Počeo 11. Kvarnerski festival mora i pomorske tradicije – FIUMARE 2024.

Autor: Sanja Tumara 11.09.2024

fiumare_2024_grad_rijeka_foto_01 Foto: Grad Rijeka

„Rijeka je oduvijek bila grad mora, brodograditelja, mornara i pomoraca, a pomorska tradicija duboko je utkana u identitet našeg grada“, rekao je riječki gradonačelnik Marko Filipović.

Rijeka – U sklopu 11. Kvarnerskog festivala mora i pomorske tradicije – Fiumare 2024., na postamentima na korzu postavljena je izložba “Na rotama pomorske baštine” koja prikazuje 15 godina sustavnog pristupa očuvanju i revitalizaciji pomorske baštine na Kvarneru i Istri te 10 godina rada i djelovanja Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske baštine Kvarnera i Istre. Tijekom cijelog dana na Korzu su prezentirane i tradicijske barke.

Okupljenim ljubiteljima pomorske tradicije obratili su se Robert Mohović, predsjednik Organizacijskog odbora FIUMARE 2024, Tea Perinčić iz Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Rajko Jurman, Lučka uprava Rijeka, Petar Škarpa, Turistička zajednica grada Rijeke, Marina Medarić, zamjenica župana PGŽ, a izložbu je otvorio Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke.

“Rijeka je oduvijek bila grad mora, brodograditelja, mornara i pomoraca, a pomorska tradicija duboko je utkana u identitet našeg grada. Upravo zbog toga iznimno je važno da ne zaboravimo korijene i vrijednosti koje nam more pruža, a koje su stoljećima oblikovale naš način života i kulturu. Ova izložba nije samo retrospektiva, već i priznanje neumornom radu na očuvanju naše bogate pomorske baštine. Prikaz 15 godina sustavnog pristupa revitalizaciji baštine na Kvarneru i u Istri, kao i 10 godina uspješnog djelovanja Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske baštine, snažno svjedoči o našoj predanosti nasljeđu koje nas povezuje s morem i poviješću”, rekao je Filipović.

11. izdanje Kvarnerskog festivala mora i pomorske tradicije – FIUMARE 2024., održava se od 11. do 14. rujna, a posjetitelje očekuje bogat program posvećen očuvanju i promociji pomorske baštine Kvarnera i prigoda je za sve generacije da otkriju, nauče i dožive važnost mora u našoj povijesti i svakodnevnom životu.

Osim izložbe “Na rotama pomorske baštine”, tijekom drugog dana festivala u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održat će se konferencija pod nazivom 15 godina sustavnog očuvanja i revitalizacije pomorske baštine na Kvarneru i Istri i 10 godina rada i djelovanja „Koordinacije“. Drugi dan festivala također donosi i nastavak prezentacije tradicijskih barki na Korzu, uz brojne radionice i interaktivne sadržaje. Posebna pažnja posvećena je mladima, s radionicama u organizaciji Čudotvornice edukativnog programa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Centra za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci i Hrvatskog saveza brodomaketara, a neće izostati niti radionice tradicijskih pomorskih vještina, koje već tradicionalno organiziraju Ekomuzej Mošćenička Draga, Pomorska škola Bakar, Pomorski fakultet u Rijeci, Tehnička škola Rijeka i Hrvatski savez brodomaketara.

fiumare_2024_grad_rijeka_foto_02

Ovogodišnji festival FIUMARE bit će posebna prilika da posjetitelji upoznaju povijest i bogatu pomorsku tradiciju Kvarnera kroz brojne aktivnosti, edukativne sadržaje i zabavne događaje za cijelu obitelj.

Prirodoslovni muzej Rijeka će imati Dan otvorenih vrata uz vodstvo po izložbi “Od oceana do zaljeva” te predavanje i razgovor “SOS Plemenita periska”. Astronomski centar Rijeka organizirat će večernji program s promatranjem zvijezda, predavanjima i radionicama, čime će spojiti morske i svemirske horizonte. Drugi dan festivala završit će uz Primorsku večer.

Treći dan festivala obilježit će niz zanimljivih radionica i predavanja te Dani otvorenih vrata Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Prirodoslovnog muzeja Rijeka i Pomorskog fakulteta u Rijeci. U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održat će se drugi dio konferencije 15 godina sustavnog očuvanja i revitalizacije pomorske baštine na Kvarneru i Istri i 10 godina rada i djelovanja „Koordinacije“, a posjetitelji će moći razgledati i izložbu “Ljudi od mora”.

Djeca i odrasli moći će sudjelovati u radionicama brodomaketarstva, naučiti o signalnim pomorskim zastavama i sudjelovati u virtualnim simulacijama plovidbe. Ove radionice omogućuju sudionicima da se pobliže upoznaju s tradicionalnim i modernim tehnikama vezanim uz plovidbu i navigaciju. Također, ljubitelji mora i prirode moći će posjetiti Prirodoslovni muzej Rijeka i saznati više o morskom ekosustavu kroz posebnu izložbu “Od oceana do zaljeva”, a održat će se i zanimljivo vodstvo po ribarnici i izložbi “koRAK dalje u otkrivanju RAKova”. Astronomski centar Rijeka i u petak nudi bogat večernji program za djecu i odrasle.

Subota je zadnji dan festivala FIUMARE 2024. i donosi najuzbudljivije trenutke – regatu tradicijskih barki na jedra u akvatoriju luke. Ova regata predstavlja vrhunac festivala, tijekom kojeg će posjetitelji moći vidjeti tradicijske barke u punom sjaju. Osim regate, održat će se i jedrenje i veslanje tradicijskim barkama za roditelje i djecu u akvatoriju putničke luke, ali i brojne radionice u organizaciji Čudotvornice edukativnog programa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Gradske knjižnice Rijeka i Prirodoslovnog muzeja Rijeka.

Festival FIUMARE 2024. završit će uz astronomsku večer na rivi i organiziranim promatranjem noćnog neba teleskopima na Gatu Karoline Riječke.

Organizatori pozivaju sve prijatelje mora, tradicijskih barki, jedara i mornarskih vještina da im se pridruže i zajedno s njima uživaju u ovoj atraktivnoj manifestaciji.

Kao i do sada u realizaciji programa i aktivnosti predviđeno je sudjelovanje čitavog niza institucija, udruga i tvrtki kao što su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Udruga „Pro torpedo“, ŠRD Luben, MO Luka, Pomorski fakultet sveučilišta u Rijeci, Pomorska škola Bakar i školski brod Vila Velebita dva, Tehnička škola Rijeka, Muzej grada Rijeke, Prirodoslovni muzej u Rijeci, Udruga kapetana Sjevernog Jadrana, botel Marina, Centar za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci, Klub Sušačana, Fotosavez PGŽ, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Gradska knjižnica Rijeka, Rijeka sport d.o.o., Astronomski centar Rijeka, Akademsko – astronomsko društvo Rijeka, antikvarijati „Mali neboder” i „Ex libris“, Ekomuzej Mošćenička Draga i članice koordinacije – “Tradicijska jedra Kvarnera i Istre”: Udruga „Kuća o batani – Casa della batana“ – Rovinj/Rovigno, JK „Brioni“ – Fažana, Katedra Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga“, Sekcija za tradicijske barke „Draške barki“ – Mošćenička Draga, Udruga „Naš Lovran – Lovrana nostra“, Sekcija lovranska lantina – Lovran, JK „Plav“ – Krk, ŠD „Škarpina“ – Nerezine.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...