Svečanom akademijom obilježen Dan antifašističke borbe
Autor: Andrea Načinović 21.06.2022
Gradonačelnik Filipović u svom je govoru istaknuo da je Rijeka utvrda tolerancije u Hrvatskoj.
Rijeka - “Proslavom Dana antifašističke borbe odajemo zahvalnost generaciji hrvatskih antifašista koji su ispisali svijetle stranice hrvatske povijesti i antifašističke borbe u Europi. Zlo fašizma moramo uništiti u korijenu, a isključivosti koje se događaju u svijetu nas uvijek vraćaju na početak”, izjavio je župan Komadina na Svečanoj akademiji povodom Dana antifašističke borbe održane u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.
Naglasio je da je narod našeg lijepog kraja dokazao da je suživot različitosti moguć ali uz duboko poštovanje svačijeg vjerskog ili nacionalnog integritete, jezika i kulture.
“Ovo je bio i ostao kraj koji zna da vlastitu slobodu mjerimo količinom slobode koji imaju i svi drugi oko nas. Zato moramo reagirati na sve što našu državu svjetonazorski gura unatrag, upozoravati na nedopustivost koketiranja s ekstremizmom bilo koje vrste, na svaku poruku mržnje i glasno prozvati sve one koji ugrožavaju i dovode u pitanje prava manjina, prava žena, djece invalida, starih i nemoćnih. Hrvatska mora postati zrela država zrele demokracije”, dodao je župan Komadina.
Prigodne govore održali su, uz župana Komadinu, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije Dinko Tamarut.
Predsjednik SABA PGŽ Dinko Tamarut podsjetio je na okolnosti u kojima je osnovan prvi partizanski odred u okupiranoj Europi prije 81 godinu te, mjesec dana kasnije, osnivanje partizanskog odreda “Božo Vidas – Vuk” na Tuhobiću.
“Danas, toliko godina kasnije, u savezničkoj i antifašističkoj Europi ponovno se ratuje. Pogibaju djeca i starci, a milijuni su pobjegli iz svojih domova. Ponosni smo na našu antifašističku povijest i nikada nećemo zaboraviti naše partizane, borbu i sve žrtve pale za slobodu. Antifašizam je prošlost našeg kraja, ali i sadašnjost i budućnost”, rekao je Tamarut.
Gradonačelnik Filipović u svom je govoru istaknuo da je Rijeka utvrda tolerancije u Hrvatskoj i dodao: “Pozivam antifašiste Rijeke i sve naše građane, a posebice mlade: Neka Rijeka i dalje bude glas savjest u Hrvatskoj! Budimo glasni kada ukazujemo na društvene nepravde, budimo još glasniji kada osuđujemo one koji ponižavaju ili obespravljuju druge. Pokažimo svima da je Rijeka drugačiji grad, antifašistički grad, grad tolerancije, grad u kojem su svi dobrodošli, europski grad 21. stoljeća”.
U glazbenom dijelu programa su sudjelovali Mješoviti zbor GŠ Ivana Matetića Ronjgova i Luka Bujdo.