Program „Refleks“ u Filodrammatici: predavanje „Palmino ulje: mazivo imperija“, kanadskog znanstvenika Maxa Haivena i okrugli stol „Krpanje institucionalnih rupa kao oblik skrbi“
Autor: Marina Pauletić 22.04.2023
Max Haiven je pisac, predavač i voditelj istraživanja radikalne imaginacije u okviru programa Canada Research Chairs.
Rijeka - Udruga Drugo more najavljuje dva događaja koja će se u okviru programa „Refleks“ održati narednog tjedna u velikoj dvorani Filodrammatice (Korzo 28/1, Rijeka).
U utorak, 25. travnja, s početkom u 20 sati, istraživač Max Haiven s kanadskog Sveučilišta Lakehead održat će predavanje „Palmino ulje: mazivo imperija“. Prezentacija polazi od istoimene knjige („Palm Oil: The Grease of Empire“), objavljene prošle godine u izdanju britanske izdavačke kuće „Pluto Press“, na koju se utjecajna teoretičarka i aktivistkinja Silvia Federici osvrnula zapisavši da „snažno dokazuje kako praćenjem povijesti ove ključne robe možemo rekonstruirati logiku imperijalnog kapitalizma“.
S naglaskom da se radi o tvari koja je prisutna u sastavu polovice proizvoda s kojima se svakodnevno susrećemo, Haiven u knjizi istražuje početke korištenja palminog ulja na raskršću kolonijalizma i ranog kapitalizma, te njegovo ključno mjesto u vrtlogu rada, robe, stvaranja značenja i društvenih odnosa koji čine svijet u kojemu danas živimo.
Max Haiven je pisac, predavač i voditelj istraživanja radikalne imaginacije u okviru programa Canada Research Chairs. Osim spomenute, među njegove najnovije knjige ubrajaju se „Revenge Capitalism: The Ghosts of Empire, the Demons of Capital, and the Settling of Unpayable Debts“ (2020.) i „Art after Money, Money after Art: Creative Strategies Against Financialization“ (2018.).
Dva dana kasnije, u četvrtak, 27. travnja, od 20 sati na programu je javni razgovor pod nazivom „Krpanje institucionalnih rupa kao oblik skrbi“, koji će moderirati Valeria Graziano i Davor Mišković.
Razgovor polazi od problematične činjenice da su institucije koje pružaju skrb, od zdravstvenih do socijalnih, suočene s nedostatkom sredstava i ljudi, zapuštenom infrastrukturom, isključenošću velikog broja građana kojima je potrebna skrb, te sve složenijim procedurama za ostvarivanje prava na skrb. Istodobno, veliki dijelovi tih sektora su privatizirani i skrb je prepuštena tržištu. U takvim uvjetima, mnogi pripadnici raznih službi iz područja neposrednog pružanja skrbi bore se protiv navedenih tendencija, svjesno zaobilazeći i kršeći propise kako bi uopće mogli raditi svoj posao.
Kroz razgovor će biti predstavljeni zaključci radionice „Understanding Acts of Institutional Tinkering as Forms of Care“, koja se u Rijeci održava od 24. do 27. travnja u okviru programa COST – European Cooperation in Science & Technology koji financira Europska unija.
Uz slobodan ulaz, oba događaja održat će se na engleskom jeziku.