Rijeka domaćin dvodnevne radionice o urbanom razvoju i građanskom sudjelovanju

Autor: Marina Pauletić 20.08.2025

INURA_program_

Kroz predstavljanje urbanih i kulturnih inicijativa, koje je vodila Jana Perković, a potom i šetnju gradom, predstavnici mreže INURA prvog dana programa imali su priliku upoznati se s Rijekom i gradskom aktivističkom scenom, dok se program drugog dana fokusirao na raspravu o načinima, modelima i metodama uključivanja građana u planiranje grada.

Rijeka – U Rijeci je održan dvodnevni program globalne mreže INURA (International Network for Urban Research and Action), u suradnji s DeltaLabom – Centrom za urbanu tranziciju, urbanizam i arhitekturu. Tema programa bila je urbani razvoj s posebnim naglaskom na uključivanje građana u planiranje grada.

Radionice i prateći program okupili su međunarodne stručnjake za urbanizam i razvoj gradova, lokalne aktiviste, kulturne radnike, članove mjesnih odbora i predstavnike Grada Rijeke. Cilj je bio razmjena iskustava, jačanje participativnih modela urbanog razvoja i povezivanje Rijeke s međunarodnom mrežom INURA, koja djeluje od 1991. godine i okuplja stručnjake iz više od 150 gradova na svim kontinentima.

Kroz predstavljanje urbanih i kulturnih inicijativa, koje je vodila Jana Perković, a potom i šetnju gradom, predstavnici mreže INURA prvog dana programa imali su priliku upoznati se s Rijekom i gradskom aktivističkom scenom, dok se program drugog dana fokusirao na raspravu o načinima, modelima i metodama uključivanja građana u planiranje grada.

Uoči programa drugog dana Richarda Wolffa, suosnivača INURA-e, primio je zamjenik gradonačelnice Rijeke Aleksandar-Saša Milaković sa suradnicima. Na prijemu u Gradu Rijeci bili su i Jana Perković, urbanistica i doktorandica na Melbourne Centre for Cities pri Sveučilištu u Melbourneu, kao i članovi Gradskog vijeća Grada Rijeke Maša Magzan i Marin Račić.

Urbanist i sociolog Richard Wolff, jedan je od suosnivača mreže INURA. Dugogodišnji je predavač na Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften (ZHAW), jednom je od vodećih sveučilišta primijenjenih znanosti u Švicarskoj, u području urbanog razvoja. Wolff ima veliko iskustvo u povezivanju civilnog društva, akademskog sektora i lokalne vlasti – naime, osim što je aktivist te predavač, imao je priliku sagledati razvoj grada kao predstavnik izvršne gradske vlasti od 2013. do 2022. godine zadužen za sigurnost, infrastrukturu, javni prijevoz i održivi razvoj.

Zamjenik gradonačelnice Milaković istaknuo je kako su iskustva međunarodnih stručnjaka dragocjena za Rijeku, osobito u rješavanju izazova poput prostorne skučenosti grada i potrebe za osiguravanjem priuštivog stanovanja.
Rijeka ima velike potencijale, ali i izazove, te da je suradnja vlasti i građana najzahtjevniji, ali i najuspješniji model urbanog razvoja koji kvalitetno odgovora na potrebe društva.

Nakon susreta u Gradu Rijeci, održane su dvije radionice, na kojima su, između ostalih, sudjelovali predstavnici upravnih odjela i mjesnih odbora Grada Rijeke, predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke Robert Kurelić i vijećnici Maša Magzan, Marin Račić, Višnja Jelenčić te Leonardo Matković. Na prvoj radnici Wolff je predstavio izazove i uspjehe na putu od aktivizma do rada u gradskoj vlasti Züricha, uz fokus na švicarski model direktne demokracije. Tema popodnevnog dijela programa bilo je građansko sudjelovanje u urbanom razvoju.

INURA je globalna mreža istraživača, urbanista, arhitekata, aktivista i predstavnika lokalnih zajednica koja od 1991. godine okuplja stručnjake 150 gradova na svim kontinentima. Mreža se bavi pitanjima urbanog razvoja, društvene pravde, održivosti, kulture i zaštite javnog prostora, te ima snažan fokus na razmjenu znanja i povezivanje gradova kroz projekte i akcije.
Uključivanje Rijeke u mrežu INURA jača međunarodne veze, otvara mogućnosti za međunarodne projekte i suradnje, uključujući potencijale za EU financiranje i razvoj novih lokalnih inicijativa te doprinosi stvaranju grada po mjeri svojih građana. Sudjelovanje u mreži INURA omogućava promociju inovativnih praksi iz Rijeke kroz suradnju s gradovima i stručnjacima iz cijelog svijeta, čime se grad pozicionira kao prosperitetan mediteranski grad sa suvremenim urbanim politikama.

Sudjelovanje u radu mreže pruža i pristup stručnim znanjima. Izravna razmjena iskustava s vodećim istraživačima, arhitektima, urbanistima i aktivistima, omogućava uvođenje učinkovitih i provjerenih rješenja.

Edukacije, radionice i primjena participativnih metoda planiranja povećat će uključenosti građana u procese odlučivanja. Primjenom primjera dobre prakse iz drugih gradova na lokalne potrebe omogućit će se razvoj održivih urbanih politika, s naglaskom na okolišnu održivost, društvenu jednakost i kvalitetu života. Uključivanje Grada Rijeke u mrežu INURA imat će dugoročne koristi – inovativan, transparentan i inkluzivan model razvoja gradskih prostora, vođen potrebama građana i međunarodnim standardima.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...