Udruga Vida Rijeka povodom Svjetskog dana socijalne pravde održala okrugli stol

Autor: Marina Pauletić 24.02.2023

socijala

Projekt „IPSilon“ provodi gore spomenuta Udruga Vida Rijeka, dok joj je partner IPS Norge kojeg sačinjavaju vodeći stručnjaci u primjeni, istraživanju i edukaciji u području podržanog zapošljavanja po modelu IPS (Individual Placement and Support), a Udruga surađuje s Domom Turnić.

Rijeka – Udruga Vida Rijeka organizirala je danas okrugli stol za zapošljavanje osoba s narušenim psihičkim zdravljem, a sve povodom Svjetskog dana socijalne pravde. Okrugli stol održan je u Guvernerovoj palači u sklopu projekta „IPSilon“ – primjena učinkovitog modela zapošljavanja podržanih osoba sa psihosocijalnim poteškoćama, koji je odabran za financiranje na natječaju Fonda za aktivno građanstvo (ACF) Hrvatska. Natječaj je održan u sklopu događanja Rijeka psihologije.

Projekt „IPSilon“ provodi gore spomenuta Udruga Vida Rijeka, dok joj je partner IPS Norge kojeg sačinjavaju vodeći stručnjaci u primjeni, istraživanju i edukaciji u području podržanog zapošljavanja po modelu IPS (Individual Placement and Support), a Udruga surađuje s Domom Turnić.

Na okruglom je stolu rečeno kako su osobe narušena mentalna zdravlja te osobe koje pate od drugih povezanih psihosocijalnih poteškoća najranjivija skupina na tržištu rada. Teško se zapošljavaju te suočavaju s raznim poteškoćama i tijekom zaposlenosti. Istraživanja pokazuju kako je između 75 i 90 posto osoba oboljelih od težih psihijatrijskih poremećaja nezaposleno, dok istovremeno većina osoba s istim poremećajima izražava motivaciju za zaposlenje.

Sljedeći je problem što unatoč tome što u Hrvatskoj postoji sustav koji regulira podržavano zapošljavanje, nedovoljno uspješno odgovara na specifične potrebe navedene radne skupine te potrebe drugih uspješnih radnih odnosa. Samo 4,5 % novozaposlenih osoba koje imaju status invaliditeta pripada skupini osoba sa psihičkim smetnjama.

„Znatan broj osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja koje su uz to nezaposlene nije registriran“, upozorila je Ivona Mladina iz Udruge Vida. Projektom „IPSilon“ nastoji se utjecati na uvjete kojima bi se povećala mogućnost navedene skupine da iskoriste svoje pravo na rad i oporavak.

Udruga Vida pružit će izravnu podršku sugrađanima koji se bore s mentalnim zdravljem prilikom zapošljavanja i to kroz pilot promjenu dokazano učinkovitog podržanog modela zapošljavanja pod motom „posao s podrškom“. Pilot model podržanog zapošljavanja predstavio je video pozivom Thomas Knutzen, mag. paed. iz Norveške.

O temi je govorila prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić, spec. psih. iz Bolnice Vrapče održavši predavanje „Zapošljavanje kao determinanta oporavka“ ukazavši time na važnost zaposlenja osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja.

O temi okruglog stola govorila je i prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić, spec. psih. iz Bolnice Vrapče, koja je održala predavanje “Zapošljavanje kao determinanta oporavka”, kroz koje je ukazala na važnost i značaj zaposlenja kod osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...