Rijeka kao dio globalnog i nacionalnog iskoraka na području medicinske genetike

Autor: Marina Pauletić 04.07.2023

Dragan_Primorac_sa_suradnicima_na_press_konferenciji_u_Rijeci

Uvaženi stručnjaci u KBC-u Rijeka predstavili program specijalizacija iz medicinske genetike i njenu ulogu u kliničkoj praksi.

Rijeka - Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u KBC-u Rijeka najavljeno je pokretanje Nacionalnog programa specijalizacija iz medicinske genetike s naglaskom na ulogu KBC-a Rijeka i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, koji su odnedavna uključeni u provedbu dijela spomenutog Nacionalnog programa.

Na predstavljanju teme medicinske genetike i Rijeke kao dijela globalnog i povijesnog nacionalnog iskoraka nazočili su predsjednik Hrvatskog društva za humanu genetiku, predsjednik Hrvatskog društva za personaliziranu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i predsjednik Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sveta Katarina prof. dr. sc. Dragan Primorac, ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. sc. Alen Ružić uz članove Uprave bolnice, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Goran Hauser te članovi Upravnog odbora Hrvatskog društva za humanu genetiku prof. dr. sc. Darko Antičević i izv. prof. dr. sc. Saša Missoni te član Hrvatskog društva za humanu genetiku dr. Petar Brlek.

Neke od naglašenih tema bile su i značaj specijalizacije iz medicinske genetike za razvoj ukupnog hrvatskog zdravstva i koncepta personalizirane medicine, bliska suradnja Specijalne bolnice Sveta Katarina i KBC-a Rijeka na području genetike i drugih medicinskih specijalnosti te povijesni ulazak hrvatske medicinske genetike u European Union of Medical Specialities – Section of medical genetics, s ciljem harmonizacije edukacije iz medicinske genetike u EU.

„KBC Rijeka je ponosan što ima priliku surađivati i biti dio šireg tima ove značajne priče koja će se utkati u budućnost svih nas i naših budućih pokoljenja. S jedne strane otvara se mogućnost novih i naprednijih kliničkih usluga u najširem rasponu kliničkih disciplina, s druge strane početak nove specijalizacije iz medicinske genetike stvara okvire za privlačenje najkvalitetnijih kadrova i jačanje ustanove koja će pacijentima omogućiti najnovije metode liječenja“, rekao je prof. dr. Alen Ružić.

Prof. dr. Goran Hauser istaknuo je kako je područje medicinske genetike u srži Medicinskog fakulteta u Rijeci jer je prije 70 godina s osnutkom ustanove paralelno započela i djelatnost medicinske genetike, tada kao program praćenje trudnica i djece oboljelih od genetskih bolesti. Na fakultetskom Zavodu za medicinsku biologiju i genetiku genetska se testiranja provode dugi niz godina, a specijalizacija iz genetske medicine je nešto čemu u ustanovi duže vrijeme teže i što im je trebalo kao novi stručni iskorak.

„Danas moramo biti svjesni kako nema budućnosti medicine bez razumijevanja molekularne dijagnostike. Ono što smo započeli je jedan potpuno novi projekt, jer ljudski genom determinira našu budućnost. Budući specijalizanti radit će po sukladnom programu medicinske genetike svih članica Europske unije, a iznimo značajno je kako će se dio edukacije omogućiti na vodećim svjetskim institucijama“, između ostalog je naglasio prof. dr. Dragan Primorac.

Na press konferenciji najavljena je i do sada najsveobuhvatnija knjiga iz područja medicinske genetike „Medicinska genetika u kliničkoj praksi“, urednika prof. dr. sc. Dragana Primorca, u čijem pisanju sudjeluje stotinjak liječnika i znanstvenika i koja će biti temelj edukacijskim procesima za buduće specijalizante medicinske genetike. Posebno je značajno da su u pisanju knjige sudjelovali znanstvenici i liječnici KBC-a Rijeka i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a nakon hrvatskog izdanja s nakladnikom se dogovara i engleski prijevod knjige za svjetsko tržište.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...