Revitalizacija obalnih gradova: Projekt Re-Value u Rijeci kao inspiracija za održivost
Autor: Nikola Cvjetović 05.11.2024
Rijeka se kao domaćin, predstavila u najboljem svjetlu, ne samo kao grad bogate industrijske baštine već i kao mjesto gdje se inovativni urbani projekti susreću s entuzijastičnim inicijativama zajednice koje zajednički grade održivu i klimatski neutralnu budućnost.
Rijeka - U sklopu EU projekta Re-Value na kojem je Grad Rijeka jedan od partnera, u Rijeci se 29. i 30. listopada održao studijski posjet predstavnika gradova partnera projekta.
Rijeka se kao domaćin, predstavila u najboljem svjetlu, ne samo kao grad bogate industrijske baštine već i kao mjesto gdje se inovativni urbani projekti susreću s entuzijastičnim inicijativama zajednice koje zajednički grade održivu i klimatski neutralnu budućnost. Gosti su imali priliku dublje upoznati Rijeku – grad na obali koji nosi specifične izazove i prilike, dok kroz ovakve projekte gradi viziju grada ugodnog za život i prilagođenog budućim generacijama.
Projekt Re-Value temelji se na partnerstvu devet priobalnih europskih gradova i europskih organizacija koje rade na tome da urbanu tranziciju učine mogućom za sve. Projekt se bavi ukazivanjem na to kako uskladiti klimatsku neutralnost i urbanu kvalitetu, povezivanjem gradova sa obalom, jačanjem zajedničkih dobrobiti i ublažavanjem potencijalnih negativnih utjecaja. Olesund u Norveškoj, Bruges u Belgiji, Burgas u Bugarskoj i Rimini u Italiji prezentiraju svoj primjer kako se integriranim urbanim planiranjem i dizajnom može optimalno postići klimatska neutralnost te značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova do 2030. godine. Pored ovih gradova, Cascais u Portugalu, Constanţa u Rumunjskoj, Izmir u Turskoj, Pisek u Češkoj i Rijeka, uče, reproduciraju i razvijaju vlastite participativne priče, scenarije temeljene na podacima te financijske i partnerske modele o integriranom urbanom planiranju i dizajnu kako bi ubrzali svoj put ka klimatskoj neutralnosti. Partnerstvom koordinira Norveško sveučilište za znanost i tehnologiju (NTNU) i financira ga Program za istraživanje i inovacije Europske unije Horizon Europe.
Prvi dan posjeta bio je posvećen istraživanju riječkih zgrada i prostora koji predstavljaju simboličke i stvarne točke transformacije grada. Susret u Dječjoj kući, smještenoj u obnovljenom kompleksu Benčić, bio je savršena polazna točka. U tom prostoru, sudionici su osjetili spoj povijesne arhitekture i suvremenog kulturnog sadržaja – idealnog primjera kako se stare strukture mogu reanimirati i prilagoditi novim, društveno korisnim ulogama. Dječja kuća, koja spaja umjetnost, edukaciju i arhitekturu, postala je simbol riječke spremnosti za transformaciju. Na uvodnom predavanju, Suzana Belošević Romac iz Grada Rijeke izrazila je dobrodošlicu u ime domaćina, naglasivši važnost ovog susreta u širenju ideja o urbanoj tranziciji i uključivosti.
Predavanja renomiranih stručnjaka, poput Dinka Peračića i Marina Nižića, dodatno su upotpunila dojam. Peračić je govorio o integraciji arhitekture, kulturnog aktivizma i participativnog urbanog dizajna, dok je Nižić predstavio projekte koji se bave oživljavanjem riječkih prostora u svrhu jačanja zajednice. Sudionici su potom krenuli u obilazak Dječje kuće i Muzeja grada Rijeke, otkrivajući slojeve povijesti i priče koje su oblikovale riječki identitet. Na ručku na krovu Dječje kuće, s predivnim pogledom na grad, predstavnici iz Sladovna Písek – Adam Langer i Anete Soldátová – prikazali su umjetničku misiju doživljaja prostora kroz pet osjetila.
U popodnevnim satima, gosti su nastavili istraživanje uzduž riječke obale, posjetivši industrijsku baštinu Rijeke i otkrivajući kako grad uspješno balansira između modernih potreba i očuvanja kulturne baštine. Vodeći ih kroz zgradu IVEX-a, prostor posvećen budućnosti i povezivanju urbanog identiteta s kreativnim industrijama, domaćini su naglasili važnost održivog razvoja u kontekstu očuvanja. Posebnu inspiraciju sudionici su pronašli u radionici o pripovijedanju koju je vodila Ida Križaj Leko, gdje su svi bili pozvani dijeliti priče o transformaciji Rijeke u budućnosti.
Drugi dan bio je posvećen ljudima, aktivnoj participaciji zajednice u oblikovanju urbanih politika i procesima donošenja odluka. Program je otvoren u RiHubu, koji je postao riječki centar za urbane inicijative i aktivizam. Na uvodnom predavanju, Allison Wildman i Suzana Belošević Romac naglasile su važnost urbanih politika usmjerenih na prirodni okoliš, uključujući zaštitu riječkih rijeka i povezanost s urbanim prostorima. Stručnjaci poput dr. Viole Marx iz Dundeea i Joãoa Dinisa iz Cascais Ambiente, predstavili su uspješne projekte svojih gradova i ideje koje se mogu primijeniti u različitim urbanim sredinama.
Jedan od najzanimljivijih dijelova programa bila je poster izložba u formi „speed datinga“, gdje su sudionici imali priliku u kratkim razgovorima predstaviti inicijative svojih gradova i raspraviti ideje. Tako su nastale živopisne razmjene mišljenja i uspostavljeni novi kontakti, a uz to su svi dobili i korisne povratne informacije. Radionica pod nazivom „Perspektive iz Rijeke“ donijela je uvid u lokalne inicijative i projekte kojima Rijeka radi na uključivanju zajednice i promociji održivog razvoja. Predstavnici grada, među kojima i Tanja Kalčić i Tanja Badanjak, predstavili su projekte kojima Rijeka nastoji odgovoriti na izazove klimatskih promjena i unaprijediti kvalitetu života za sve građane.
Uslijedila je inspirativna šetnja uz rijeku Rječinu, vođena od strane Suzane Belošević, koja je dodatno pojasnila važnost očuvanja prirodnih resursa za održivi razvoj grada. Program se zaključio u Sinergani, gdje je NTNU organizirao radionicu „Knowledge Cafe“, posvećenu izradi projekata s naglaskom na inovacije i klimatski neutralne inicijative. Posjet Rijeci završio uz slam poeziju i zabavni kviz, koji su vodili Allison Wildman i Fanny Chevalier iz ICLEI-a, čime je stvorena ugodna atmosfera za opuštanje i daljnje povezivanje među sudionicima.
Ovaj je posjet ostavio snažan dojam na sve prisutne, pokazavši im Rijeku kao grad koji uspješno balansira tradiciju i inovacije, obalu i urbanitet, povijest i budućnost. Gosti su otišli inspirirani, puni novih ideja i sa sviješću da dijele zajednički cilj: stvoriti održive i ugodne gradove za sve građane. Rijeka je svojim primjerom dokazala da je transformacija moguća uz pravi spoj povijesti, ljudi i vizije koja ujedinjuje prošlost i budućnost.