[VIDEO] Svjetski dan beskućništva - HMB, volonteri i učenici na Korzu proveli javnu akciju

Autor: Marina Pauletić 10.10.2023

Korzo_obiljezavanje_Svjetski_dan_beskucnika_1

Prema službenim brojkama u Rijeci postoji između 200 i 300 beskućnika, a u čitavoj Hrvatskoj 420.

Rijeka – Povodom Svjetskog dana beskućnika koji se obilježava danas, 10. listopada, Hrvatska mreža beskućnika provodila je diljem Hrvatske aktivnosti s ciljem senzibiliziranja javnosti o problemu beskućnika i beskućništva. U Rijeci se ponovno održao Nacionalni susret o beskućnicima na kojemu se pod sloganom „Ulica nije dom“ upozorilo javnost i donositelje odluka na svim razinama na sve veći broj beskućnika i osoba u siromaštvu koje na ulici mogu završiti preko noći.

HMB je tako ispred Poglavarstva Grada Rijeke zajedno s volonterima i učenicima Medicinske škole Rijeka te Prve riječke hrvatske gimnazije održao kratku javnu akciju kojom su nastojali istaknuti da beskućništvo nije problem samo pojedinca, već i čitavog društva.

Korzo_obiljezavanje_Svjetski_dan_beskucnika-38742

Prema službenim brojkama u Rijeci postoji između 200 i 300 beskućnika, a u čitavoj Hrvatskoj 420. Međutim, te brojke prikazuju beskućnike u prihvatilištima pa se procjenjuje kako Hrvatska ima oko dvije tisuće beskućnika. U nesigurnim i neadekvatnim uvjetima, prema procjeni, živi oko deset tisuća beskućnika. Javnom akcijom nastoji se potaknuti vladajuće na razmišljanje o stambenoj politici, nacionalnom planu za socijalno stanovanje, te boljoj definiciji zakonske regulative u cilju da beskućnici lakše dobiju osobne dokumente koji su im potrebni, naveo je predsjednik Udruge Oaza, Dejan Travica.

U lipnju ove godine je po prvi puta u Hrvatskoj pokrenut trogodišnji projekt „Housing first/Stanovanje prvo“ putem kojega su dvije osobe smještene u stan za kojega najam plaća prihvatilište za beskućnike. Helena Babić istaknula je problem mentalnog zdravlja kojemu su beskućnici izloženiji te nedostatak kapaciteta za osobe s psihičkim oboljenjima.

Zvonko Mlinar, izvršni predsjednik HMB-a naveo je kako u Hrvatskoj postoji 13 prihvatilišta koja primaju oko 400 beskućnika, dok je oko deset do petnaest tisuća ljudi u riziku od beskućništva pa je potrebno promijeniti definiciju beskućništva jer u njega spadaju i osobe čiji su uvjeti stanovanja nesigurni i nedogovarajući.

VIDEO

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...