Predstavljen dvobroj časopisa „Književna Rijeka“, prvi nakon tri godine pauze

Autor: Marina Pauletić 30.12.2022

knjizevna_rijeka_2022__1_

Također, u novom broju nalaze se književni osvrti i prijevodi djela s drugih jezika.

Rijeka - U četvrtak se u Book Caffeu Dnevni boravak održalo predstavljanje prvog dvobroja časopisa riječkog ogranka Društva hrvatskih književnika, „Književna Rijeka“ (1-2/2022), odnosno njegova prvog izdanja nakon trogodišnje pauze.

Publici se prvo obratio predsjednik ogranka, Davor Grgurić, koji je istaknuo koliko čak i u ovo doba ima smisla objaviti jedan književni časopis, što mu je pokazao broj autorica i autora koji su poslali svoje radove. Također, u novom broju nalaze se književni osvrti i prijevodi djela s drugih jezika.

knjizevna_rijeka_2022__2_

Grgurićev prethodnik, Đoni Božić, dodao je kako se radi o povijesnom trenutku za županiju i šire jer se radi o časopisu koji je bio jako popularan na hrvatskoj, ali i svjetskoj književnoj sceni. „Kad su se radile posljednje analize 2019. kada su izašla zadnja dva dvobroja imali smo podatak da je autorstvo pjesnikinja prevladalo. Pojavio se trend u kojem su žene jako dobro i kvalitetno stvarale i nadmašivale muške kolege. Od 2010. Do 2019. otkada se Književna Rijeka objavljuje u ovakvom obliku, objavili smo na stotine autora i autorica, a od toga smo imali desetke prijevoda iz cijele Europe, ali i drugih kontinenata. Tako da je Književna Rijeka što se poezije tiče prednjačila ne samo na našem području, već je bila poznata širom svijeta. U ovom izdanju imamo autore iz cijele Hrvatske, a autorima koji će nam slati poeziju poručujem: pisati poeziju nije lak zadatak, on zahtijeva čitavu nutrinu bića, razotkrivanje privatnosti i nikada, pa čak i danas, nije prihvaćena kao proza. Međutim, to je pogrešno jer poetika je svuda oko nas. Promišljajući tu dimenziju stvarnosti, talentirani autori približavaju se tom poetskom ishodištu, genezi istinske ljepote i svojim stihovima bilježe teško dohvatne i na mnoge načine u prirodi prikrivene spoznaje. Želimo poručiti mladim pjesnicima da svoje dragulje i dalje šalju na našu adresu i objavljuju ih i Književnoj Rijeci jer su im vrata uvijek otvorena“.

Jedna od urednica te autorica fotografije na korici, Silvija Benković Peratova je vezano uz izdanje novog dvobroja dodala kako je bitno sačuvati tradiciju, koja u ovom slučaju traje od 1900. godine kada je osnovano Društvo hrvatskih književnika te je istaknula kako bez Davora Grgurića, koji je pokazao veliku energiju i predanost, novog broja možda ne bi ni bilo.

Na kraju se publici obratila i Vlasta Sušanj Kapićeva, koja je u samom časopisu stavila naglasak na čakavsko narječje: „Pobrinut ću se da u Književnoj Rijeci budu stranice i stranice domaćega zajika. Ja bin najavila neč na ča san strašno ponosna, da će od sljedećega broja bit jedan kus ki će se zvat „Po riječkim zakucima“. Zakuci su oni putići kuda san ja prihajala kad san hodila va školu“.

Urednici su kasnije pozvali sve, posebno studente koji se bave pisanjem da šalju svoja djela, bez obzira na iskustvo i književnu vrstu. Novi poziv za radove bit će objavljen početkom sljedeće godine, mada nije nužno da se radovi šalju samo u tijeku poziva. Posebno predstavljanje ovog dvobroja održat će se sljedeće godine na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...