Policija gimnazijalcima: Nasilje u bliskim odnosima neprihvatljivo i neopravdano
Autor: Portal Torpedo 25.11.2024
Tijekom radionice naziva „Od nasilja do poštovanja“ s učenicima PHRG-a se razgovaralo, ali i savjetovalo s ciljem prevencije nasilja u mladenačkim vezama.
Rijeka - U povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj održana je radionica pod imenom „Od nasilja do poštovanja“. Radionicu su organizirali policijski službenici za prevenciju iz Ureda načelnika Policijske uprave u partnerstvu s djelatnicima Udruge UZOR Rijeka, riječkog Ureda pravobraniteljice za djecu i Prve riječke hrvatske gimnazije te je održali za učenike 2b razreda Prve riječke hrvatske gimnazije.
Tijekom radionice što je održana u petak, 22. studenoga, u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na kojoj se razgovaralo, savjetovalo i analiziralo, policijska službenica Ingrid Mavrić naglasila je da rezultati istraživanja Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) na reprezentativnom uzorku mladih od 16 do 26 godina u 2018. godini ukazuju da je 58% mladih doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskoj vezi, ali da najčešće ne prijavljuju nasilje o čemu svjedoče i policijske statistike.
Psihologinje Udruge UZOR Rijeka, Paula Bogović i Duška Car Drljača predstavile su učenicima mogućnosti koje Udruga UZOR pruža djeci i mladima, a savjetnica Danijela Žagar iz Ured pravobraniteljice za djecu i primjere situacija u kojima se učenici mogu obratiti za pomoć.
Kroz grupni rad na temu nasilja u mladenačkim vezama učenici su u svom promišljanju bili vrlo produktivni i kreativni te pokazali vrlo visoku osviještenost o tome što je nasilje, ali i kako na njega reagirati. Posebnost diskusije bila je vezana za nasilje putem elektroničkih medija pa je i pritisak partnera za odavanjem lozinke za pristup aplikacijama, kao i pritisak za slanjem fotografija (seksting) prepoznat kao vrlo čest oblik nasilja među mladima.
Također su u raspravi o kvalitetnoj vezi zaključili da je važno da se odnos temelji na ravnopravnosti, bez prisutnosti manipulacije, zastrašivanja ili nasilja. Osvijestili su k tome kako zdravu vezu čini odnos povjerenja, otvorenosti, iskrenosti i međusobnog poštovanja te podržavanje partnera da se bavi svojim slobodnim aktivnostima i druži s prijateljima i obitelji.
Uz savjete učenici su u razgovoru upućeni da se za svaku sumnju na počinjenje bilo kojeg oblika nasilja uz svoje roditelje, stručne suradnike i nastavnike u školi, mogu s povjerenjem obratiti i policiji, Uredu pravobraniteljice za djecu, Udruzi UZOR te drugim nadležnim institucijama i organizacijama civilnog društva.
Obrađujući temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama s psihološkog aspekta, kao i policijskog postupanja te zakonske regulative učenici su imali priliku vidjeti primjere i usvojiti konstruktivna ponašanja poput nenasilnog rješavanja konflikata i efikasne komunikaciju uz uzajamno poštovanje partnera. Njihovom primjenom u svojim mladenačkim vezama velika je vjerojatnost da će takav obrazac ponašanja primjenjivati i u intimnim odnosima u odrasloj dobi pa je ovakav način edukacije odlična prevencija obiteljskog nasilja.
Najvažnija poruka ove radionice jest da je nasilje u bliskim odnosima neprihvatljivo i neopravdano te da svatko ima pravo na život bez nasilja u vezi. Stoga će se s ciljem prevencije nasilja u mladenačkim vezama, nastaviti edukacija i suradnja riječke policije i Prve riječke hrvatskom gimnazijom pa će se ova radionica održati tijekom prosinca i za učenike 3. razreda PRHG-a.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se odlukom Ujedinjenih naroda od 1999. godine, u znak sjećanja na dan kada je 25. studenoga 1960. godine u Dominikanskoj Republici diktator Rafael Trujillo dao ubiti sestre Patriju, Minervu i Mariju Teresu Mirabal.