PGŽ i Grad Rijeka u povodu 35. obljetnice osnutka 111. brigade Zbora narodne garde/Hrvatske vojske organizirali prijem
Autor: Nikola Cvjetović 26.06.2026

Prije 35 godina ljudi koji su danas ovdje bili su zajedno, bili su dragovoljci, a to je zajedništvo ostalo i nakon svih ovih godina“, rekao je Milković
Rijeka - U povodu 35. obljetnice osnutka 111. brigade Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske, u Salonu Grada Rijeke održan je prijem za pripadnike brigade, jedne od najznačajnijih postrojbi s riječkog, primorsko-goranskog i istarskog područja u Domovinskom ratu.
Prijem su zajednički organizirali Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija, a pripadnike 111. brigade primili su zamjenik gradonačelnice Rijeke Aleksandar-Saša Milaković i primorsko-goranski župan Ivica Lukanović te privremena pročelnica Upravnog odjela ureda Grada, Vlatka Car Prijić, i pročelnica Ureda župana Primorsko-goranske županije, Ermina Duraj.
U ime 111. brigade na prijemu su bili predsjednik Udruge Vlado Milković, ratni zapovjednik brigade Svetko Šare te desetak pripadnika i predstavnika brigade, koji su se tom prigodom prisjetili ratnog puta postrojbe, svojih poginulih suboraca i zajedništva koje ih povezuje i 35 godina nakon osnutka brigade.
Susret je protekao u ozračju poštovanja prema ratnom putu brigade, zahvalnosti njezinim pripadnicima i sjećanja na 53 poginula pripadnika 111. brigade koji su svoje živote položili u Domovinskom ratu.
Poštovanje, zahvalnost i odgovornost prema braniteljima
Zamjenik gradonačelnice Aleksandar Saša Milaković istaknuo je kako svaka obljetnica 111. brigade budi duboko poštovanje prema hrabrosti i žrtvi njezinih pripadnika.
„Čitajući o vašem ratnom putu i svemu što ste prošli, uvijek osjećam isto – ogromno poštovanje, zahvalnost i divljenje vašoj hrabrosti. Često pomislim što bi značilo danas staviti pušku na rame, ostaviti obitelj kod kuće i krenuti u borbu, ne znajući hoćeš li se vratiti. Mnogi vaši suborci nisu se vratili, njih 53, i njima posebna slava i hvala“, rekao je Milaković te dodao da i sam, sudjelujući danas u donošenju odluka važnih za budućnost grada i zemlje, osjeća odgovornost prema onima koji su omogućili da se te odluke donose u miru i slobodi.
„Mi danas sjedimo u uređenim prostorima i donosimo odluke važne za budućnost naše zemlje, ali u neusporedivo lakšim okolnostima od onih u kojima ste vi bili. Zato tu odgovornost, koju ste nam vi omogućili, moramo imati na umu u svakoj odluci i u svakodnevnom radu“, poručio je Milaković.
U ime Primorsko-goranske županije okupljene je pozdravio župan Ivica Lukanović, za kojega je predsjednik Udruge 111. brigade Vlado Milković podsjetio da je i sam bio dio brigade. Lukanović je istaknuo da se i nakon 35 godina snažno pamti zajedništvo koje je obilježilo početak Domovinskog rata. „Iako je bilo straha, nelagode i velike brige, postojalo je ogromno zajedništvo i snaga koja se probudila u tom trenutku. Danas smo tu, u slobodnoj Hrvatskoj, i ovakve su obljetnice prilika da zahvalimo vama koji ste nosili tu borbu, ali i da se s posebnim dignitetom prisjetimo onih koji su platili najveću cijenu“, rekao je Lukanović.
Župan je posebno naglasio da se žrtva poginulih pripadnika brigade mora trajno pamtiti, ali i da je važno njegovati društvo utemeljeno na odgovornosti, slozi i poštovanju.

„Pedeset i tri ljudska života ogromna su cijena i to treba stalno ponavljati, s dignitetom i velikom odgovornošću. Mali narod poput našega može opstati samo ako je složan i ako zajednički, odgovorno, gradi društvo na korist svih građana“, istaknuo je Lukanović, zahvalivši pripadnicima 111. brigade na konstruktivnom i odgovornom djelovanju i nakon rata.
Zajedništvo koje traje 35 godina
Predsjednik Udruge 111. brigade HV-a Vlado Milković zahvalio je Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji na prijemu i dugogodišnjoj potpori. Podsjetio je da je zajedništvo, koje je obilježilo ratne dane, među pripadnicima brigade ostalo snažno i 35 godina kasnije.
„Trideset i pet godina je puno i malo u stvaranju jedne države i u životu jednog naroda. Prije 35 godina ljudi koji su danas ovdje bili su zajedno, bili su dragovoljci, a to je zajedništvo ostalo i nakon svih ovih godina“, rekao je Milković koji je, govoreći o programu obilježavanja obljetnice, istaknuo da su se pripadnici brigade istoga dana okupili i na mjestima na kojima su 1991. bila njihova zborna mjesta – u Gorskom kotaru, na Viškovu, Grobnišćini, u Senju, na Krku i drugim područjima.
„Na neki smo način pokušali simbolično ponovno podići brigadu, kao 1991., na mjestima na kojima su bile naše postrojbe naši su ljudi zapalili svijeće i prisjetili se početaka brigade“, rekao je Milković.
U nastavku obilježavanja predviđeni su izložba o ratnom putu brigade, svečana akademija, misa, paljenje 53 baklje na Mostu hrvatskih branitelja u spomen na 53 poginula pripadnika brigade, kao i prigodni programi na Krku. U jesenskom dijelu programa planiran je i taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme te obilježavanje obljetnice Obučnog centra.
Otvorena je i tema skrbi za branitelje u godinama koje dolaze, a zamjenik gradonačelnice Milaković pritom je istaknuo kako je reorganizacijom gradske uprave ustrojen upravni odjel koji u svom nazivu uključuje branitelje s ciljem ojačavanja sustava podrške braniteljske populacije.



