Razvojna agencija PGŽ - PRIGODA inovativnim projektima doprinosi stvaranju kvalitetnih radnih mjesta u PGŽ
Autor: Portal Torpedo 04.12.2024
Prvi korak za sve ambiciozne regije koje vide svoj interes i svoju budućnost u ubiranju plodova zelene transformacije adresiranje je akutne nestašice školovanih i stručnih kadrova u području čistih tehnologija i obnovljivih izvora energije.
Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije nastavlja predstavljati inovativne projekte koja otvaraju nove horizonte u obrazovanju korištenjem novih formata učenja, putam virtualne stvarnosti (VR). Cilj ovih projekata jest poticati interes te razvoj kompetencija i vještina mladih u traženim, kvalitetnim profesijama ključnima za razvoj regionalnog gospodarstva.
Kako bismo ubrzali razvoj sektora naprednih održivih tehnologija (tzv. cleantech), brzorastućeg sektora kvalitetnih radnih mjesta koji se razvija u svijetu zelene i digitalne transformacije, diljem Europe započinje snažan val ulaganja u kompetencije i vještine te pozicioniranje regionalnih ekonomija sa ciljem stvaranja preduvjeta privlačenja ulaganja u zelenu ekonomiju i otvaranja kvalitetnih i dobro plaćenih radnih mjesta, naglašava Vedran Kružić, ravnatelj PRIGODA-e.
Prvi korak za sve ambiciozne regije koje vide svoj interes i svoju budućnost u ubiranju plodova zelene transformacije adresiranje je akutne nestašice školovanih i stručnih kadrova u području čistih tehnologija i obnovljivih izvora energije. Jačanjem sustava unapređenja kvalitete obrazovanja i stjecanja vještina u navedenim tehnologijama ujedno se stvaraju preduvjeti za konkurentnije uključenje naše regije u nove industrije i inovacije na području naprednih tehnologija.
Upravo je regionalni kapacitet poticanja jačanja obrazovanja, kreiranja programa i privlačenja talenata u spomenute profesije, ključ privlačenja ulaganja i stvaranja nove industrije s tisućama kvalitetnih, zelenih i dobro plaćenih radnih mjesta.
Sukladno istraživanjima OECD-a zanimanja koja uključuju visoku razinu tzv. zelenih vještina omogućuju i do 20% više osobne dohotke, sukladno izrazitoj potražnji konkuretnih tvrtki za navedenim profilom zaposlenika. Ljudski resursi, naprednih vještina i kvalitetno obrazovani kadar u održivim obnovljivim tehnologijama, dominantno konkuriraju za sve brojnija novootvorena radna mjesta vezanima uz zelenu transformaciju.
Jednako tako svjedočimo značajnom riziku da svi oni kadrovi koji neće dovoljno ulagati u vlastita znanja, kompetencije i vještine vezane uz prilagodbu i korištenje neprednih i održivih tehnologija, mogu postati žrtve nestajanja određenih zanimanja u zelenoj transformaciji, koju izrazito visokim EU sredstvima namjerava do 2030. financirati Europska unija sukladno važećem Zelenom planu.
Pred nama je vrijeme hitne sustavne modernizacije obrazovnih programa, potrebe značajno unapređenog sustava treninga i dokvalifikacija kako bismo iskoristili trenutak i u navedenoj društvenoj transformaciji intenzivno nastavili s podizanjem svjesnosti na važnost vještina i znanja te postigli značajno opremanje naših kadrova adekvatnim vještinama, poručuje Kružić.
ZAŠTO VIRTUALNA STVARNOST (VR)?
Tehnologije poput VR-a imaju ogroman potencijal transformacije obrazovanja. Jedna od glavnih prednosti VR-a sposobnost je skaliranja edukativnih programa, prilagodba procesa učenja različitim sklonostima i potrebama te omogućavanje učenja u uvjetima koji bi inače bili opasni, nepraktični ili skupi. Virtualna stvarnost također omogućuje jačanje osjećaja prisutnosti i interakcije, poštovanja protokola, pravila i procesa, čineći učenje dinamičnijim i učinkovitijim te najbitnije, sigurnim, atraktivnim i pozitivnim iskustvom.
Korištenje navedene tehnologije nije samo korak prema modernizaciji obrazovanja, već i konkretan način omogućavanja kvalitetnijeg povezivanja teorijskog znanja s realnim situacijama i procesima ključnih zanimanja, povećavajući spremnost i stručnost u budućem radnom okruženju.
VR ALAT ZA POSTAVLJANJE FOTONAPONSKE INFRASTRUKTURE
U suradnji sa Srednjom školom za elektrotehniku i računalstvo u Rijeci te mladom tvrtkom Adricom Innovative 3D Solutions d.o.o. iz Rijeke, razvijen je inovativni VR alat koji korisnicima omogućuje simulaciju stvarnih uvjeta rada pri instalaciji solarnih elektrana. Riječ je o prvom takvom VR alatu u Hrvatskoj namijenjenom razvoju vještina u području instalacije solarnih elektrana. Voditelj inovativnih obrazovnih projekata i novih formata učenja u Razvojnoj agenciji je Ivan Moher, međunarodni ekspert za pripremu i provedbu EU projekata.
Alat je namijenjen učenicima i studentima, polaznicima programa učenja i prekvalifikacija te svim zainteresiranim osobama koje žele steći praktične vještine u ovom rastućem sektoru. Ova tehnologija posebno je značajna jer omogućuje sigurno učenje u kontroliranom virtualnom okruženju, eliminirajući rizike povezane s radom na visinama ili u složenim situacijama.
Prema izvješću Međunarodne organizacije rada (ILO), sektor obnovljivih izvora energije dosegao je brojku od 16,2 milijuna zaposlenih, od čega je solarna energija najveći poslodavac s 7,1 milijun radnih mjesta. Procjene govore da će globalni sektor obnovljivih izvora energije do 2030. godine zapošljavati 39 milijuna ljudi. Alat koji je osmislila i razvila Razvojna agencija PGŽ - PRIGODA pridonosi osposobljavanju učenika i stručnjaka za ovu brzorastuću industriju i promiče održivi razvoj.
NOVI PROJEKT: VR ALAT ZA UČENJE ANATOMIJE LJUDSKOG TIJELA
U suradnji s Medicinskom školom u Rijeci tijekom 2024. započet je novi inovativni projekt. U postupku je razvoj inovativnog VR alata koji omogućuje korisnicima detaljno i praktično učenje i istraživanje anatomije ljudskog tijela. Ovaj alat pruža jedinstvenu priliku za interaktivno učenje, omogućujući korisnicima da u realističnom trodimenzionalnom okruženju istražuju složene strukture ljudskog organizma od kosti i skeleta, mišića i vezivnog tkiva, unutarnjih organa do krvožilnog sustava. Osim anatomskih struktura alat će pružiti i mogućnost određenih scenarija kako bi se korisnici mogli čim bolje pripremiti na stvarne kliničke situacije. Ovaj alat značajno smanjuje potrebu za skupim anatomskim modelima ili laboratorijskim resursima, čineći kvalitetnu edukaciju dostupnijom i prilagodljivijom. Također, omogućuje učenicima da kroz dinamičan i praktičan pristup steknu duboko razumijevanje anatomije i pripreme se za karijeru u medicini i zdravstvenoj skrbi.
ULOGA RAZVOJNE AGNECIJE – PRIGODA U DIGITALNOJ TRANSFORMACIJI OBRAZOVANJA
Sektor Zelenog rasta jedan je od pet ključnih sektora Plana industrijske tranzicije Jadranske Hrvatske do 2030. godine. Navedenim programom na području PGŽ-a koordinira Regionalna razvojna agencija – PRIGODA. Plan je konsenzusom potvrdilo svih 7 županija Jadranske Hrvatske te je za projekte razvoja industrije u navedenom programu osigurano 140 milijuna €. Zelene tehnologije za energiju i održivi okoliš čine posebno prepoznatu ključnu industrijsku nišu te nam predstoji značajno ulaganje u konkretna zanimanja kako bismo kao regija ostali konkurentni i suočili se s globalnim tehnološkim izazovima i konkurencijom na području otvaranja kvalitetnih poslova.
Spomenuti projekti potvrđuju predanost PRIGODA-e i podršku Primorsko-goranske županije razvoju inovacija koje imaju trajni utjecaj na kvalitetu obrazovanja i zapošljivosti mladih u našoj regiji. Kroz implementaciju navedenih alata stvara se doprinos jačanju kapaciteta škola, stvaranju novih mogućnosti za učenike te podršci industrijama budućnosti poput zelene ekonomije i zdravstvene skrbi. Izrada inovativnih obrazovnih sadržaja također je prigoda pokretanja regionalne kreativne industrije prvenstvano stvarajući potražnju sadržaja, nove ponude kroz transformaciju formata učenja u školama koje se moraju početi prilagođavati formatima učenja novih generacija polaznika, zaključuje Kružić.
Pozivamo vas da aktivnosti Razvojne agencije PGŽ pratite na portalu www.prigoda.hr.