U Tirani održan sastanak Pakta slobodnih gradova
Autor: Marina Pauletić 06.02.2025
![albanija_pakt_slobodnih_gradova](https://torpedo.media/photos/albanija_pakt_slobodnih_gradova_w800.jpg)
Sastanku Pakta slobodnih gradova (Pact of Free Cities) pridružili su se, uživo ili online, gradonačelnici i predstavnici dvadesetak europskih gradova.
Tirana/Rijeka – Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sudjelovao je u Tirani na godišnjem sastanku Pakta slobodnih gradova te se tom prilikom susreo i s gradonačelnikom Tirane Erionom Veliajem.
Sastanku Pakta slobodnih gradova (Pact of Free Cities) pridružili su se, uživo ili online, gradonačelnici i predstavnici dvadesetak europskih gradova. Članove Pakta slobodnih gradova pozdravili su albanski premijer Edi Rama te gradonačelnik Tirane Veliaj.
Glavna tema sastanka u Tirani bila je „Urbana solidarnost u turbulentnim vremenima: održiva rješenja za globalne prijetnje i sukobe“. Gradonačelnici su razgovarali o očuvanju demokracije, sigurnosti u gradovima te održivom razvoju, kao i otpornosti na krize, migracijama i izravnom financiranju EU-a za urbani rast.
Također, gradonačelnici su tom prilikom potpisali Deklaraciju o slobodnim gradovima iz Tirane (Tirana Declaration of the Pact of Free Cities). Deklaracija iz Tirane sažima osnovnu misiju Pakta i ulogu gradova u zaštiti demokracije i otvorenog društva.
Podsjetimo, Grad Rijeka je 2021. godine pristupio Paktu slobodnih gradova, koji predstavlja neformalni savez progresivnih gradonačelnika, raznih političkih opredjeljenja. Osnovali su ga gradonačelnici Varšave, Budimpešte, Praga i Bratislave 2019. godine, sa željom podržavanja liberalne demokracije i razvoja gradova koji su ne samo dobra mjesta za život, nego i potiču otvorena, aktivna i demokratska društva.
Boravak u Tirani gradonačelnik Filipović je iskoristio za službeni susret s gradonačelnikom Tirane Erionom Veliajem. Grad Rijeka njeguje iznimno kvalitetnu suradnju s albanskom zajednicom, koja je izuzetno integrirana u lokalnu zajednicu u Rijeci.