Prirodoslovni muzej Rijeka provodi 1,6 milijuna eura vrijedan EU projekt za očuvanje ugroženih biljnih vrsta u Hrvatskoj i Sloveniji

Autor: Marina Pauletić 06.03.2024

predstavljanje_projekta_

Kroz projekt će se ustanoviti i tri banke sjemena ugroženih i rijetkih biljnih vrsta.

Rijeka - Prirodoslovni muzej Rijeka kao vodeći partner, u narednih dvije i pol godine, provodit će 1,6 milijuna eura vrijedan EU projekt „transPlant – Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa“ kojim će se poboljšati stanje očuvanosti tri ugrožene biljne vrste, dinarskog rošca, Scopolijeve gušarke i razgranjenog srpca, čije je očuvanje od značaja za cijelu Europsku uniju.

Kako je pojašnjeno na konferenciji za novinare, cilj je pronaći nove modele u planiranju zaštite biljnih vrsti na prekograničnom području, a koji će rezultirati, prema riječima ravnateljice Muzeja Željke Modrić Surine, krunskim dokumentom, Strategijom planiranja zaštite Natura 2000 vrsta na ovim prostorima.

predstavljanje_projekta-52763

Projekt je jedan od sedam financiranih iz Programa INTERREG Slovenija-Hrvatska 2021. – 2027. unutar prioriteta Zelena i prilagodljiva regija, a provodit će ga Muzej s partnerima, Znanstveno-istraživačkim centrom Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Istarskom županijom, Sveučilištem u Primorskoj, Javnom ustanovom Nacionalni park Risnjak, Javnim zavodom Park Škocjanske jame, Općinom Matulji te Zavodom Republike Slovenije za zaštitu prirode.

Uz brojne znanstvene i istraživačke aktivnosti, projekt će donijeti i veliki broj događaja i manifestacija u koje će se moći uključiti građani. Kako je predstavio načelnik Vedran Kinkela, u Općini Matulji provest će se akcija čišćenja i kampanja za očuvanje ponikvi, postaviti hotel za pčele samice, izvršiti renaturalizacija travnjaka, a značaj održavanja tradicionalne poljoprivrede, naročito košnje, javnosti će se predstaviti kroz manifestaciju Festival košnje. Dodatno, o posebnosti krškog područja kojeg dijele Slovenija i Hrvatska govorit će interpretacijski centar koji će Istarska županija postaviti u Vodicama, kao i interpretacijski poligoni u Općini Matulji i u Ilirskoj Bistrici unutar Parka Škocjanske jame.

predstavljanje_projekta-89531

U ime partnerskih organizacija projekt su predstavili istraživač sa Znanstveno-istraživačkog centra Slovenske akademije znanosti i umjetnosti Rok Ciglič, voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša Istarske županije Bruno Kostelić, voditelj Stručne službe Parka Škocjanske jame Borut Peric i u ime Zavoda Republike Slovenije za zaštitu prirode Sara Keser.

Kako je navedeno, za dvije planinske ugrožene biljne vrste, dinarski rožac i Scopolijevu gušarku, te za razgranjeni srpac koji uspijeva na suhim submediteranskim travnjacima, partneri će detaljno istražiti životno područje, napraviti trodimenzionalne modele nalazišta, kao i onih potencijalnih lokacija gdje bi mogle uspijevati. Napravit će se i regionalni model razvoja vegetacije u izmijenjenim klimatskim prilikama koje nam nosi budućnost. Ovi će podaci biti upotpunjeni i onima iz prostornih planova i različitih dokumenata upravljanja prostorom, a sve kako bi se izabrale dugoročno najpovoljnije lokacije na kojima će se ove biljne vrste aktivno štiti i sa što većom sigurnošću osigurao njihov opstanak. Također, kako bi se očuvale od izumiranja, kroz projekt će se ustanoviti i tri banke sjemena ugroženih i rijetkih biljnih vrsta.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...