Urbani separe počinje s ciklusom razgovora o unapređenju javnog života riječke Kružne ulice
Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 11.03.2022
Kružna ulica, iako u samom centru grada, nerijetko je percipirana kao zapuštena, neuredna i nesigurna, a nekadašnji pregršt kulturnih sadržaja i aktivnosti danas je zatomljen.
Rijeka - Udruga Urbani separe, koja metodama taktičkog urbanizma propituje problematična područja u centru grada Rijeke stavljajući fokus na održivi razvoj, aktivno građanstvo i neformalno obrazovanje, u ponedjeljak 14. ožujka počinje s nizom javnih razgovora - tzv. Ćakula - koji za cilj imaju unaprjeđenje javnog prostora i života u riječkoj Kružnoj ulici.
Naime, Kružna ulica, iako u samom centru grada, nerijetko je percipirana kao zapuštena, neuredna i nesigurna, a nekadašnji pregršt kulturnih sadržaja i aktivnosti danas je zatomljen. Također, nakon jednog od pokušaja ozelenjavanja Kružne ulice tzv. urbanim separeima, odnosno urbanim mobilijarima s mediteranskim biljem, Kružna je trenutno ponovno prazna i "siva".
Kako bi se sva ova i druga pitanja naslovila iz druge, "strane" perspektive, Urbani separe u ponedjeljak 14. ožujka s početkom u 18 sati u Kružnoj ugošćuje predstavnike njemačkog arhitektonskog studija ConstructLab, suradničke građevinske prakse koja projekte na kojima radi postavlja u njihov društveni, ekološki i vremenski kontekst, povezujući kreativno i praktično te razmišljanje i stvaranje. Kao kolektiv, sudjelovali su na Venecijanskom bijenalu arhitekture prošle godine, na Bijenalu arhitekture 2019. u Chicagu, na velikom suradničkom projektu Baupalast u Berlinu te na brojnim manjim i većim intervencijama u Njemačkoj, Portugalu, Francuskoj, Švicarskoj, SAD-u i drugdje.
Ovisno o vremenskim prilikama, razgovor će se voditi u javnom prostoru ulice ili u prostorima OKC Palach, a tema će biti: Kako sveprisutnim, brojnim problemima ulice pronaći prostorno rješenje odnosno, kako obična klupa može spojiti zajednicu Kružne, odgovoriti na potrebe stalnih i povremenih korisnika i braniti kvalitetu života susjeda.
Razgovor - ćakula - vodit će se na engleskom jeziku a pozvane su sve zainteresirane i zainteresirani za bolji život Kružne ulice. Budući da je Kružna ulica trenutno prazna, sudionike/ce se poziva da, ako mogu, ponesu rekvizit za sjedenje.
Program je osmišljen i provodi se u suradnji s Goethe-Institutom Kroatien.
Cjelogodišnji program razvoja organizacije, udruge Urbani separe, podržavaju Zaklada "Kultura nova” i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.
Aktivnost je organizirana u skladu s aktualnim epidemiološkim mjerama, a sve sudionike poziva se pridržavanje istih.