Puštanjem plavih balona na Korzu obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Autor: Marina Pauletić 02.04.2025

Puštanje plavih balona postao je simboličan način izražavanja podrške osobama s autizmom i podizanja svijesti u lokalnim zajednicama o specifičnostima i potrebama osoba iz spektra autizma.
Rijeka – Puštanjem plavih balona, točno u podne na Korzu, kao i brojnim drugih aktivnostima tijekom cijelog tjedna, u Rijeci se tradicionalno obilježava 2. travnja, Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Baloni su u zrak pušteni uz prisustvo djece, djelatnika iz vrtića, škola i ustanova te prisustvo zamjenice riječkog gradonačelnika Sandre Krpan te pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Mušković Karla, a u organizaciji Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji sa Centrom za autizam Rijeka i Centrom za rehabilitaciju Rijeka – Odjelom za autizam. Na Korzu je također postavljen štand s radovi korisnika te informativni materijali za građane.
Puštanje plavih balona postao je simboličan način izražavanja podrške osobama s autizmom i podizanja svijesti u lokalnim zajednicama o specifičnostima i potrebama osoba iz spektra autizma. Već nekoliko godina u sklopu akcije koriste se biološki razgradivi baloni, koji se raspadaju jednakom brzinom kao i običan papir.
Puštanje plavih balona za Svjetski dan svjesnosti o autizmu dio je globalne inicijative „Light It Up Blue“, koju je pokrenula organizacija Autism Speaks 2010. godine, a ona uključuje i osvjetljavanje poznatih građevina u plavo, pa tako Grad Rijeka već dugi niz godina sudjeluje u ovoj akciji bojeći svoje znamenitosti plavim svjetlima.

Ovogodišnji Svjetski dan svjesnosti o autizmu Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka obilježava brojnim aktivnostima, pod motom „Autizam trči, a mi stojimo“ želeći skrenuti pozornost na rapidno povećanje broja djece s poremećajem iz spektra autizma. Statistike pokazuju zabrinjavajuće podatke: u Sjedinjenim Američkim Državama jedno od 36 djece (2,8%) ima dijagnozu poremećaja iz spektra autizma, dok se u Europi prevalencija procjenjuje između 1-2% djece. Svjetska prevalencija iznosi približno 1% populacije, a pritom su dječaci znatno češće dijagnosticirani nego djevojčice, s omjerom od otprilike 4:1. Ovi podaci jasno ukazuju na trend rasta broja djece iz autističnog spektra, a odnosi se samo na dijagnosticirane, te se ovom broju treba pridodati broj sve one djece koja još nisu dijagnosticirana.
Kada je riječ o Hrvatskoj, službeni podaci Hrvatskog registra osoba s invaliditetom iz rujna 2023. godine govore da je bilo registrirano 4730 osoba s dijagnosticiranim autizmom, dok je u rujnu 2024. godine broj porastao na 6125 osoba. To je porast od skoro 30% u godinu dana, a stručnjaci upozoravaju na značajno pod-dijagnosticiranje i nedostatak sustavnog evidentiranja, zbog čega procjenjuju da je stvarni broj osoba s poremećajem iz spektra autizma u Hrvatskoj znatno veći. Ove razlike ukazuju na hitnu potrebu za poboljšanjem i sistematizacijom dijagnostičkih metoda, boljom evidencijom te unapređenjem sustava podrške za osobe s autizmom i njihovih obitelji.
Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka već dugi niz godina djeluje na području grada Rijeke i Primorsko-goranske županije s ciljem unapređenja kvalitete života osoba s autizmom i njihovih obitelji. Kroz različite projekte, edukacije i zagovaračke aktivnosti, Udruga nastoji osigurati bolje uvjete za dijagnostiku, rehabilitaciju, obrazovanje i zapošljavanje osoba s autizmom. Posebnu pažnju posvećuje senzibilizaciji društva i podizanju svijesti o pravima i potrebama osoba s autizmom, kako bi im se omogućila potpuna inkluzija u zajednicu. Također, Udruga već sedamnaestu godinu zaredom provodi program Rane intervencije financiran od strane resornog Ministarstva.
Stoga je s ciljem informiranja javnosti, edukacije i pružanja podrške osobama s autizmom i njihovim obiteljima u tjednu posvećenom autizmu u Rijeci pripremljen bogati program.

Nakon današnjeg puštanja balona, kao središnjeg događaja, u četvrtak, 3. travnja u suradnji s Centrom za autizam i BrainX edukacijskim centrom bit će organizirano besplatno predavanje o Numicon metodi. Iza BrainXa stoje Larisa Porčić Filipaj i Kristina Borović Čar koje su prošle obuku Oxford University Pressa, stekavši status Numicon trenera, što ih čini jedinim licenciranim trenerima u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji. Kvalifikacija Numicon trenera im ne omogućuje samo rad s djecom, već i edukaciju učitelja, odgojitelja i stručnjaka koji metodu mogu primjenjivati u svom radu, stoga će predavanje o ovom inovativnom pristupu učenja matematike prilagođenom djeci s teškoćama u razvoju biti namijenjeno informiranju i edukaciji stručnjaka, djelatnika osnovnih škola i vrtića, te samih roditelja djece s autizmom i drugim razvojnim teškoćama.
U petak, 4. travnja održava se predstava „Aut“ i debata na temu autizma u suradnji s Malom scenom iz Zagreba. Događaj će se održati u prostorima OKC Palach, gdje će djeca triju osnovnih škola s područja grada Rijeke imati priliku pogledati predstavu koja govori o autizmu, razumijevanju i prihvaćanju različitosti, i obiteljskim odnosima, te po završetku sudjelovati u debati na temu autizma i inkluzije, podijeliti svoje utiske i razmišljanja, te upoznati glumce među kojima je i osoba s autizmom. Na ovaj način želi se djecu potaknuti na osvještavanje ne samo na prisutnost autizma, već i na veliku ulogu koju sami igraju u promjeni društva. Također, želi im se dati praktični primjer uloge civilnog sektora i nevladinih organizacija u oblikovanju lokalne zajednice te ih aktivno uključiti u razgovor o socijalnoj participaciji i jednakosti.

Obilježavanje Tjedna svjesnosti o autizmu završava u ponedjeljak, 7. travnja, kada će biti postavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u KBC-u Rijeka, čime se nastavlja suradnja za kreiranje inkluzivnijeg zdravstvenog sustava koji je prilagođen svima. U tu je svrhu osmišljen jedinstveni softver kojima će paneli biti opremljeni, a koji je namijenjen tome da se olakša komunikacija osobama s govorno-jezičnim teškoćama u zdravstvenom kontekstu. Time će KBC Rijeka postati prvi bolnički centar u Hrvatskoj koji koristi ovu vrstu inovativne tehnologije i time radi važan korak prema uključivom zdravstvenom sustavu.
„Ovim događanjima i aktivnostima Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka želi nastaviti graditi društvo u kojem svatko ima svoje mjesto! Zajedničkim ulaganjem možemo stvoriti inkluzivniju i senzibiliziraniju zajednicu“, poručuju iz Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka.
Program obilježavanja Tjedna svjesnosti o autizmu podržavaju Grad Rijeka i projekt „Rijeka zdravi grad“ te Primorsko-goranska županija.