Ratu je odgovoreno na jedini mogući način i onako kako je Jadrolinija znala – ploveći blokadama usprkos

Autor: Portal Torpedo 18.11.2023

jadrolinija_foto_arhiva_povijest_domovinski_rat__2_

Najveću su cijenu platila desetorica poginulih pomoraca. Oko osamdeset djelatnika Jadrolinije otišlo je na bojišnicu. Više je brodova oštećeno, a potpuno su izgubljeni trajekti Klimno, Supetar i Kačjak te brod Perast...

Rijeka - Hrvatska se branila s kopna, iz zraka te s mora, a Jadrolinija je i u ratnom vremenu ostala pouzdana veza otoka i kopna unatoč opasnostima. Jadrolinija je nastavila održavati pomorski promet na Jadranu i tijekom pomorskih blokada, a u trenutku prekida cestovne veze sjeverne i južne Dalmacije, Jadrolinija je postala jedina poveznica hrvatske obale. Značaj Jadrolinije u Domovinskom ratu neupitan je te je izvor velikog ponosa za tvrtku i njezine pomorce i djelatnike. Uloga Jadrolinije u Domovinskom ratu vrednovana je brojnim priznanjima i odličjima, a primljena je i Vjesnikova Plava vrpca za hrabrost.

jadrolinija_foto_arhiva_povijest_domovinski_rat__3_

Ratno stanje na Jadranu započelo je već 27. lipnja 1991. godine sukobom JNA sa Slovenskom teritorijalnom obranom. Tada su brodovi Jadrolinije evakuirali oko 10.000 putnika, uglavnom stranaca s Jadrana. Najviše ih je prevezao trajekt Istra, i to u Trst, a pomagali su u tome i Ilirija te Marko Polo. Već 2. srpnja 1991. godine, poslovodstvo Jadrolinije proglašava radnu obvezu za sve pomorce i ostale djelatnike na kopnu. Uslijedile su pomorske blokade tijekom kojih su brodovi Jadrolinije nerijetko obavljali zadatke za Hrvatsku vojsku, a uspostavljene su i svakodnevne veze sjevera i juga Jadrana. Također, mnoge Jadrolinijine posade nisu poštovale zabranu plovidbe izdanu od strane JRM te bi danju brodovi mirovali u lukama, a potom noću, bez brodskih svjetala, održavali vezu s otocima.

Nakon što je Dubrovnik napadnut s kopna, mora i iz zraka, presjecanjem Jadranske magistrale, jedina veza Dubrovnika s ostatkom Hrvatske bila je plovidba Jadrolinijinih brodova. Dubrovnik je bio bez vode, struje, hrane i lijekova, a u gradu se nalazilo oko 50.000 stanovnika i izbjeglica iz susjednih mjesta. Težnja za pomoći razorenom Dubrovniku kulminirala je u spontanom organiziranju poznatog konvoja Libertas, predvođenog Jadrolinijinom Slavijom. Konvoj je na svojem putovanju pristao u Zadru, Šibeniku, Splitu i Korčuli, postepeno rastući svaki put zahvaljujući pridruživanju mnoštva manjih brodica. Od akcija Jadrolinije u Domovinskom ratu ističe se i uloga u obrani Splita. Nakon brojnih bitaka, Hrvatska ratna mornarica izborila je svoju najveću pobjedu u Domovinskom ratu. Njome je započelo postepeno oslobađanje obale i otoka, a jugoslavenska se ratna mornarica morala povući na otoke Vis i Lastovo, te u Boku Kotorsku.

jadrolinija_foto_arhiva_povijest_domovinski_rat__1_

Ratu je odgovoreno na jedini mogući način i onako kako je Jadrolinija znala – ploveći blokadama usprkos. Najveću su cijenu platila desetorica poginulih pomoraca. Oko osamdeset djelatnika Jadrolinije otišlo je na bojišnicu. Više je brodova oštećeno, a potpuno su izgubljeni trajekti Klimno, Supetar i Kačjak te brod Perast. Osim na brodovima i trajektima, mnogi pomorci i djelatnici Jadrolinije sudjelovali su u obrani Domovine u postrojbama HV. Prisjetimo ih se u nadolazećim danima i iskažimo svoju duboku zahvalnost i poštovanje.

Foto: Jadrolinija

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...