PGS–IDS–Lista za Rijeku traži preusmjeravanje 200.000 € s projekta Fenice na Rimski luk i park Mlaka

Autor: Nikola Cvjetović 10.12.2025

iva_rincicc_masa_mazgan_tiskovna_teatro_fenice_2024__5_ Foto: ilustracija

Klub PGS–IDS–Lista za Rijeku smatra da se javna sredstva moraju prioritetno ulagati u objekte i prostore koji su u vlasništvu grada te imaju izravnu korist za građane.

Rijeka - Klub vijećnika PGS–IDS–Lista za Rijeku podnio je amandman na Prijedlog proračuna Grada Rijeke za 2026. godinu kojim se predlaže preusmjeravanje 200.000 eura s projekta „Teatro Fenice – hitne mjere zaštite“ na dvije važne javne cjeline: Rimski luk (Stara vrata) i park Mlaka.

Amandmanom se predviđa uvođenje novog projekta u Program kapitalnih ulaganja, u vrijednosti od 100.000 eura iz spomeničke rente, namijenjenog neovisnoj stručnoj reviziji ranijih restauratorskih radova na Rimskom luku. Revizija je predložena zbog brojnih stručnih i javnih primjedbi na kvalitetu i izvedbu postojećih zahvata.

Također se predlaže povećanje ulaganja u revitalizaciju parka Mlaka za dodatnih 100.000 eura, čime bi ukupna sredstva za obnovu povijesnih parkova i perivoja iznosila 125.000 eura. Cilj je omogućiti konkretne zahvate u jednom od najznačajnijih riječkih zelenih prostora.

Smanjenje izdvajanja za Teatro Fenice za 200.000 eura predlaže se zbog činjenice da je riječ o objektu u privatnom vlasništvu, uz neriješene imovinsko-pravne odnose i bez definirane strategije upravljanja i korištenja javnih sredstava.

Klub PGS–IDS–Lista za Rijeku smatra da se javna sredstva moraju prioritetno ulagati u objekte i prostore koji su u vlasništvu grada te imaju izravnu korist za građane. Amandman će biti raspravljen na nadolazećoj sjednici Gradskog vijeća.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...