U Rijeci održan stručni skup „Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi“

Autor: Marina Pauletić 10.12.2024

skup_ucitelji_

Dok se Građanski odgoj i obrazovanje u riječkim osnovnim školama provodi još od školske 2016./2017. godine, Zdravstveni odgoj i obrazovanje ove je školske godine uveden eksperimentalno u šest osnovnih škola.

Rijeka - U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, u organizaciji Ureda pravobranitelja za djecu održan je stručni skup „Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi“.

Stručni skup obuhvatio je teme povrede prava djece u području odgoja i obrazovanja, participacije djece u školi, izazova u odgojno-obrazovnom uključivanju djece s teškoćama u razvoju te vršnjačkog nasilja. Osim prikaza stanja prava djece i povrede dječjih prava u području odgoja i obrazovanja, sudionicima su prezentirane preporuke pravobraniteljice za djecu, s ciljem cjelovite i pravovremene zaštite dječjih prava. Osobit naglasak stavljen je na ulozi odgojno-obrazovnih djelatnika u zaštiti prava djece.

Pozdravne riječi prisutnim sudionicima uputili su pomoćnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić, zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan te pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ-a Dragica Marač.

Pomoćnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić naglasila je kako u svom radu posljednjih nekoliko godina primjećuju trend povećanja prijava povreda pojedinačnih prava djece.

„Osim toga, ono što nas posebno zabrinjava jest i samo nezadovoljstvo djece, anksioznost i depresivnost. Prije svega primjećujemo zabrinutost vezanu uz proces odgoja i obrazovanja i trku za odličnim ocjenama: očito smo mi odrasli postaviti prevelika očekivanja, ali i oni sami sebi te se u toj trci za ocjenama dolazi do zaista kobnih posljedica po djecu. Osim trke za ocjenama, svjedočimo i prevelikom broju prijava nasilja nad djecom. Sve je niža kronološka dob počinitelja nasilja i sve su brutalniji oblici nasilja. Sve su to situacije koje nas jako zabrinjavaju i čini nam se da već kasnimo, da je vrijeme za poduzimanje nekih konkretnih mjera iza nas i da zaista trebamo svi vrisnuti i nešto poduzeti“, poručila je Ana Babić.

Naglasila je kako je potrebno sagledati koje su to potrebe djece i stručnih djelatnika u odgojno-obrazovnim ustanovama koji brinu o njima te osigurati podršku donositelja odluka, kako se stručnjaci ne bi osjećali sami, stiješnjeni između učenika, roditelja, odvjetnika i medija.

skup_ucitelji_-06159

Grad Rijeka nastoji potaknuti djecu i mlade u osobnom rastu i razvoju, stvaranju kritičkog mišljenja i razmišljanja, formiranju stavova i pronalaženju kanala komunikacije

Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan istaknula je kako je iznimno važno govoriti o izazovima u ostvarivanju prava djece u školama.

„U Gradu Rijeci uistinu nastojimo potaknuti djecu i mlade u osobnom rastu i razvoju, stvaranju kritičkog mišljenja i razmišljanja, formiranju stavova i pronalaženju kanala komunikacije putem kojih mogu pronaći odgovore na određena pitanja od interesa. Dodatno ih potičemo kroz stipendiranje ali i kroz brojne druge aktivnosti koje im omogućuju daljnji razvoj talenta. Kao zamjenica gradonačelnika, izravno zadužena upravo za resor obrazovanja, djece i mladih, zaista nastojim takve aktivnosti, programe i inicijative učiniti prioritetima u našem sustavu“, kazala je zamjenica gradonačelnika Krpan, naglašavajući dva programa koje je Grad Rijeka uveo kao izvannastavne aktivnosti u svojim osnovnim školama – Građanskom odgoju i obrazovanju te Zdravstvenom odgoju i obrazovanju.

Dok se Građanski odgoj i obrazovanje u riječkim osnovnim školama provodi još od školske 2016./2017. godine, Zdravstveni odgoj i obrazovanje ove je školske godine uveden eksperimentalno u šest osnovnih škola.

„Baš kao i u slučaju Građanskog odgoja i obrazovanja, kojeg smo uveli ne čekajući da se situacija na nacionalnoj razini promijeni, tako želimo i uvođenjem Zdravstvenog odgoja i obrazovanja obuhvatili i neke intimnije, ali nikako manje važne, psihofizičke promjene koje se događaju prilikom sazrijevanja djece, ali i sociološke situacije koje s tim sazrijevanjem dolaze“, kazala je zamjenica gradonačelnika Krpan, dodajući kako je u provođenju svih aktivnosti i pokretanju inicijativa iznimno važna suradnja različitih institucija, od kojih upravo Ured pravobranitelja za djecu ima nezamjenjivu ulogu.

Uz zamjenicu gradonačelnika Krpan, stručnom skupu je prisustvovala i pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke Iva Erceg.

Pročelnica županijskog Upravno odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač istaknula je kako svi koji rade na promicanju, uvođenju, edukaciji i zaštiti prava djece pomažu ne samo stvaranju boljih pojedinaca, već i boljeg društva.
„Danas je Svjetski dan ljudskih prava, kada obilježavamo dan kada smo donošenjem Rezolucije o ljudskim pravima prihvatili da su sva ljudska bića jednaka rođenjem. To zvuči toliko jednostavno, svima razumljivo, a kad se osvrnemo na naše živote, vidimo da se ta prava trebaju neprekidno štititi i zastupati te stalno o njima razgovarati, a posebno o pravima djece kao najranjivije skupine u našem društvu. To je zadatak svih nas, svakoga s pozicije na kojoj se nalazimo – da ih učimo da nitko nema prava napasti njihovo dostojanstvo, da ih nitko nema pravo obezvrijediti i niti na koji način kažnjavati bez obzira na okolnosti“, poručila je pročelnica Marač.

Predavanja o povredama prava djece, pravu djece na participaciju, izazovima inkluzije te vršnjačkom nasilju

O povredama prava djece u području odgoja i obrazovanja govorila je Ana Babić, savjetnica pravobraniteljice za djecu, napomenuvši kako je sustavom odgoja i obrazovanja, više od ostalih sustava, obuhvaćen najveći broj djece.

U izlaganju pod nazivom „I ja želim sudjelovati – participacija djece u školi“ savjetnica pravobraniteljice za djecu Davorka Osmak-Franjić govorila je o pravu djeteta na sudjelovanje/participaciju, temeljnim preduvjetima za ostvarivanje ovoga prava, kao i o tome što su o participaciji djece u školi rekli nastavnici, stručni suradnici i učenici iz 65 osnovnih i srednjih škola iz svih županija u Hrvatskoj u istraživanju koje je proveo Ured pravobraniteljice za djecu 2017. i 2018. godine pod nazivom „Participacija djece u sustavu odgoja i obrazovanja“.
Savjetnica pravobraniteljice za djecu Ivona Makvić Salaj predstavila je najčešće izazove u ostvarivanju obrazovne inkluzije s kojima se suočavaju odgojno-obrazovni djelatnici i roditelji prilikom uključivanja djece s teškoćama u razvoju u vrtić, osnovnu i srednju školu.

U svom izlaganju o vršnjačkom nasilju u školama, savjetnica pravobraniteljice za djecu Sanja Vladović govorila je o vrsti i pojavnosti vršnjačkog nasilja u našim školama, načinima na koji se škole suočavaju s ovom pojavom te propisima i stručnim intervencijama koje su dužne primijeniti u takvim slučajevima.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...