe poruke mržnje i zle misli. Ostanimo ponosni na povijesni i suvremeni antifašizam koji živi u građanima Rijeke. U svima onima koji i danas znaju koja je prava strana“, zaključio je Obersnel.
U prigodnom kulturno-umjetničkom programu nastupili su učenice i učenici OŠ Nikola Tesla i glazbene škole Ivan Matetić Ronjgov.