U Kostreni se obilježava 45. godišnjica potonuća broda Dunav
Autor: Nikola Cvjetović 26.12.2025

Tom će prilikom biti predstavljena i diorama broda Dunav – trodimenzionalni prikaz broda u plovidbi otvorenim morem, s vjerno dočaranim okruženjem i dinamikom kretanja.
Kostrena – U subotu, 27. prosinca, u Kostreni će se obilježiti 45. godišnjica potonuća m/b Dunav, jednog od najtragičnijih događaja u povijesti hrvatskog pomorstva. Hrvatski teretni brod za prijevoz rasutog tereta nestao je bez traga u olujnom vremenu na Tihom oceanu 28. prosinca 1980. godine, zajedno s 32 člana posade.
Obilježavanje će započeti u 15:30 sati polaganjem vijenca na spomenik nestalim pomorcima u kostrenskoj lučici Podurinj, čime će se odati počast stradalim pomorcima i njihovim obiteljima.
Program se nastavlja u 16 sati u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Barbari, gdje će se održati komemoracija. Tom će prilikom biti predstavljena i diorama broda Dunav – trodimenzionalni prikaz broda u plovidbi otvorenim morem, s vjerno dočaranim okruženjem i dinamikom kretanja. Diorama ima značajnu edukativnu i interpretacijsku vrijednost te je vrijedan doprinos očuvanju pomorske baštine, osobito u kontekstu budućih izložbi i interpretacijskih centara poput Kuće kostrenskih pomoraca.
Obilježavanje 45. godišnjice ove pomorske tragedije organizira Bratovština sv. Nikole iz Kostrene uz potporu Centra kulture Kostrena, s ciljem očuvanja sjećanja na stradale pomorce i podsjećanja na važnost pomorske tradicije ovoga kraja.




