Riječke plaže spremne za sezonu kupanja
Autor: Marina Pauletić 14.06.2023
Grad Rijeka održava 21 plažu, od toga 12 plaža na Kantridi i Kostabeli, a 9 na Pećinama. Ukupna površina plaža je nešto veća od 90 tisuća m2.
Rijeka - Riječke plaže, na kojima su izvedeni potrebni pripremni radovi i čišćenje, kao i prva uzorkovanja kvalitete mora za kupanje, spremne su za sezonu kupnja, rečeno je na gradonačelnikovom kolegiju.
Ispitivanje kakvoće mora za kupanje svake godine od sredine svibnja do rujna provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a sve godine. U ovoj godini provedena su prva dva uzorkovanja pokazala su izvrsnu kvalitetu mora za kupanje na većini plaža – u prvom uzorkovanju provedenom polovicom svibnja kvaliteta mora na plaža Grčevo i Ružićevo ocijenjena je dobrom, dok je u drugom uzorkovanju, provedenom početkom lipnja, ocjenu dobro dobila jedino plaža Kantrida – istok.
Radi se o pojedinačnim ocjenama, kojima se more razvrstava kao izvrsno, dobro i zadovoljavajuće, dok se na temelju godišnje i konačne ocjene more razvrstava kao izvrsno, dobro, zadovoljavajuće i nezadovoljavajuće. Kako je kazala privremena pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković, hrvatski propisi su stroži od europske direktive, pa tako ocjena nezadovoljavajuće po hrvatskim propisima i dalje znači zadovoljavajuću kvalitetu po europskoj direktivi.
Kakvoća mora u 2022. godini na većini riječkih plaža ocijenjena izvrsnom
U 2022. godini more na riječkim plažama se ispitivalo između 16. svibnja i 21. rujna, a na 22 mjerne točke su ocijenjena 224 uzoraka.
Kakvoća mora tijekom mjerenja u 2022. godini na većini riječkih plaža (86,16%) ocjenjena je pojedinačnom ocjenom izvrsno, dobru kakvoću mora pokazalo je 5,36% uzoraka (po jedan uzorak s plaža Grčevo, Sablićevo, Kantrida- Rekreacijski centar 3. maj, Kantrida – istok, Kantrida – Dječja bolnica, Bivio – Rekreacijski centar, te više uzoraka s plaža Kantrida – Vila Nora, Kantrida – bazen istok i Preluk – zapad), ocjenu zadovoljavajuće ima 8,04% uzoraka (po jedan uzorak s plaža Sablićevo, Kantrida – Vila Nora, Kantrida – Dječja bolnica, Bivio – Dom umirovljenika, Bivio – plaža, Bivio – Skalete, Kantrida – bazen zapad, te više uzoraka s plaža Kantrida – Rekreacijski centar 3. maj, Kantrida – zapad, Kantrida – istok i Preluk – zapad), a ocjenu nezadovoljavajuće ima 0,45% uzoraka (jedan uzorak s plaže Kantrida – zapad).
Najproblematičnije riječke plaže tj. one koje imaju povećano mikrobiološko opterećenje prethodnih su godina bile plaže na području Kantride, na obalnoj liniji od plaže Dom umirovljenika do Rekreacijskog centra 3. maj. Naime, područje Kantride karakterizirano je većim brojem priobalnih izvora putem kojih se, zajedno s neposrednim dreniranjem oborinskih voda prema moru, intenzivira prijenos onečišćenja dospjelih u podzemlje uslijed neadekvatne odvodnje oborinskih i otpadnih voda ovog dijela grada.
Tijekom 2022. godine na području gradskih plaža zabilježeno je jedno kratkotrajno onečišćenje na lokaciji Kantrida – zapad, koje nije bilo povezano s aktivnošću priobalnih izvora. Uzorkovanja koja su uslijedila bila su zadovoljavajuće kakvoće, zbog čega nije bilo potrebe za postavljanjem table o zabrani kupanja. Iznenadna onečišćenja nisu zabilježena.
„Kad bi u pet godina konačna ocjena bila nezadovoljavajuća, trebalo bi se na najmanje godinu dana zabraniti kupanje, međutim tih situacija u Rijeci nemamo i možemo biti izuzetno zadovoljni da se naši građani mogu kupati bez problema u jednom velikom gradu kao što je Rijeka“, poručila je privremena pročelnica Mušković.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović istaknuo je kako ga veseli što je more izvrsne kakvoće na velikoj većini plaža, kako u protekloj godini, tako i nakon prva dva uzorkovanja u ovoj godini.
„Ulaganja u plaže i sadržaje koji se odnose na sezonu kupanja zasigurno pridonose tome da riječke plaže budu privlačne ne samo Riječankama i Riječanima, već da ujedno predstavljaju turistički adut za mnogobrojne posjetitelje koji dolaze u naš grad“, poručio je gradonačelnik Filipović.
Čišćenje i održavanje plaža kao priprema za sezonu kupanja
Grad Rijeka održava 21 plažu, od toga 12 plaža na Kantridi i Kostabeli, a 9 na Pećinama. Ukupna površina plaža je nešto veća od 90 tisuća m2.
Govoreći o održavanju plaža i aktivnostima na osiguranju sportsko-rekreacijskih i ugostiteljskih sadržaja na plažama uoči sezone kupanja, privremena pročelnica Upravnog odjela za komunalni sustav i promet Maja Malnar istaknula je kako je većina planiranih pripremnih radnji dovršena, a broj sadržaja na riječkim plažama veći nego proteklih godina.
Sukladno Planu upravljanja pomorskim dobrom za 2023. godinu osigurano je 158.950,00 eura, a sukladno Programu održavanja komunalne infrastrukture (iz sredstava komunalne naknade) osigurano je 144.850,00 eura, što ukupno iznosi 303.800,00 eura za održavanje plaža.
Radovi uključuju, primjerice, dohranjivanje plaža šljunkom, održavanje objekata i opreme poput nužnika, tuševa, kabina za presvlačenje, sportske opreme ili pak rampi za ulazak u more za osobe s invaliditetom, građevinsko-obrtničke radove za sigurno korištenje plaža i prilaza plažama i sl.
Posebna pažnja se posvećuje plažama za osobe s invaliditetom
Posebna se pažnja posvećuje plažama za osobe s invaliditetom. Kako bi osobama s invaliditetom bilo omogućeno jednostavno kretanje i korištenje prostora, uređuju se plažni sadržaji ali i prilazni put Plaži Kostanj. Na plaži Kostanj ugrađen je novi Aqualifter – pomagalo za osobe s invaliditetom. Riječ je o automatiziranom pomagalu koji na siguran način omogućava osobama s invaliditetom samostalan ulazak i izlazak iz vode. Također, u visokoj fazi gotovosti je i izvedba nove rampe iz razloga što je postojeća razbijena pod utjecajem valova krajem prošle sezone kupanja, a sve kako bi se olakšao ulaz u more slabo pokretnih osoba.
Također, izvedeni su radovi dodatne prilagodbe krajnje zapadnog platoa plaže Ploče osobama s invaliditetom, i to na način da su izvršeni radovi produljenja spusta za ulaz u more s tri podesta i novim rukohvatima, izvedena su tri nadvišena sunčališta, betonske klupe i svlačionica za osobe s invaliditetom.
Uređuje se sanitarni čvor na prostoru bivšeg kampa Preluk
U sklopu uređenja plažnog pojas bivšeg kampa Preluk, završeni su radovi na saniranju oštećenja i privođenja namjeni sanitarnog čvora. Također, obavlja se košnja sa skupljanjem otpada, dohrana plaže šljunkom, postavljaju se klupe i fitness sprava, a ove godine po prvi puta će se postaviti pomični stupići za sprječavanje neovlaštenih ulaska vozila na površinu bivšeg kampa.
„Iznimno mi je drago što je saniran sanitarni čvor na prostoru bivšeg kampa Preluk i što će se prostor djelomično ograditi, kako bi se neodgovorne vozače spriječilo da parkiraju u pojasu kampa, gdje to sigurno nije primjereno. U visokoj fazi gotovosti je i projekt za uređenje čitave rekreacijske zone, što možda nećemo stići u ovoj godini, ali izrađujemo dokumentaciju kako bi se i taj dio adekvatno uredio i bio još primjereniji i ljepši za korištenje našim sugrađanima, koji u velikoj mjeri koriste blagodati života uz more“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Na šetnici Lungomare su sanirana oštećenja nastala utjecajem juga i udara valova te je pritom izveden novi pristup moru betonskim stepeništem s rukohvatom, a izvedeni su i radovi sanacije oštećenja mosta i proširenja staze sa ugradnjom rukohvata na plaži Vila Olga. Ovogodišnji radovi uključuju i prioritetnu sanacije plaža, odnosno izradu nastavka staze uz plažu Vila Nora, sanaciju oštećenja na plaži Akademija te izrada obalnog zida uz rampu na plaži Igralište.
S ciljem osiguravanja sigurnog korištenja plaža na Pećinama, izvršeni su radovi sveobuhvatne sanacije stjenskog pokosa na plažama Sablićevo i Glavanovo.
Čišćenje plaža podrazumijeva jednokratno čišćenje plaža uoči sezone od krupnog i sitnog otpada uoči sezone kupanja, a tijekom sezone kupanja svakodnevno čišćenje plaža, pražnjenje košarica za otpad, kao i održavanje čistoće sanitarnih čvorova i kabina za presvlačenje.
Što se tiče osiguravanja sportsko-rekreacijskih i ugostiteljskih sadržaja, trenutno je izdano 37 koncesijskih odobrenja. Postoji mogućnost da ponuda bude još i bogatija, budući da izdavanje koncesijskog odobrenja nije ograničeno rokom.