[FOTO] Povijesni iskorak u onkologiji: U KBC-u Rijeka po prvi put u Hrvatskoj primijenjena fekalna mikrobna transplantacija za liječenje nuspojave imunoterapije
Autor: Marina Pauletić 25.07.2025

Pacijentica, koja je uz kemoterapiju i radioterapiju primala i imunoterapiju, razvila je teški oblik kolitisa – s čak 10 do 15 krvavih proljeva dnevno. Standardne terapije nisu dale rezultat, a zdravstveno stanje se pogoršavalo. Tada je odlučeno da se pristupi transplantaciji fekalne mikrobiote – postupku koji se do sada u Hrvatskoj nije koristio u liječenju nuspojava imunoterapije
Rijeka – Na Klinici za tumore KBC-a Rijeka po prvi put u Hrvatskoj uspješno je primijenjena fekalna mikrobna transplantacija (FMT) za liječenje imunološki posredovanog kolitisa, teške nuspojave imunoterapije kod onkoloških bolesnika. Riječ je o velikom iskoraku riječkog liječničkog tima koji je ovom inovativnom metodom spasio pacijenticu s karcinomom pluća od ozbiljnih posljedica liječenja.
Budući da je kod velikog broja bolesnika onkološka bolest postala kronična, uz očekivano preživljavanje ili dugotrajnu remisiju, važno je naglasiti da terapije mogu uzrokovati ozbiljne nuspojave koje zahtijevaju pojačan nadzor i multidisciplinarnu skrb. Kemoterapija djeluje izravno na rast i proliferaciju tumorskih stanica, dok imunoterapija koristi prirodni imunosni odgovor organizma za uništavanje raka. Njezin razvoj značajno je unaprijedio liječenje zloćudnih bolesti i danas se koristi kod mnogih vrsta tumora. No, ova vrsta terapije može izazvati imunološki posredovane nuspojave zbog pretjerane aktivacije imunološkog sustava. Pojednostavljeno, imunoterapija pokreće naš imunološki sustav da „ubija tumor“, ali se isto tako naš imunološki sustav može okrenuti protiv svog organizma i zahvatiti jedan ili više naših organa, odnosno izazvati „upale“ na bilo kojem organskom sustavu u našem organizmu. Pri tome, jedan od najčešće zahvaćenih organskih sustava - uz jetru, štitnjaču i pluća, jest i debelo crijevo gdje nastaje kolitis. Imunološki posredovan kolitis, odnosno imunološki posredovana upala crijeva svojom kliničkom slikom podsjeća na upalnu bolest crijeva te se najčešće prezentira proljevom, bolovima u trbuhu, krvavim stolicama, vrućicom i povraćanjem.

Pacijentica u KBC-u Rijeka imala je karcinom pluća te je nakon provedene kemoterapije i radioterapije primala imunoterapiju. Kao posljedica primjene imunoterapije došlo je do regresije tumorske bolesti, ali je razvila nuspojavu, odnosno imunološki posredovan kolitis koji se u slučaju naše pacijentice prezentirao s 10-15 krvavih proljeva dnevno. On se, po međunarodnom algoritmu, pokušao prvo riješiti primjenom standardne terapije lijekovima, no sve je, nažalost, bilo bez terapijskog odgovora. Upravo stoga s pacijenticom je dogovoren pokušaj modulacije njezine crijevne mikrobiote pomoću fekalne mikrobne transplantacije. Zahvat je uspješno izveden po prvi put u Hrvatskoj za liječenje nuspojave imunoterapije.
„Sustavna terapija za liječenje onkoloških bolesnika sve češće se, osim tzv. klasične kemoterapije, temelji na lijekovima koje nazivamo imunoterapija. Iako imenom sugeriraju da se radi o blagim tvarima, zapravo je redom riječ o vrlo moćnim lijekovima koji u modernoj medicini spašavaju mnoge živote. Ti lijekovi, nažalost, ipak imaju svoje specifične nuspojave, a one se temelje na upalnim reakcijama pri kojima tijelo usmjerava imuni odgovor protiv samog sebe. Naše je crijevo iznimno velike površine pa su tako slučajevi njegove upale – kolitisa, posebno ako je zahvaćena velika površina, iznimno teški. Oni vode gubitku krvi i proteina, dehidrataciji i propadanju općeg stanja, sve do mogućeg smrtnog ishoda. Prema prihvaćenim međunarodnim smjernicama, ovakve nuspojave liječe se bez odgode, dostupnim lijekovima na koje bolesnici vrlo individualno reagiraju. Primjer naše bolesnice kod kojega je primjenom transplantacije fekalne mikrobiote postignuto izlječenje teškog kolitisa uzrokovanog imunoterapijom, velik je uspjeh za konkretnu situaciju, no to je i ogroman uspjeh jer je prvi takav slučaj koji otvara novo poglavlje u unaprjeđenju liječenja i ishoda bolesnika s tumorima. Iznimno smo sretni zbog svih onih o kojima skrbimo na najbolji način, ponosni na znanje i entuzijazam naših kolega, spremni jednako kao složan tim KBC-a Rijeka i dalje iz dana u dan uvoditi najnovije metode i biti ponosno bok uz bok vodećim onkološkim centrima svijeta. Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno trajno ulaganje u ljude i znanje. Kapitalne investicije u našu najmoderniju opremu za zračenje i razvoj centralne pripreme citostatika povijesni su iskoraci u tehnološkom smislu i ogromne financijske investicije koje nastojimo pratiti u svim segmentima te opravdati znanjem, empatijom i svim onim što zdravstveni djelatnik kao čovjek može pružiti u svom radu oboljeloj osobi,“ pojasnio je ravnatelj KBC-a Rijeka, prof. dr. sc. Alen Ružić.

Nakon zahvata pacijentica više nije imala krvave proljeve, na kontrolnoj kolonoskopiji upalne promjene bile su manje izražene i više nema krvavih proljeva, a karcinom pluća ostao je u regresiji. Sve ove uspješne promjene zabilježene su brojnim slikovnim zapisima.
„Temelj za ove pokušaje liječenja leži u važnosti naše crijevne mikrobiote koja ima iznimno važne funkcije. Zamjenom crijevne mikrobiote primatelja sa zdravom mikrobiotom donora utječemo na primateljev imunološki sustav da prestane s imunološkom reakcijom, odnosno upalom crijeva, a mehanizam kojim fekalna mikrobna transplantacija (FMT) povoljno djeluje na imunološki posredovan kolitis još uvijek je predmet interesa znanstvenika. Preliminarni rezultati uspjeha liječenja kolitisa pomoću FMT-a sigurno otvaraju novo poglavlje u sveobuhvatnom liječenju onkoloških bolesnika i, zapravo, nameće se pitanje možemo li pacijenta poštedjeti terapije kortikosteroidima i u prvoj liniji liječenja kolitisa pokušati s liječenjem pomoću FMT-a“, objasnila je izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, predstojnica Klinike za tumore KBC-a Rijeka.
Za potrebe ovog zahvata iznimno je važna uloga Medicinskog fakulteta u Rijeci gdje je prije nekoliko godina oformljena fekalna biobanka, čiju je ulogu objasnio predstojnik Klinike za internu medicinu KBC-a Rijeka i dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci prof. dr. sc. Goran Hauser.

„Fekalna biobanka je specijaliziran sustav koji prikuplja, obrađuje, pohranjuje i distribuira uzorke ljudskog fecesa u svrhu transplantacije fekalne mikrobiote (FMT) te znanstvenih i kliničkih istraživanja. Cilj fekalne biobanke je osigurati sigurne, standardizirane i učinkovite uzorke za liječenje bolesti povezanih s disbiozom crijevne mikrobiote.
Fekalna biobanka Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci utemeljena je na suvremenim standardima dobre kliničke i laboratorijske prakse i djeluje u suradnji s KBC-om Rijeka te međunarodnim istraživačkim centrima koji se bave mikrobiotom i translacijskom medicinom i članovi smo organizacije EurFMT“ – naveo je Hauser.
Na pitanje zašto je transplantacija fekalne mikrobiote važna, ističe da je FMT postao standardna terapija za komplicirane infekcije uzrokovane bakterijom Clostridioides difficile, a sve više se istražuje i primjena kod brojnih drugih bolesti – od upalnih bolesti crijeva (IBD) do metaboličkih poremećaja i neuroloških stanja, a sada i u liječenju najsloženijih onkoloških bolesnika. Kroz fekalnu biobanku osigurava se sigurnost doniranih uzoraka kroz rigorozno mikrobiološko i serološko testiranje, standardizacija procesa obrade i pohrane uzoraka, dostupnost kvalitetnog materijala za kliničke ustanove i istraživačke projekte.
Po uzoru na razvijene onkološke centre, u siječnju 2024. godine u okviru Klinike za tumore KBC-a Rijeka uveden je multidisciplinarni tim za zbrinjavanje nuspojava imunoterapije, po prvi put u Hrvatskoj, u kojem sudjeluje 20 subspecijalista KBC-a Rijeka. Kod pojedinog pacijenta kompletna subspecijalistička dijagnostika odradi se u 24 sata.

U prvom slučaju teškog kolitisa uzrokovanog imunoterapijom, uspješno zbrinutom transplantacijom fekalne mikrobiote koji je izveden u ustanovi, sudjelovao je tim djelatnika Klinike za tumore (prof. Ivana Mikolašević, dr. sc. Marin Golčić, dr. Iva Skočilić, medicinske sestre Klinike za tumore i drugi) i drugih klinika i zavoda KBC-a Rijeka (prof. Goran Hauser, mr. sc. Irena Krznarić Zrnić, prof. dr. sc. Dora Fučkar Čupić, medicinske sestre Odjela endoskopije i brojni drugi).
Povijesni iskorak u onkologiji: U KBC-u Rijeka po prvi put u Hrvatskoj primijenjena fekalna mikrobna transplantacija za liječenje nuspojave imunoterapije
- #KBCRijeka
- #fekalnamikrobnatransplantacija
- #imunoterapijanuspojave
- #imunološkikolitis
- #onkološkibolesnici
- #crijevnamikrobiota
- #fekalnabiobanka
- #IvanaMikolašević
- #AlenRužić
- #GoranHauser
- #modernaonkologija
- #novipristupiuliječenjuraka
- #kolitisnakonimunoterapije
- #inovacijeumedicini
- #Rijekazdravstvo
- #prvislučajuHrvatskoj