U tijeku je natječaj KBC-a Rijeka za čak osam specijalizacija iz dječje i adolescentne psihijatrije
Autor: Marina Pauletić 09.04.2025

Sve više mladih suočava se s anksioznim poremećajima, depresijom, poremećajima prehrane, samoozljeđivanjem, suicidalnim mislima, različitim oblicima poremećaja ponašanja te zlouporabom psihoaktivnih tvari, posebno novih sintetskih droga.
Rijeka – U Kliničkom bolničkom centru Rijeka raspisan je natječaj za osam specijalizacija iz dječje i adolescentne psihijatrije, koja se od 2011. godine provodi kao zasebna specijalizacija. Riječ je o specijalizaciji koja pruža brojne profesionalne izazove, ali i izuzetno vrijedne mogućnosti za osobni i stručni rast, donoseći jedinstvenu priliku izravnog doprinosa pozitivnim promjenama u životima mladih ljudi. Upravo rad s djecom i adolescentima često donosi specijalistima osjećaj ispunjenosti, smisla i svrhe u profesionalnom djelovanju.
Natječaj je otvoren i zainteresirani se mogu prijaviti do 14. travnja
KBC Rijeka trenutno ima dostatan broj dječjih i adolescentnih psihijatara, no raspisivanje natječaja za dodatne specijalizante odraz je dugoročne kadrovske strategije kojom se želi osigurati kontinuitet i kvaliteta zdravstvene skrbi u planiranju budućnosti. Time KBC Rijeka proaktivno odgovara na očekivani budući rast potreba, kao i prirodni odljev kadrova u mirovinu, te prati razvoj struke u drugim kontekstima.
„Području unapređenja svih struka koje se bave mentalnim zdravljem djece i mladih iskreno podupirem u punom opsegu od stupanja na čelo KBC-a Rijeka. Nastojim to provoditi u rasponu od prevencije, do svih dostupnih oblika pružanja stručne, multidisciplinarne pomoći. Sa svojim sam suradnicima uložio veliki trud kako bi Zavodu za dječju i adolescentnu psihijatriju unutar dostupnih prostora osigurali što bolje uvjete za rad i punu sigurnost pacijenata. Tako smo prije dvije godine postali jedina ustanova izvan Zagreba koja je po strogim pravilima struke opremila intenzivnu jedinicu za djecu i adolescente. Učinili smo to u vrlo kratkom roku. Iako u novoj bolnici imamo psihologe i specijaliste dječje i adolescentne psihijatre, pa su usluge iz ovog područja svim malodobnim bolesnicima trajno dostupne, sam Zavod za dječju i adolescentnu psihijatriju je sa svojim specifičnostima morao ostati u sklopu Klinike za psihijatriju na lokalitetu Rijeka. Tu, osim spomenute vlastite jedinice intenzivnog liječenja, on ima klasičan bolnički odjel, vrlo ugodan vlastiti park zatvorenog tipa, ali i otvoren odjel, te ambulantne i kapacitete dnevne bolnice. U planu kapitalnih investicija za naredno razdoblje prioritet nam je dodatno osiguravanje još prostranijih i primjerenijih prostora. Obzirom na trend porasta potreba u zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja mladih pacijenata, želeći osigurati kadrove za dugoročnu budućnost pred nama, uz razumijevanje i suradnju s Ministarstvom zdravstva, osigurali smo čak 8 novih specijalizacija iz dječje i adolescentne psihijatrije za koje je natječaj upravo u tijeku. Ovo je prava prilika za mnoge mlade doktore medicine jer stručne, znanstvene i nastavne perspektive pružaju visoke karijerne mogućnosti uz istodobno ispunjavanje misije društvene dobrobiti “, izjavio je ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.
Specijalizanti, odnosno budući specijalisti dječje i adolescentne psihijatrije imaju priliku ostvariti značajan pozitivan utjecaj na emocionalni, kognitivni i socijalni razvoj djece, adolescenata te njihovih obitelji, čime aktivno doprinose zdravijoj budućnosti i dugoročnoj dobrobiti društva u cjelini. Naime, mentalno zdravlje djece i adolescenata predstavlja jedan od ključnih čimbenika društvenog razvoja, osobito kada znamo da većina mentalnih poremećaja odraslih osoba počinje upravo tijekom ranih životnih razdoblja u djetinjstvu ili adolescenciji. Stoga, pravovremena dijagnoza, rana intervencija i adekvatno liječenje u ovom osjetljivom razdoblju mogu spriječiti ili ublažiti ozbiljne dugoročne posljedice, značajno poboljšati kvalitetu života za pojedinca, obitelj i širu zajednicu.
Posljednjih godina, kako navodi pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC-a Rijeka, izv. prof. dr. sc. Danijela Petrić, posebice kao posljedica pandemije COVID-19, uočava se zabrinjavajući porast mentalnih poteškoća kod djece i adolescenata. Sve više mladih suočava se s anksioznim poremećajima, depresijom, poremećajima prehrane, samoozljeđivanjem, suicidalnim mislima, različitim oblicima poremećaja ponašanja te zlouporabom psihoaktivnih tvari, posebno novih sintetskih droga. Takav negativan trend dodatno ističe hitnu potrebu za povećanjem broja kvalitetnih stručnjaka za dječju i adolescentnu psihijatriju koji će moći pružiti odgovarajuću skrb te doprinijeti očuvanju mentalnog zdravlja ove ranjive populacije.
Za uspješan rad u ovom području neophodno je imati iskrenu unutarnju motivaciju za rad s djecom i mladima, izraženu empatiju i razumijevanje, strpljenje te duboku svijest o ključnoj važnosti očuvanja mentalnog zdravlja mladih generacija kao temelja zdravijeg i stabilnijeg društva u budućnosti.