Što ja to istražujem: dva intrigantna predavanja o umjetnoj inteligenciji i nanotehnologiji u Gradskoj knjižnici Rijeka
Autor: Nikola Cvjetović 28.10.2024
U 18 sati predavanje „Mikro i nanotehnologije: tehnološka revolucija za bolju budućnost” održat će Saša Zelenika, a u 19 sati predavanje „Što se krije u pozadini umjetne inteligencije?” održat će Rok Piltaver.
Rijeka - U srijedu 30. 10. od 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka u „Benčiću” u sklopu ciklusa „Što ja to istražujem” održat će se dva susreta na temu novih tehnologija i umjetne inteligencije. U 18 sati predavanje „Mikro i nanotehnologije: tehnološka revolucija za bolju budućnost” održat će Saša Zelenika, a u 19 sati predavanje „Što se krije u pozadini umjetne inteligencije?” održat će Rok Piltaver.
Aktivnost se organizira u okviru projekta Reconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0 financiranog sredstvima Europske unije u okviru HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01 poziva. Broj ugovora: 101162569.
Zaklada Sveučilišta u Rijeci i Centar za popularizaciju i promociju znanosti uz partnersku potporu Gradske knjižnice Rijeka ove će jeseni novu zgradu knjižnice ispuniti zanimljivim predavanjima kojima će znanstvenici riječkog Sveučilišta približiti najnovije spoznaje o predmetima svojih istraživanja.
Mikro i nanotehnologije: tehnološka revolucija za bolju budućnost
Ljudi su danas suočeni s mnogim izazovima (klimatske promjene, zdravstveni problemi i sl.). U prezentaciji će se prikazati najnovija postignuća na području naprednih mikro- i nanotehnoloških struktura i proizvoda koji se razvijaju u svijetu te na Sveučilištu u Rijeci kako bi se pokazali načini na koje razvoj znanosti i tehnologije omogućuju sustavni i strukturirani pristup ublažavanju i rješavanju takvih izazova.
Saša Zelenika diplomirao je na Tehničkom fakultetu u Rijeci a doktorirao je na Politehničkom sveučilištu u Torinu u Italiji. Bio je voditelj Odjela strojarskih znanosti na Paul Scherrer institutu u Švicarskoj. Od 2004. je nastavnik na Tehničkom fakultetu u Rijeci (od 2015. redoviti profesor u trajnom izboru), gdje je bio pomoćnik dekana, predstojnik zavoda te je bio i jest voditelj Laboratorija za precizno inženjerstvo. Od 2012. - 2014. je bio pomoćnik te zamjenik ministra pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Vlade RH. Trenutačno je prorektor za strateške projekte (prethodno: pomoćnik rektorice) Sveučilišta u Rijeci.
Znanstveno se bavi preciznim inženjerstvom te tehnologijom mikro- i nanosustava. Vrlo je aktivan u popularizaciji znanosti.
Prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Što se krije u pozadini umjetne inteligencije?
Arthur C. Clarke je rekao da je svaka dovoljno napredna tehnologija neodvojiva od magije. To je slučaj i s modernom umjetnom inteligencijom koja je pretvorila jučerašnju znanstvenu fantastiku u današnju stvarnost.
Međutim, umjetna inteligencija se razvija već desetljećima i postala je sastavni dio naše svakodnevice. Ovo predavanje će vas povesti na putovanje kroz više primjera primjene umjetne inteligencije koje često koristimo. Objasniti ćemo osnovne principe i razumjeti kako rade pojedini algoritmi umjetne inteligencije. Budite dio ove uzbudljive avanture i otkrijte kako umjetna inteligencija mijenja način na koji živimo i radimo.
Rok Piltaver bio je fasciniran računalima još od mladosti, što ga je dovelo do studija računarstva i istraživačkog rada u području umjetne inteligencije na Institutu Jožef Stefan u Ljubljani. Sudjelovao je u razvoju inteligentnih sustava koji prepoznaju promjene u zdravstvenom stanju starijih osoba, vrata koja prepoznaju osobe, robota koji uči od ljudi, sustava za preporuku i planiranje izleta te pametnog doma koji se prilagođava preferencijama stanara. U doktoratu se fokusirao na razumljivost modela strojnog učenja. Kako bi stekao iskustvo s podatcima velikog obujma, 4 godine je radio kao podatkovni inženjer u uspješnom start-up poduzeću.
Proteklih 5 godina radi kao podatkovni znanstvenik u poduzeću Outfit7 gdje pomoću podataka optimizira neke od najpopularnijih mobilnih igara na svijetu te je zadužen za razvoj sustava poput spajanja i rangiranja igrača te personalizacije. Je dugogodišnji supredsjednik Slovenske konferencije o umjetnoj inteligenciji i aktivan član lokalne zajednice podatkovnih znanstvenika. Nedavno je postao naslovni docent na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija u Rijeci gdje predaje o podatkovno intenzivnim aplikacijama.
Prijave se primaju putem obrasca ovdje.