Poziv na sudjelovanje u projektu Digitalna Hartera: Sačuvajmo sjećanja na industrijsku baštinu!
Autor: Marina Pauletić 03.04.2025

Projekt za cilj uzima prikupljanje i mapiranje osobnih sjećanja i iskustava vezanih uz prostor bivše riječke Tvornice papira kao mogući vid revitalizacije industrijskog naslijeđa Hartere kroz suvremene umjetničke i digitalne prakse.
Rijeka – U okviru međunarodnog EU projekta Kreativne Europe – projekta FASIH (Future Art and Science Industrial Heritage), autorski tim kojeg čine studentice Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci Marija Konfic, Enia Kozarić te Ana Marija Lončar, poziva sve građanke i građane koji su na ikoji način bili povezani s Tvornicom papira Hartera – bilo kao radnice i radnici, organizatorice i organizatori događanja, umjetnice i umjetnici, aktivistice i aktivisti, ljubiteljice i ljubitelji urbane kulture ili istraživačice i istraživači, na sudjelovanje u participativnom projektu Digitalna Hartera. Projekt za cilj uzima prikupljanje i mapiranje osobnih sjećanja i iskustava vezanih uz prostor bivše riječke Tvornice papira kao mogući vid revitalizacije industrijskog naslijeđa Hartere kroz suvremene umjetničke i digitalne prakse.
Projekt FASIH u partnerstvu Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovnog muzeja u Rijeci, Centra za popularizaciju i promociju znanosti Sveučilišta u Rijeci, Centra za promociju znanosti u Beogradu, Muzeja nauke i tehnike u Beogradu te Delavskog doma Trbovlje, posvećen je očuvanju, reinterpretaciji i revitalizaciji industrijskog naslijeđa regije kroz primjenu suvremenih interdisciplinarnih istraživanja i multimedijalnih tehnologija. Cilj projekta je korištenje inovativnih i interdisciplinarnih pristupa u promicanju održivosti industrijske kulturne baštine kojoj prijeti trajno uništenje. Tako, kroz multimedijalne tehnologije te suvremene umjetničke i znanstvene metode, stvaraju se interpretativne i spekulativne vizije industrijskog nasljeđa i njegovih procesa, u slučaju riječke priče, bivše Tvornice papira Hartera.

Javni poziv za sudjelovanje u projektu Digitalna Hartera
Vrijeme i lokacija:
Kako bi prikupile što autentičnija svjedočanstva vezana uz Harteru, autorice organiziraju snimanje intervjua, koje će se održati 11., 12. i 13. travnja od 10:00 do 16:00 sati. Intervjui će biti snimani u audio ili video formatu, a rezultati će biti uključeni u završnu umjetničku i digitalnu prezentaciju projekta. Lokacija susreta bit će bivša zgrada Energane, prostor budućeg inkubatora za kreativne tehnologije i IT industriju “Sinergana”.
Zainteresirane građanke i građane koji bi snimanju pristupili nakon 10:00 sati, moli se da se dolaskom na lokaciju, autoricama projekta jave na:
● Marija Konfic: 095 569 9216
● Enia Kozarić: 091 504 5115
Rezultati projekta Digitalna Hartera uključuju:
● Kreiranje web platforme koja će mapirati iskaze sudionika, a čijim će sadržajima korisnici moći pristupiti posredstvom QR kodova, postavljenih in situ, na lokacijama Hartere,
● Stvaranje video materijala u formi eksperimentalnog kratkog filma koji će kolažirati autentična vizualna i narativna sjećanja na Harteru kao i njezinu sadašnjost.
Za više informacija o sudjelovanju, zainteresirani se mogu obratiti putem kontakata elektronske pošte fasih@apuri.uniri.hr ili pozivom na navedene brojeve mobilnih telefona.
Rezultati projekta Digitalna Hartera, bit će prezentirani u okviru završne izložbe na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci u lipnju ove godine.
Više o FASIH projektu i završnoj izložbi na APURI
Na javnom pozivu raspisanom u okviru projekta FASIH, za produkciju završnih umjetničko-znanstvenih koncepata odabrano je devet autorica, autora i autorskih timova. Četiri rada bit će realizirana u Srbiji, tri u Hrvatskoj, a dva u Sloveniji. Javni poziv bio je otvoren od 8. svibnja do 23. lipnja 2024., a na objedinjeni natječaj u tri zemlje regije pristigle su 34 prijave.
U okviru riječkog javnog poziva, uz Digitalnu Harteru, za realizaciju umjetničko-znanstvenih projekata odabran je još prijedlog autorice Gaie Radić From Me Flows What You Call Time te prijedlog “Hartera priča” autorskog tima kojeg čine Mihaela Sladović, Andrea Stanić, Ana Komadina, Vili Rakita i Lea Mioković.
Rezultati projekta riječkih partnera, bit će vidljivi na završnoj izložbi na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci u lipnju 2025. godine, što je ujedno i dio službenog obljetničkog programa Dvadesete godišnjice Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, koji će uz FASIH izložbu, u svojim prostorima predstaviti revijalnu studentsku izložbu te izložbu alumnija APURI, dok će u prostorima “Kockice” Muzeja grada Rijeke, biti predstavljena izložba nastavnica i nastavnika APURI.