Predstavljena zajednička suradnja Društva za istraživanje i potporu i Obrtničke komore Primorsko-goranske županije / najava predavanja i radionica
Autor: Marina Pauletić 09.09.2024
Svi sudionici dobiti će potvrdu o sudjelovanju, a osposobljavanje je za članove Obrtničke komore Primorsko-goranske županije i njihove djelatnike besplatno.
Rijeka - Društvo za istraživanje i potporu u partnerstvu sa Obrtničkom komorom Primorsko-goranske županije organizira predavanja i interaktivne radionice radi stručnog usavršavanja iz područja održivog razvoja i društveno odgovornog postupanja :
- 10. rujna – “Rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Kako do društveno odgovornog poslovanja uključivanjem u rad i zapošljavanjem osoba s invaliditetom i/ili suradnjom s tvrtkom koja zapošljava osobe s invaliditetom?
- 17. rujna – “Pristupačni turizam - doprinos razvoju održivog poslovanja”
Interaktivne radionice održavaju se u Gradskoj knjižnici Rijeka, Dvorana susreta, Viktora Cara Emina 1, Rijeka, u vremenu od 17:00 sati do 19:30 sati.
Svi sudionici dobiti će potvrdu o sudjelovanju, a osposobljavanje je za članove Obrtničke komore Primorsko-goranske županije i njihove djelatnike besplatno.
Dana 10.rujna održat će se prva u ciklusu radionica radi osvješćivanja članova Komore, ali i javnosti o potrebi društveno odgovornog postupanja, prihvaćanja različitosti i mogućnosti aktivnog uključivanja osoba sa invaliditetom u radne aktivnosti i procese obrtnika i poduzetnika.
Ciljevi prve radionice su osnažiti članove Obrtničke komore s kompetencijama za razvoj društveno odgovornog poslovanja - zapošljavanje osoba s invaliditetom ili poslovanje s tvrtkama koje zapošljavaju osobe s invaliditetom.
Obrtnička komora PGŽ danas broji ukupno 11.083 aktivnih obrta što pokazuje konstantan rast broja obrta, usporedbom sa istim razdobljem 2023.godine kada ih je bilo 10.343. Među njima je velik broj potencijalnih poslodavaca osoba sa invaliditetom koji se susreću s brojnim pitanjima – izazovima zapošljavanja osoba s invaliditetom, potrebom prilagodbe radnog mjesta i podrške u radu za osobe s invaliditetom, pitanjima ostvaruju li pravo na poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom i dr. Predstavnici Društva za istraživanje i potporu na radionici dati će odgovore na ta, ali i brojna druga pitanja.
Obrtnička komora PGŽ svjesna je izazova s kojima se članovi susreću, jedan od kojih je nedostatak radne snage općenito, ali i nedostatak kvalificirane radne snage. Jedno od mogućih rješenja jest uključivanje u radne procese i aktivnosti obrtnika i osoba sa invaliditetom čime obrtnici/poduzetnici dižu svoje poslovanje na višu razinu, kao društveno odgovorno poslovanje, a s druge strane, osobe s invaliditetom postaju u većoj mjeri aktivni članovi društva.
Smatraju da je inkluzija ključna i da će ovakvim radionicama senzibilizirati članove i javnost o važnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom, dati potrebne informacije i podršku.