Predstavljen Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije Veleučilišta u Rijeci te Poslovni odjel Veleučilišta u Rijeci

Autor: Marina Pauletić 03.07.2024

veleuciliste_rijeka_press

Uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku te organiziranje združenih studija također predstavljaju neke od strateških ciljeva za budućnost.

Rijeka - Veleučilište u Rijeci danas je održalo konferenciju za medije. Tema je bila predstavljanje Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije Veleučilišta u Rijeci i Poslovnog odjela Veleučilišta u Rijeci.

Na konferenciji su sudjelovali izv. prof. dr. sc. socio. Alen Jakupović, prof. struč. stud. - pročelnik Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije Veleučilišta u Rijeci, doc. dr. sc. socio. Ozren Rafajac, prof. struč. stud. - pročelnik Poslovnog odjela i doc. dr. sc. socio. Bernard Vukelić, prof. struč. stud. - prodekan za međunarodnu suradnju.

Izv. prof. dr. sc. socio. Alen Jakupović, prof. struč. stud., pročelnik Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije Veleučilišta u Rijeci istaknuo je da na Veleučilištu u Rijeci od svibnja 2024. djeluje novi Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije koji je osnovan na inicijativu profesora koji sudjeluju u nastavi dva studijska programa iz područja informatike. Prijediplomski i diplomski studijski programi iz područja informatike su od svojih početaka imali naglasak na poslovnu informatiku te su zbog toga bili dio Poslovnog odjela. Međutim, nakon velike revizije stručnog prijediplomskog studijskog programa Informatika navedeni program proširio je svoje prvobitno područje poslovne informatike te sada pokriva područja kao što su: razvoj softvera (web, mobilnih, baze podataka), administriranje računalnih sustava (operacijskih sustava, poslužitelja, računalnih mreža), web dizajn (obrada slika, multimedija, 3D modeliranje), umjetna inteligencija, sigurnost računalnih sustava, digitalni marketing i poduzetništvo. Nastavni proces organiziran je tako da studenti timski rade na projektima koji započinju već na prvoj godini studija na kolegiju Razvoj poslovne ideje te se protežu kroz različite kolegije i godine studija. Time se postiglo da studenti znanja stječu radeći na svojim projektima odnosno uče otkrivajući izazove na svojim projektima i rješavajući ih uz podršku profesora.

Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima Veleučilišta u Rijeci ima dva usmjerenja – Programsko inženjerstvo u poslovnim sustavima i Poslovni informacijski sustavi. Prvim usmjerenjem studenti stječu dodatne kompetencije iz područja razvoja softvera (npr. razvoj modularnih i distribuiranih sustava) dok drugim usmjerenjem stječu kompetencije koje im omogućavaju provedbu poslova koji se odnose na analizu informacijskih sustava na višoj strateškoj razini (npr. strateško planiranje informacijskih sustava).

Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije ima preko 20 profesora koji osim informatike pokrivaju i područja ekonomije, stranog jezika i matematike, a aktivno sudjeluju i u različitim znanstvenim i stručnim aktivnostima.

Daljnji smjer razvoja Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije Veleučilišta u Rijeci uključuje razvoj novih studijskih programa i reviziju postojećih te osnaživanje suradnje s gospodarstvom u vidu prijava zajedničkih razvojnih projekata. Jedan primjer osnaživanja suradnje s gospodarstvom je sudjelovanje u prijavi dva razvojna projekta – svaki u vrijednosti od skoro 2 milijuna eura. Ključna komponenta prijave je uspostava dva konzorcija unutar kojih se nalaze po četiri različita gospodarstvenika.

Članovi Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije kreću u razvoj novog Stručnog prijediplomskog studijskog programa Primijenjene umjetne inteligencije kojim će studenti steći kompetencije kako iz područja primjene alata umjetne inteligencije u obavljanju posla (npr. razvoja poslovne ideje, razvoja softvera, održavanja računalnih sustava itd.), tako i u izradi i integraciji modela umjetne inteligencije u sam softver. Planira se da studenti navedeni studijski program upišu akademske 2025./2026. godine, kao i studenti stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima, koji studij će nakon revizije snažnije uključiti područja sigurnosti informacijskih sustava i podatkovne znanosti. Namjera je da i ovaj studijski program bude spreman primiti studente u akademskoj 2025./2026. godini.

Doc. dr. sc. socio. Ozren Rafajac, prof. struč. stud., pročelnik Poslovnog odjela istaknu je kako je od osnutka Veleučilišta u Rijeci 1998. godine do danas, studij Poduzetništva završilo više od 2000 studenata, a mnogi od njih danas vode vlastite tvrtke i ostvaruju uspješne karijere. Poduzetništvo je dinamičan i izazovan smjer koji polaznike usmjerava prema atraktivnim zanimanjima i unosnim poslovnim prilikama. Studij poduzetništva studente poučava kako upravljati poslovnim procesima i na kreativan način savladavati poslovne izazove. Budući da su poduzetnička znanja i vještine potrebni u svim industrijama i sektorima, naši studenti relativno brzo pronalaze zaposlenja u širokom broju privatnih, javnih i civilnih organizacija. Projektna nastava, stručna praksa, mentorska podrška i multidisciplinarnost, studij poduzetništva na Veleučilištu u Rijeci čine jedinstvenim u Republici Hrvatskoj.

Učenje kroz rad na vlastitim projektima i kritičko promišljanje o studijama slučaja omogućuju praktično iskustvo i dublje razumijevanje. Visoki udio stručne prakse, koja se izvodi u tvrtkama, te u suradnji s organizacijskim mentorima, ubrzava pronalazak zaposlenja i prilagodbu suvremenim trendovima. Visoka razina posvećenosti studentima osigurana je kroz kontinuiranu mentorsku podršku tijekom cijelog studija, jer naši institucijski mentori redovito komuniciraju sa studentima te ih aktivno pozivaju na radionice i stručne izlete koji podupiru njihov stručni i akademski razvoj. Tijekom studija, studenti poslovnog odjela aktivno komuniciraju s nastavnicima i studentima odjela informacijskih i komunikacijskih tehnologija, elektrotehnike, prometa, sigurnosti i poljoprivrede. Veleučilište u Rijeci vlastitim studentima nudi brojne prilike za uspostavljanje multidisciplinarne suradnje, koje se rijetko nude na ostalim visokim učilištima, a značajno unapređuju iskustvo studiranja.
Visoka usklađenost s tržišnim, tehnološkim i širim društvenim trendovima, od nas zahtijeva kontinuirano inoviranje studijskih programa. U akademskoj godini 2025./2026. planira se početak izvođenja studija digitalnog poduzetništva i održivog poduzetništva, te online studij poduzetništva. Na tim inoviranim studijskim programima studente će se poučavati kako upravljati tvrtkama u informacijskom društvu, te kako osmisliti i razviti digitalne i ekološki održive proizvode. Europska unija definirala je poduzetništvo kao jednu od osam ključnih kompetencija potrebnih za razvoj društva temeljenog na znanju, a time je posebno naglašena važnost poduzetničkog načina razmišljanja. Već tijekom prijediplomskog studija, studente se potiče na kritičko promišljanje i razvoj širokog spektra digitalnih, analitičkih, organizacijskih, komunikacijskih, prezentacijskih, pregovaračkih i prodajnih vještina koje će im biti potrebne u realizaciji poslovnih ciljeva. Primjenom modela poučavanja kroz rad na vlastitim projektima, nastavnici i mentori studentima olakšavaju usvajanje znanja i stjecanje dragocjenih praktičnih iskustava koji će im olakšati zapošljavanje i razvoj karijere. Uz mentorsku podršku tijekom cijelog studija, studenti aktivno sudjeluju u svim fazama razvoja novih proizvoda i usluga, od inicijalne ideje i istraživanja tržišta, preko planiranja i dizajna, pa sve do implementacije i testiranja prototipa.

Specifičnost studija poduzetništva je usvajanje kompetencija koje omogućuju samozapošljavanje. Umreženost sa 130 tvrtki iz privatnog sektora i 40 inozemnih visokoobrazovnih institucija, Veleučilištu u Rijeci osigurava poziciju regionalnog lidera u obrazovanju stručnjaka i specijalista. Poslovni odjel Veleučilišta u Rijeci aktivno sudjeluje u europskim i lokalnim projektima. Stručne prijediplomske studije, na kojima se završetkom studija stječe titula prvostupnik ekonomije, izvodimo u Rijeci i Pazinu, a stručne diplomske studije, na kojima se stječe titula magistra ekonomije, izvodimo u Rijeci, a od akademske godine 2025./2026. diplomske i stručne studije planiramo izvoditi i online. Na Poslovnom odjelu djeluje 28 nastavnika i desetak vanjskih suradnika.

Prodekan za međunarodnu suradnju doc. dr. sc. socio. Bernard Vukelić, prof. struč. stud. istaknuo je činjenicu da je Veleučilište u Rijeci potpisnik Europske povelje u visokom obrazovanju (ECHE) za razdoblje 2021. – 2027. te aktivno sudjeluje u programima mobilnosti ERASMUS+ i od akademske godine 2018. / 2019. i u CEEPUS programu. Sporazumi o suradnji u okviru programa mobilnosti Erasmus+ potpisani su s više od 40 institucija u 17 zemalja. Od 2017. godine prijavljeno je i realizirano ukupno 11 projekata. Također se bilježi i kontinuirani porast dolaznih mobilnosti studenata i (ne)nastavnog osoblja. U programu CEEPUS kao srednjoeuropskom programu akademske razmjene studenata i nastavnika sa mogućnosti studiranja na sveučilištima srednje i jugoistočne Europe, Veleučilište sudjeluje u ukupno 8 mreža.

Svake godine Veleučilište prijavljuje i aktivno koristi Erasmus+ programe u okviru Ključne aktivnosti 1 koja se odnosi na Mobilnost pojedinaca u svrhu učenja, i to prvenstveno programe mobilnosti studenata i osoblja unutar programskih zemalja. Od 2017. godine Veleučilište se uključuje i u program mobilnosti između programskih i partnerskih zemalja (omotnica BIH), najprije kroz realizaciju mobilnosti osoblja, a nakon uspješne realizacije projekta i mobilnosti studenata. Veleučilište u Rijeci također aktivno surađuje s Erasmus Student Networkom (ESN), kao organizacijom koja pomaže u integraciji međunarodnih studenata, organizaciji društvenih i kulturnih aktivnosti, te pružanju podrške u svakodnevnom životu studenta tijekom njihovog boravka u inozemstvu.

Budući ciljevi Veleučilišta u smislu internacionalizacije temelje se na: daljnjoj snažnoj podršci odlaznoj mobilnosti studenata i osoblja, kao i snažnim promotivnim aktivnostima s ciljem privlačenja većeg broja dolaznih studenata, nastavnika i administrativnog osoblja; ugovaranje suradnje s novim partnerskim institucijama, ali i uključivanje u projekte partnerstva za suradnju, partnerstva za izvrsnost, te partnerstva za inovacije u okviru projekata u Europskom istraživačkom prostoru.

Uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku te organiziranje združenih studija također predstavljaju neke od strateških ciljeva za budućnost čime bi se poboljšala međunarodna konkurentnost Veleučilišta u Rijeci, privuklo strane studente te proširilo mogućnosti za domaće studente u vidu lakšeg zapošljavanja na globalnom tržištu rada. Kao preduvjet za ostvarivanje postavljenih ciljeva predviđene su različite aktivnosti poput: organizacije predavanja stranih gostujućih predavača, edukacije zaposlenika za jačanje jezičnih kompetencija, poticanja studenata na korištenje literature na stranim jezicima u okviru redovnog nastavnog procesa, kao i poticanje nastavnika na pisanje znanstvenih i stručnih radova na stranom jeziku.

Veleučilište u Rijeci kroz rad Ureda za međunarodnu suradnju teži biti aktivan, moderan, profesionalan i ravnopravan sudionik aktivnosti i programa unutar obrazovnog sustava EU u pripremi studenata za izazove globaliziranog svijeta.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...