Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u bolnici za ženu i dijete

Autor: Nikola Cvjetović 07.04.2025

Postavljanje-interaktivnih-panela-za-potpomognutu-komunikaciju-u-KBCu-Rijeka-1 Foto Grad Rijeka

Paneli su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka.

Rijeka - U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u bolnici za ženu i dijete u sklopu KBC-a Rijeka na Sušaku. Paneli su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka.

Postavljanjem ovih panela, KBC Rijeka postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.

Paneli su postavljeni u čekaonicama pedijatrije i dječje kirurgije, a predstavili su ih ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka Lidija Penko, gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović te zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula.

Gradonačelnik Filipović istaknuo je iznimnu vrijednost ove inicijative koja predstavlja rezultat truda, predanosti i vizije. Zahvalio se svima koji su sudjelovali u ovom projektu, posebice KBC-u Rijeka na otvorenosti za nove pristupe te Udruzi za skrb autističnih osoba Rijeka koja neprekidno zagovara bolji i pravedniji svijet za osobe s poremećajem iz spektra autizma.

Dodao je kako ovakvi projekti pridonose stvaranju grada koji potiče inkluzivnost, dostupnost i modernizaciju usluga te naglasio kako će Grad Rijeka će i dalje biti snažan partner i podrška u projektima koji potiču inkluziju, pravednost i kvalitetu života svih sugrađana.

Postavom panela obilježen je početak primjene inovativne tehnologije koja će značajno poboljšati pristupačnost zdravstvene skrbi osobama s autizmom i drugim teškoćama, čime se čini značajan iskorak prema uključivijem i pristupačnijem zdravstvenom sustavu.

Naime, paneli imaju instaliran softver s interaktivnim materijalima koji olakšavaju komunikaciju unutar zdravstvenog sustava – ne samo između zdravstvenog osoblja i pacijenata s teškoćama, već i između roditelja/skrbnika i djece. Softver, razvijen za potrebe ovog programa, omogućuje brzu i jednostavnu komunikaciju između pacijenata i medicinskog osoblja, koristeći vizualne simbole, naraciju i prilagođene komunikacijske simbole. Softver uključuje socijalne priče koje pomažu u pripremi djeteta za određene medicinske preglede, poput vađenja krvi, samog pregleda, što se u bolnici smije, a što ne smije raditi i sl. Također, omogućuje digitalni prikaz opširne komunikacijske ploče osmišljene za korištenje tijekom boravka u bolnici. Najvažnija značajka softvera je interaktivni prikaz skale boli određenog dijela tijela, omogućujući djeci da jasno iskažu tegobe i jačinu boli koju osjećaju. Softver je razvijen u suradnji s tvrtkom Dikobraz d.o.o., čiji je predstavnik ujedno i otac djeteta s teškoćama.

Kroz program „I ja želim reći gdje me boli“, pored postavljanja panela, provedene su brojne aktivnosti, uključujući izradu komunikacijskih knjižica i ploča za zdravstveno osoblje, edukaciju više od sto zdravstvenih djelatnika KBC-a o primjeni potpomognute komunikacije te distribuciju komunikacijskih knjižica medicinskom osoblju kako bi ih mogli koristiti u praksi.

Predstavljanje panela održana je u sklopu obilježavanja „Tjedan svjesnosti o autizmu“, tijekom kojeg je organiziran niz događaja usmjerenih na informiranje javnosti, edukaciju stručnjaka i pružanje podrške osobama iz spektra autizma i njihovim obiteljima.

Suradnja između Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC-a Rijeka započela je prije više od 20 godina kroz izgradnju sustava za ranu intervenciju, a dodatno je osnažena tijekom pandemije COVID-19 uvođenjem KBC putovnica za osobe s autizmom – alata čiju su važnost prepoznali roditelji diljem Hrvatske. Nakon toga, na ulazu u novu bolnicu postavljena je komunikacijska ploča, a sada se zajednički napori nastavljaju implementacijom inovativnog softvera za potpomognutu komunikaciju u čekaonice bolnice. Uvođenjem ovih inovacija, Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC Rijeka nastavljaju svoj dugogodišnji rad na razbijanju komunikacijskih barijera i unapređenju pristupačnosti zdravstvene skrbi za osobe s teškoćama, omogućujući im lakšu i učinkovitiju komunikaciju tijekom medicinskih pregleda i boravka u bolnici.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...