Svečanom akademijom Riječka biskupija proslavila 100. obljetnicu

Autor: Marina Pauletić 16.09.2025

akademija_100_godina_ Foto: Riječka biskupija

Svečana akademija dala je presjek povijesti multikulturalne i multinacionalne mjesne Crkve, koja na tom nasljeđu nastavlja pomagati najpotrebitijima.

Rijeka – Sjećanje s pogledom u budućnost u kojoj treba graditi mostove suradnje, poruka je sa Svečane akademije proslave 100. obljetnice otkako je Rijeka postala sjedište biskupije, održane u riječkom HNK Ivana pl. Zajca.

Sinoćnjoj svečanosti prisustvovali su i gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić te predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke Robert Kurelić.

U prepunom kazalištu, svečanost su pratili brojni ugledni uzvanici te predstavnici svećenstva, vjeroučitelja i redovničkih zajednica. Svečana akademija dala je presjek povijesti multikulturalne i multinacionalne mjesne Crkve, koja na tom nasljeđu nastavlja pomagati najpotrebitijima.

Riječki nadbiskup Mate Uzinić je otvarajući akademiju zahvalio svima koji su se svojim životom ugradili u povijest ove nadbiskupije.

„Želimo zahvalno pogledati svoju prošlost, isto tako i ono što danas jesmo, ali i zajedno pogledati u budućnost. Neka nam večerašnji susret pomogne da nastavimo biti hodočasnici nade“, poručio je nadbiskup Uzinić.

Pastor Baptističke crkve iz Rijeke Giorgio Grlj je u ime svih drugih vjerskih zajednica na području nadbiskupije podsjetio na ekumenske povezanosti zajednica te istaknuo kako moraju nastaviti zajedno služiti ljudima u potrebi.

Gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić uputila je snažnu poruku dijaloga, suradnje i zajedništva, istaknuvši posebno karitativne projekte na usluzi građanima i migrantima:

„Gradimo društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog čovjeka i u kojem briga za bližnjeg postaje glavni temelj.“

Ogradila se od podjela u društvu zaključivši kao su različitosti bogatstvo i kako treba biti otvoren i prema onima koji drugačije misle.

Na govor gradonačelnice nadovezao se župan Ivica Lukanović, podsjetivši na zajedničke projekte koji su na pomoć stanovnicima županije, a v. d. rektora Sveučilišta u Rijeci Davor Vašiček pozvao je na izgradnju društva u kojemu se znanje i vjera ne isključuju već nadopunjuju.

Program je, uz nastupe zbora Katoličke osnovne škole Josip Pavlišić, Nebeske iskrice župe sv. Mateja, Trsatskih koralista i ansambla Lilia, Zbora župe Mrkopalj i Katedralnog zbora, ponudio i crtice iz povijesti sa završetkom u sadašnjem trenutku. Glumci HNK čitali su pisma riječkih biskupa i nadbiskupa, podsjetili na ratna stradanja, ali i posjet pape Ivana Pavla II., te završili s tekstovima korisnika Hospicija i Prihvatilišta za beskućnike.

Na samom kraju programa, Trsatski koralisti i Ženski vokalni ansambl „Lilia“ izveli su himnu Svetom Vidu, koju je maestro Giovani Geraci skladao u povodu obilježavanja 100. obljetnice osnutka biskupskog sjedišta u Rijeci.

Svečana akademija u riječkom kazalištu bila je prenošeno uživo, a snimka je dostupna na YouTube profilu Riječke nadbiskupije.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...